„Príde lepší, neboj sa,“ je veľmi častá porozchodová fráza. Zároveň je občas aj presne tou frázou, ktorej nikto neverí – vrátane toho, kto ju hovorí, končiac tou osobou, ktorej je adresovaná. Konkrétne ona v tej chvíli, ako ju počuje, sotva verí tomu, že uzavrela jeden vzťah, nieto ešte, že sa raz dostane do fázy, kedy do svojho života pustí úplne niekoho iného. Príde iný, tento musel odísť, aby uvoľnil miesto niekomu inému, aj tak ste sa k sebe nehodili, zaslúžiš si niekoho lepšieho…

Povedzte to niekomu, kto práve oplakáva niekoho odchod, sprevádzaný veľkým treskom, ktorý má za následok kompletné zosypanie sa vonkajšieho aj vnútorného sveta, a koledujete si minimálne o jeden dobre namierený kopanec.

unsplash.com

A skúste to povedať niekomu, kto už tretí, štvrtý, piaty či desiatykrát dúfal, že toho „lepšieho“ konečne stretol, a predsa sa to nestalo…

To už doslova riskujete aj holý život. Pretože táto veta, nech už je akokoľvek dobre myslená, vyznieva v situácii, kedy sa niekomu zrútil celý život, ako výsmech. Tá osoba totiž nechce počuť, že stretne niekoho lepšieho. V drvivej väčšine prípadov sa ešte nestihla odpútať od toho, po kom jej práve chladne posteľ, a tak trochu (možno i nesmierne silno) dúfa, že sa dotyčný vráti. A vlastne, buďme k sebe úprimní, vážení, ako viete, že niekto lepší skutočne príde? Neviete to. Záruku nemáte. Tak neklamte do očí niekomu, kto sa možno nechal celé roky klamať v tom nesprávnom vzťahu.

Touto vetou a jej podobnými dokonca vysielate niekomu signál, že jeho jedinou útechou, spásou a záchranou bude, ak stretne niekoho nového. A to vôbec nie je pravda. Skutočne sa z tejto bolesti nemusí liečiť tak, že v sebe bude pestovať vidinu dokonalého princa alebo že sa rovno vrhne do ďalšieho vzťahu.

Keď ten lepší nechodí, tak proste nechodí… Svet nestojí na nikom „lepšom“. Treba sa zariadiť inak.

unsplash.com

Takže… Vieš, čo?

Nečakaj na nikoho lepšieho. Proste túto myšlienku o tom, ako tvoj bývalý uvoľnil miesto niekomu novému, zo svojej hlavy vyhoď. A skús sa zmieriť s tým, že nikto lepší nepríde, a ty budeš musieť nájsť to šťastie, ktoré hľadáš vo vzťahoch, sama. Keď ten lepší stále nechodí, prestaň na neho, prosím ťa, čakať. A posuň sa v živote niekam, kde si vždy chcela byť. Sama. Bez toho lepšieho, ktorého si doteraz tak nutne potrebovala.

Pravdou je, že nikoho lepšieho ani nepotrebuješ. Potrebuješ sa zahojiť. Potrebuješ sa zamilovať do života, v ktorom kráčaš ako single osoba. Potrebuješ si v hlave veľa vecí utriediť a mnohým ľuďom odpustiť. Potrebuješ získať čas, len tak sama pre seba. Pretože potrebuješ pochopiť seba. Potrebuješ porozumieť podstate toho, čo sa doteraz stalo, a vzťahom, v ktorých si sa ocitla. Potrebuješ proste zistiť, aké to bolo márne – aké to bolo hlúpe investovať toľko času do vzťahov, ktoré ti za to nestáli. Potrebuješ prísť na to, čo si v tých vzťahoch vlastne hľadala.

unsplash.com

A vieš, čo sa stane potom?

Vieš, čo sa stane, ak skutočne zbojkotuješ myšlienku, že raz príde niekto lepší? Áno, v prvom momente sa kompletne opustíš, pretože aj v tejto chvíli toho lepšieho proste chceš. Ale keď táto fáza prejde, keď sa úplne zmieriš s tým, nestretneš nikoho, s kým to bude dokonalé, a radšej ako druhých budeš milovať seba a svoj život, tak vtedy… Vtedy ten lepší skutočne príde.

Lebo už nebudeš v tých nesprávnych vzťahoch hľadať to, čo tam nie je a nikdy ani nebude. Už nebudeš svojím strachom prinútená vstupovať aj do takých vzťahov, ktoré už od začiatku budú komplikované. Už si závadové osoby, ktoré sa v tvojom živote mihnú, ani len nevšimneš, nieto ešte, aby si sa pri nich zastavovala. Už budeš niekde úplne inde – psychicky aj fyzicky. Pohneš sa ďalej. Už nebudeš tam, kde si teraz, a už to nebudeš ty, aká si teraz. A to je to, čo potrebuješ.

Tak nečakaj. Na nikoho lepšieho. Pretože ak na neho budeš čakať, uvidíš ho každom mužovi, ktorý okolo teba prejde. A 99% percent z nich lepších nebude. Každý, kto doteraz odišiel, neuvoľnil miesto pre nikoho lepšieho. Uvoľnil ho pre teba… 

Coverphoto: Photo by Peter Chirkov on Unsplash

O tom, čo všetko treba pochopiť, aby sme sa skutočne pozbierali z rozchodu, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre