Vieš, že si mu už dala všetko, no nestačí to… Je ti povedomé? Tak potom, prosím, čítaj ďalej. Pretože tento článok je pre tie z nás, ktoré už v láske prestávajú vládať. Ktoré pomaličky prichádzajú na to, že jej už viac nemajú čo odovzdať, a ktoré sa i napriek tomu snažia, hoci kdesi v kútiku duše vedia, že robia poriadnu hlúposť…

pexels.com

O tom, že niektorým osobám naše „všetko“ nikdy nebude stačiť, sme už niekoľkokrát písali…

Tento vzťah ti dáva pocit, že sa musíš snažiť viac. Že nech urobíš a povieš čokoľvek, stále to bude málo a netrafíš sa do toho, čo on očakáva. Časom to má na teba nasledovný vplyv – vyplavuje sa pocit menejcennosti. V zrkadle vidíš podpriemernú ženu, ktorá si nevie udržať láskyplného muža, ktorá nie je „dosť“. Príčinu každého problému hádžeš na svoje plecia a akceptuješ jeho nespokojné výčitky, pretože ťa jeho správanie postupne priviedlo k myšlienke, že je to všetko tvoja chyba.

Neviete sa rozumne a bez emócií porozprávať. Možno vždy v strede tohto rozhovoru jeden z vás vybuchne.
Možno si hovoríš, že ty si ten dôvod, prečo odchádza a potom sa neskôr vráti. Veď ak nebola chyba v tebe, neodchádzal by…
Možno svojou neschopnosťou, s ktorou si sa zžila, ospravedlňuješ jeho odmlky, neveru, nezáujem.
Možno robíš šialené veci a podliezaš vlastnú sebaúctu len preto, aby si mu niečo dokázala, aby si si ho udržala, aby sa všetko obrátilo na dobré…
Možno už nemáš vlastný život a stratila si všetkých priateľov, lebo buď mali pocit, že si sa na nich vykašľala, alebo nad tebou zlomili palicu. Jednoducho sa viac nemohli pozerať, ako samu seba zhadzuješ pre muža, ktorý si ťa neváži.

Zdá sa ti, že je to takto v poriadku?

Odpoviem ti ja… Nie, toto rozhodne nie je v poriadku. Hoci každému vzťahu musíme niečo odovzdať, rozhodne by si zdravý vzťah nemal pýtať všetko, čo máme, a ešte čosi navyše.
A ak sa tak deje, potom nejde o zdravý vzťah. O vzťah, v ktorom sú dvaja ľudia, ktorí k sebe patria a dokážu si jeden druhého vážiť.

unsplash.com

Keď dáš do vzťahu všetko a stále je to málo, môže to mať viacero príčin, a žiadna z nich k tebe nebude láskavá…

V skutočnosti sa nezamiloval do teba… Ale skôr ho k tebe pritiahla vidina, že bude mať niekoho nablízku. Chcel lásku, hocijakú, no nie práve tú od teba. Ak by sa chvíľu pred tebou okolo neho mihla iná žena, vybral by si ju. A, žiaľ, na takéto niečo môžeš prísť aj po rokoch navonok šťastného vzťahu. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Za všetko môžeš ty...

Začína ťa porovnávať s inou ženou, ktorú si idealizuje… Mnoho neverníkov by ti povedalo, že ak si našli milenku, na svoju partnerku mali zrazu úplne iné nároky. Zatiaľ čo tá „nová“ žena bola vždy pripravená priskočiť a chvíle s ňou si užíval plnými dúškami, život s doterajšou partnerkou mu nič z toho nepriniesol. Stereotyp a úpadok vášne ostro kontrastovali s pocitom, že sa pre niekoho znovu stal nenahraditeľným a predstavuje pre neho centrum jeho vesmíru. No, žiaľ, ani v takomto vzťahu mu nedokážeš svoju hodnotu. Súperiť s osobou, ktorá sa ešte nepresýtila jeho zlozvykov, skutočne nemá zmysel.

Irituje ho, že on nestačí tebe… Tu už načrieme do hlbšej psychológie. Ak sa niekomu navonok máli to, čo mu dávaš, môže to prameniť zo skutočnosti, že vie, že ti to nikdy nebude vedieť oplatiť. A tak to podvedome odmieta. Snaží sa to nevidieť, nevnímať, necítiť… Možno vždy, keď vidí, čo mu poskytuješ, cíti vlastnú neschopnosť, ktorá ho len irituje. 

Vo vzťahu s tebou hľadal šťastie a pocity naplnenia, ktoré mu celé roky chýbali. Lenže žiadny vzťah nás v skutočnosti neurobí šťastnými, ak to šťastie nevieme nájsť sami. Áno, je to klišé, ale je to fakt. Láska nie je opravárňou našej minulosti, našich tráum, strachov a predošlých sklamaní. Možno ho frustruje, že ho táto láska nenaplnila, že v nej nenašiel to, čo hľadal. A tak znevažuje všetko, čo mu dávaš, pretože vo vnútri cíti hnev, ktorého príčinu si ani sám nevie vysvetliť. Zvaľuje na teba vinu za to, že sa vo vzťahu s tebou necíti spokojne.

O vzťahoch, v ktorých dávame všetko, a predsa je to málo, hovoríme aj v epizóde nášho podcastu Rozhovory o živote:

Vypočuť na Apple podcasts: klikni TU
Vypočuť na Google podcasts: klikni TU
V podcaste budete počuť našu Ketrin a Dušana Kadleca alias motivation-man.sk

Coverphoto: pexels.com

Facebook komentáre