Viem, že si práve hovoríš, aká je komplikovaná a že sa v nej nevyznáš. Možno i pochybuješ o tom, či ona k tebe cíti to isté, a narastá v tvojom vnútri hnev, pretože čoraz častejšie myslíš na to, že by to z jej strany mohla byť iba hra. Doposiaľ si bol zvyknutý, že žena si od muža neustále vyžaduje prejavy lásky. V podobe skutkov, slov, spoločne strávených chvíľ…

A teraz máš pocit, že ona nemá záujem ani o jedno. Nič nežiada, ale ani od seba neodháňa. Pôsobí trochu chladne a ty nevieš, ako sa k nej prebojovať. Akoby mala okolo seba štít, ktorým odrazí všetko, čím chceš k nej preniknúť.

unsplash.com

Vieš, nie je to tak…

Nie je chladná, po láske túži rovnako ako všetky ostatné. Ak ti povedala, že má o teba záujem, ver jej. Nevraví to hocikomu. Stretol si ženu, ktorá na lásku nie je zvyknutá. Takú, ktorej sa iní muži doslova boja, pretože sa v nej nevyznajú. Je iná, je sebavedomejšia, je pokojnejšia, je samostatná. Až príliš… A to mnohých dokáže odradiť.

Nie si prvý, ktorý o nej takto premýšľa. Aj mnohí pred tebou pochybovali a nakoniec to vzdali. Za tie roky, počas ktorých nie je zvyknutá na lásku, z jej života odišlo niekoľko mužov, ktorí sa zľakli jej inakosti. Väčšina z nich odišla skôr, ako sa aspoň pokúsila dostať sa k nej o niečo bližšie. Jednoducho šli za korisťou, ktorú bolo možné uloviť ľahšie a bez problémov, a tak sa to po niekoľkých vzájomných pohľadoch skončilo skôr, ako sa to stihlo vôbec začať.

Nechcem ťa presviedčať, že to budeš mať ľahké…

Bude to výzva, na ktorú sa musíš vopred pripraviť a zvážiť, či do toho vôbec chceš ísť. Taká, ktorá neprichádza každodenne, ale len raz život. Žien, ktoré si odvykli od toho, že ich niekto miluje, nie je veľa. Preto si môžeš povedať, že si stretol ženu, ktorú tak skoro nenájdeš.

Čakajú ťa týždne a možno i mesiace snahy. Nie, nechce od teba veľkolepé gestá, sladké, teatrálne vyznania lásky ani drahé darčeky. Na toto všetko sa už cíti tak trochu stará a nepovažuje to za dôležité. Vie, že slová nemusia byť skutočné, vie, že láska sa darmi kúpiť nedá, a vie aj to, že každé vyznanie lásky nemusí byť pravé a od srdca. Už neverí slovám ani skutkom, pretože sa naučila, že sa za nimi nemusí skrývať pravda.

unsplash.com

Tak možno sa práve pýtaš, čo vlastne chce…

Chce tak málo a zároveň veľa. Chce len to, aby si zostal a neodišiel. Aby si sa ju snažil pochopiť a príliš na ňu netlačil. Chce, aby si jej poskytol čas, kým si uvedomí, že sa opäť môže na niekoho spoľahnúť, kým príde na to, že má vo svojom živote aj iného človeka a nie je odkázaná len na seba. Chce mať pri sebe muža, ktorý si uvedomí, kým vlastne je, a nebude ju chcieť za každú cenu pretvárať či meniť. Chce, aby si jej doprial voľnosť a zároveň si si ju tak k sebe pripútal už navždy.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Šťastie nájdeš znova len ak vykročíš vpred

Nie, nie je to komplikované. Síce sa ti komplikovaná môže spočiatku zdať, neskôr, ak sa rozhodneš pri nej zostať, prídeš na to, že tá cesta k nej je nesmierne jednoduchá. Tak jednoduchá, že sa ti to bude javiť ako nereálne.

Spočiatku ti nepovie, prečo je taká, aká je…

Na to však prídeš aj sám. Po čase zistíš, čo všetko sa skrýva za tým, ako pôsobí na ľudí, ktorých stretne. Uvedomíš si to a ver mi, to bude ten moment, kedy si povieš, že od nej nikdy nechceš odísť, že s ňou chceš zostať už naveky. Len vtedy zistíš, že ten rozpačitý a neistý začiatok vyústil do niečoho, čo nikde inde nenájdeš.

Prídeš na to, že dlhé roky bola sama a po toľkom čase už ani nevie požiadať iných o pomoc. Naučila sa spoliehať sa iba sama na seba, a to je dôvod, prečo máš teraz pocit, že je chladná a až príliš samostatná. Presne to sa skrýva za tým, že sa ty cítiš v jej živote nepotrebný. No raz sa to naučí, raz aj ona pochopí, že už viac nemusí čeliť celému svetu úplne osamelá. Raz ťa do svojho života prijme a uvedomí si, že tvoríš jej dôležitú súčasť, ktorej sa viac nechce a nemôže vzdať.

Prídeš tiež na to, že ju mnoho ľudí pred tebou sklamalo, a preto je ťažké opäť si získať jej dôveru. Tie sklamania boli tak hlboké, že sa bojí toho, že by to prežila znovu. A tak sa radšej vyhýba každému, kto by ju mohol zraniť. Vie, že ak nikomu nedá kľúč od svojej duše, viac jej už ublížené nebude.

To je dôvod, prečo pochybuješ o tom, či je vlastne schopná milovať. Práve preto chvíľu trvá, kým sa k tomu odhodlá i ona. Ale vedz, že milovať vie a oveľa viac než ktorákoľvek iná. Takáto žena si totiž lásku váži, lebo vie, že to nie je samozrejmosť. Vie, že láska je nesmierne je krehká, a keď ju pocíti, bude si ju chrániť a obraňovať.

unsplash.com

Je len na tebe, či sa vzdáš bez boja…

Sľúb mi však, že si premyslíš svoje kroky. Že nech sa rozhodneš akokoľvek, budeš vedieť, čo robíš a zotrváš vo svojom odhodlaní, nezutekáš vtedy, keď začne veriť, že stretla muža, ktorý stojí za to, aby opäť riskovala… riskovala, že ju niekto znova zraní.

Ak sa rozhodneš zostať, tvoja snaha bude odmenená niečím, čo ti neponúkne nik iný. Vieš, keď stretneš ženu, ktorá nie je zvyknutá na lásku, začiatky sú ťažké. Ale neskôr… neskôr pochopíš, že si v nej našiel to, čo si celý život hľadal.

Prebojuješ sa do duše niekoho, koho v očiach budeš hrdinom celého jej vesmíru. Budeš niekým, kto dosiahol to, čo nik iný pred tebou.

Coverphoto: Photo by Savs on Unsplash

Facebook komentáre