Ak sa tak stane – ak sa zamiluješ do niekoho, kto sa s tvojimi citmi iba zahráva, čaká ťa obdobie, kedy siahneš až na dno svojich síl. Budeš si musieť uvedomiť toľko vecí, nad ktorými si predtým ani len nepremýšľala. Nezáleží na tom, koľko vzťahov už máš za sebou. Či sa ti už niečo podobné stalo, či sfukuješ na torte 16 alebo 40 sviečok… Keď sa zamiluješ do niekoho, kto o tvoju lásku nemá záujem, priprav sa na to, že ťa čaká peklo.

Nechcem ťa strašiť. Len sa ťa snažím upozorniť, že to nebude ľahké. A možno ak sa teraz nachádzaš na začiatku vzťahu, ktorý jednoducho nepredstavuje to pravé orechové, mala by si sa čím skôr zbaliť a utekať kadeľahšie. Iba tak sa ochrániš pred nespočetným množstvom prebdených nocí, pred otázkami, ktoré ťa budú vnútorne neustále hrýzť… Pred oceánom sĺz, ktorý vyplačeš, hoci sa niekoľkokrát zaprisaháš, že na neho už nebudeš myslieť.

unsplash.com

Ale pravdou je, že budeš…

Budeš na neho myslieť o to viac, čím menej ti on bude dávať indície, že k tebe niečo cíti tiež. O to viac, čím menej bude on prejavovať záujem. Zafunguje tu dokonalá nepriama úmera a čím viac ťa on bude prehliadať, tým viac ťa to bude bolieť. No zároveň budeš viac dúfať a snažiť sa, pretože hoci v tebe tento vzťah zabije všetko, jednu vec tak skoro nepochová – nádej.

Vlastne ani nezáleží na tom, čo konkrétne ten, koho ty miluješ, robí alebo nerobí. V praxi je skutočne jedno, či on lásku iba predstiera, vraví, že nie je pripravený na vzťah. Či uprednostnil samotu, možno aj inú osobu, alebo sa po tvojom boku pozerá aj po iných. Výsledok, ktorý takýto „partner“ do tvojho života prinesie, je rovnaký. Stratíš toľko vecí a toľko sa ich zase naučíš.

Každú stratu oplačeš, akoby si prišla o to posledné, čo si mala. A na všetky príučky, ktoré ti tento vzťah dá, prídeš postupne. Bude to dosť bolestivý proces a ty na toto obdobie nebudeš spomínať rada, prípadne si naň zakážeš spomínať úplne. No nech sa budeš snažiť akokoľvek zabudnúť, veľa vecí v tebe zostane… A tie, o ktoré si prišla, budeš zasa nadobúdať späť ešte poriadne dlho.

unsplash.com

Navonok sa síce nezmení nič, ale život po tom, ako sa zamiluješ do nesprávnej osoby… Už nikdy nebude taký, ako bol predtým…

Začneš sa na lásku pozerať úplne inak a uvedomíš si, že v nej nikdy nenájdeme veľké istoty. Budeš sa zamýšľať nad tým, ako a prečo vzniká a prečo nechce odísť z tvojej duše, keď si ju tam neželáš. Prestaneš veriť slovám druhých a prestaneš rozumieť aj sama sebe. Miestami budeš mať pocit, že sa nespoznávaš, pretože to, čo cítiš, v tebe vzbudí tú časť osobnosti, ktorá v tebe doteraz len spala.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Už ti viac nevládzem veriť

Bude ti chýbať aj to, čo nebolo… Nahromadí sa v tebe pocit, že si prišla aj o to, čo si nikdy nemohla mať, pretože si vo svojich predstavách prekročila prah reality. Najbezpečnejším útočiskom sa na istý čas pre teba stanú práve tvoje predstavy.

Budeš sa musieť zmieriť s tým, že po rokoch spomienky na neho síce prestanú bolieť, ale ten kúsok srdca, ktorý patril iba jemu, už neobsadí nik iný. Vždy, keď začuješ pieseň, navštíviš to miesto, vyslovíš to meno, uvidíš niekoho, kto sa na neho podobá, spomenieš si… Len to už nebude tak bolieť.

Začneš sa na vzťahy pozerať trochu inak…

Vďaka tomu, kto o tvoju lásku nemal záujem, si uvedomíš, akú lásku chceš. Neskôr budeš vedieť, že ťa od neho nepoteší drahý dar, ale jeho prítomnosť. Viac oceníš to, že sa spýta, či ti môže s niečím pomôcť, než to, že postne vašu spoločnú fotku na internet. Zistíš, že ľúbim ťa napísané v správe neznamená nič v porovnaní s ľúbim ťa, ktoré niekto vysloví pri tom, ako ťa v noci prikryje, pretože si zo seba odkopala paplón.

Kým sa spamätáš z toho, že si sa zamilovala nesprávne, prejde poriadne dlhý čas a s najväčšou pravdepodobnosťou sa dokonale poučíš až vtedy, keď sa zamiluješ do niekoho, kto o tvoju lásku stojí. Objavíš ju aj v maličkostiach, ktoré predtým neexistovali.

Zistíš, aký je to pocit, keď milujú obaja, nielen jeden. Na vlastnej koži pocítiš, aké to je, keď si skutočne milovaná, nie iba keď si prostriedkom na to, aby sa niekto na chvíľu rozptýlil.

Uvidíš, že láska prichádza sama a ty pre to, aby ťa niekto miloval, nemusíš pohnúť ani prstom. Uvedomíš si rozdiely v tom, keď ťa chce niekto tu a teraz a keď ťa niekto chce navždy. Za každých okolností, nezávisle od toho, či si namaľovaná, chorá alebo zdravá, či sa usmievaš alebo plačeš. Bude si ťa všímať vždy, nielen vtedy, keď sa o jeho pozornosť budeš doprosovať.

unsplash.com

Napriek tomu, čo bolo, stále máš nádej…

Síce nie nádej v to, že sa k tebe vráti ten, ktorý sa okolo teba nikdy nemal ani mihnúť. Ale máš nádej, že raz prežiješ vzťah, v ktorom budeš šťastná. Hoci nesprávna láska na tebe zanechá následky, ich mieru vieš ovplyvniť, a to práve tak, že sa rozhodneš čo najskôr prestať bojovať o niekoho, kto si to nezaslúži.

Čím viac budeš svoju pozornosť venovať jemu, tým viac mu dovolíš, aby ťa lámal na čoraz menšie kúsky. A čím viac tento proces bude trvať, tým dlhšie sa budeš zotavovať. O to ťažšie si niekto opäť získa tvoju dôveru, o to namáhavejšie bude znova sa pozrieť do niekoho očí a uvidieť tam lásku, pretože o jej existencii budeš ešte dlho pochybovať.

Coverphoto: Photo by Kristina Petrick on Unsplash

Facebook komentáre