Je to veľmi nepríjemné precitnutie. Zrazu si oboma nohami späť v realite. Znamená to, že predtým si v nej nežila? Že si lietala hlavou kdesi v oblakoch? Ani sama nevieš… Pravdepodobne si žila v inej realite, ako žil on. Boli ste spolu, ale každý ste žili zvlášť. V tom svojom svete… Ty s pocitom, že je všetko tak, ako má byť. A on? Do jeho sveta sa stále nevieš pozrieť ani vcítiť. Zjavne si sa tam nikdy celkom neprebila, aj keď si dlho žila v sladkom domnienke, že sa dial opak.

Môže to byť pár slov… Chcem byť sám. Potrebujem čas. Asi chcem niečo iné. Niekoho som spoznal. Dajme si pauzu… Je jedno, akými vetami je začiatok tejto etapy opradený. Všetky ťa dovedú k jednému a tomu istému zisteniu…

unsplash.com

Nikdy ťa skutočne nemiloval…

Tá láska odrazu nie je medzi vami, je len v tebe. Ty teraz nevieš, čo s ňou. Bola to niekedy láska spoločná? Nevieš… Prečo ju takto zahodil, zo dňa na deň? Nevieš… Všetko bolo tak ako na začiatku, okrem detailov, aké vie vo vzťahu zmeniť len čas a spoločne prežité roky či mesiace. Už to nebolo o motýľoch v bruchu a spoznávaní sa, ale o zodpovednosti, o čítaní myšlienok bez akýchkoľvek slov. Niekam ste sa posunuli. Spolu… No teraz si na to sama. Bol práve tento posun to, čo ho od pokračovania odradilo? Nevieš… Urobila si nejaké chyby? Nevieš… Očakával iný vývoj? Nevieš… A je vlastne možné splniť do bodky niekoho očakávania? Nevieš. Nevieš vôbec nič…

Aj takýto koniec má svoje fázy. Najprv neveríš. Potom, keď vidíš, že to myslí vážne, popieraš to v sebe o niečo menej, ale stále s tým nie si úplne stotožnená. Stále sa nájdu momenty, kedy ti to ešte nedopne. Máš chuť mu veľa vecí povedať. Hľadáš jeho rameno, o ktoré by si sa mohla oprieť. V noci sa rukou načiahneš na druhú stranu postele a zisťuješ, že tam nik nie je. Keď to ako-tak prijmeš, hľadáš na sebe chyby. Zrazu sa cítiš hrozne. Si tá, ktorá za nič nestojí. Veď sa ti predsa rozpadol navonok fungujúci vzťah. Veď ak by si bola v poriadku, nikam by neodišiel. Veď toľkým ženám muži nikam neutiekli, stalo sa to iba tebe. 

A tento pocit je nesmierne toxický. Ak ho nepotlačíš hneď v začiatkoch, bude sa predierať k tvojmu srdcu čoraz hlbšie a nahlodávať ho čoraz viac. Nie je totiž také ľahké sňať si z pliec niečiu vinu, ak sa presvedčíš, že je iba tvoja.

unsplash.com

Dosť bolo úvah, v ktorých si sa sústredila len na seba…

Sústreď sa na neho – áno, na toho muža, na ktorého by si mala čím skôr zabudnúť. Lenže, drahá, ak si v sebe tieto veci nevyriešiš, nezabudneš na neho nikdy. Sústreď sa na to, čo bolo, aj keď to stále bolí, a pochop, prosím, že ak niekto odišiel zo vzťahu, kde bol milovaný, zo vzťahu, kde sa vždy našiel nejaký ten kompromis, zo vzťahu, kde neboli hádky na dennom poriadku a kde sa cítil rešpektovaný a pochopený, tak potom… Potom ťa nemiloval. To je ten dôvod, prečo tu už nie je. S tebou, pri tebe… Pretože k tebe nikdy skutočnú lásku necítil.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Vieš, taký je život...

Áno, niektorí ľudia sa hľadajú. A áno, aj za pomoci druhých ľudí. Je to smutné, ale ak sa niekto hľadá vo vzťahu, ak niekto predstiera city a lásku, ak niekto s niekým žije a hovorí mu, že ho má rád, pričom opak je pravdou, nie je to, žiaľ, nič výnimočné.

Dôvodov za týmto klamstvom môže byť tisíc…

Možno si to, že ťa miluje, nahováral i on. Možno si sa mu „len“ páčila. Možno ho k tebe pripútala tvoja láska, no nie tá jeho. Možno nechcel byť sám a ty si mu práve prišla vhod. Možno chcel pomocou teba zabudnúť na niekoho iného. Možno šiel do vášho vzťahu s očakávaním, že si v ňom vylieči staré rany, no nič také sa nestalo. Možno sa začal nudiť.  Možno pochopil, kto je, čo chce, a možno nepochopil vôbec nič, a preto odišiel.

Nech je, ako chce… Samotný dôvod ťa nemusí zaujímať. To, čo by si si mala uvedomiť pri rozchode, ktorému nepredchádzali výstražné signály, je jeden fakt… Netýka sa to teba. Ak sa niekto zbalí a viac či menej doslova zo dňa na deň ukončí fungujúci vzťah, je to trošku iný rozchod. Rozpadol sa vlastne vzťah, ktorý nikdy vo svojom hlbokej podstate neexistoval. Uvedom si len, že nech je ten dôvod akýkoľvek, s tebou nemá nič spoločné. Ty si sa len ocitla v blízkosti muža, ktorý sa do teba nezamiloval, hoci sa snažil vyjadriť ti opak. Tak uvoľni tie stuhnuté plecia… Žiadnu vinu na nich nenesieš, pretože ľudí, ktorí k tebe nikdy patriť nemali, by si k sebe naveky nepripútala, nech by si bola aj tou najúžasnejšou ženou na svete.

Drahá, on sa tak skoro nenájde…

Ale ty… Ty si o kúsok viac vďaka nemu našla seba. Určite si niečo i stratila… No omnoho viac ti dal. Pretože aj tie najnáročnejšie skúsenosti sú cenné skúsenosti. Už vieš, s láskou treba narábať opatrne. Opatrne ju vnímať. Opatrne jej dávať právomoci. Opatrne si vyberať, ktoré myšlienky k sebe pustíš a ktoré odoženieš. 

Napríklad taká myšlienka, že bez neho tvoj život nemá zmysel, na tú si dávaj veľký pozor. 

Coverphoto: Photo by Bradley Dunn on Unsplash

Facebook komentáre