Prečo hľadáme lásku? Prečo sú niektorí ľudia schopní vstúpiť do nového vzťahu, hoci ešte poriadne nevystúpili z toho predošlého? Buďme teraz k sebe úprimní. Aspoň natoľko, koľko nám naše ego dovolí, a odpovedzme si na túto otázku. Prečo hľadáme vzťah? Čo presne by nám mal nový človek do života priniesť? Pýtam sa to často. Ale už dávno nie sama seba. čoraz častejšie touto otázkou prekvapím ľudí, ktorí sa mi zdôveria s tým, že už dlho niekoho hľadajú a nič nenachádzajú.

Alebo – v ešte horšom prípade – podarí sa len nájsť len niečo, čo ich sklame, a ešte viac ich utvrdí v tom, že nájsť toho pravého je poriadna drina. Ale vraví sa… Aký hľadal, takú našiel. Alebo niečo podobné, nie? Tak či onak, myslím, že na tom bude niečo pravdy.

pinterest.com

Ak do vzťahu vstúpi niekto nevyrovnaný, nemôže sa to skončiť dobre…

Možno sa teraz niekto urazí. Možno si teraz niekto povie, že to nie je pravda. Ale mne to nevadí. Žiadna pravda totiž na svete neexistuje, panujú tu len isté princípy, ktorých účinnosť sa skôr či neskôr aj tak preukáže.

Nechcem teraz tvrdiť, že vyrovnaný, úprimný a milujúci človek nemôže naraziť na niekoho, kto je pravým opakom, a tým pádom sa vyhne bolestivému rozchodu. Nie, nevyhne. Ale môže z toho vzťahu vycúvať skôr, ako to sklamanie príde. Pretože si všimne, že niečo nie je v poriadku a svojej novej polovičke zakýva z diaľky skôr, ako si stihne vo svojej mysli plánovať budúcnosť. Jeho sebaúctu nikdy neprebije neuhasiteľná túžba po láske. No nevyrovnaný človek prahnúci po tom, aby ho niekto konečne miloval, prehltne aj vlastnú dôstôjnosť, a na to sklamanie raz narazí. A bude to bolieť…

Najčastejšou odpoveďou na moju otázku, prečo si tak nutne potrebuje niekto nájsť vzťah, je niečo v zmysle, že sa cíti sám. Prípadne je sám už dlho alebo má svoj vek, ktorý ho k hľadaniu lásky núti. Veď predsa nik z nás nechce zostarnúť osamote.

Ale to nie je odpoveď, ktorú by som chcela počuť…

Doteraz mi nikto nepovedal, že by si rád niekoho našiel, pretože by chcel milovať. Milovať viac, ako miluje teraz. Že by napríklad niekomu ráno spravil kávu, prípadne by vstúpil do života niekoho, komu by ten život rád obohatil.

pinterest.com

Ak hľadáme lásku preto, že nás vo vnútri niečo páli, a my ten oheň nevieme uhasiť, dobrovoľne sa rútime do pekla. Keď ti chýba pocit, že si milovaný, niekde je chyba. Vtedy lásku nehľadaj, pretože tak ako každý iný vzťah, to spôsobí len jedno – všetky tvoje nedokonalosti vyplávajú na povrch. Nič totiž nie je lepším zrkadlom ako akýkoľvek vzťah, do ktorého vstúpime.

Žiaden zväzok naše chyby či nedostatky nevymaže. Práve naopak, ukáže ich nielen nám, ale aj všetkým okolo.

Keď ti chýba pocit, že miluješ, vtedy nastal čas…

Práve vtedy nadišla chvíľa, kedy si pripravený/á na vzťah. A s najväčšou pravdepodobnosťou niekoho naozaj stretneš. Pretože ak sa na niečo môžeme v živote spoľahnúť, tak práve na to, že všetko, čo máme dostať, príde k nám v tom správnom čase. A to, čo k nám prišlo, keď správny čas nebol, to od nás čoskoro odíde.

Túžme po láske až vtedy, keď chceme milovať. Keď sme natoľko vyrovnaní so samotou, že si ju prestávame všímať. Ale všímame si niečo iné. Niečo, čo sa rodí v nás… Túžba milovať. Nie byť milovaným. Túžba vyčariť niekomu úsmev na tvári. Nie pocit, že nás už nik dlho nerozosmial. 

Autor: Lucia Skoncová

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Triezviem z teba

Coverphoto: unsplash.com

Facebook komentáre