Klamstvá naozaj nepotrebujem… Zvláštne, že o tom vôbec musím hovoriť. No kto z nás nestretol človeka, ktorý si to myslel? Že oklamať nás je to najlepšie, čo pre nás môže urobiť? Snáď všetci sme už na kratší či dlhší čas boli vedení za nos. Snáď každý z nás si už vypočul slová, ktorých sme sa chytili ako záchranného lana… Slová, ktoré však nikdy nemali stabilné základy, boli len výmyslom niekoho, kto sa s nami chcel trochu pohrať. No napriek tomu sme im verili. Pretože sme im veriť chceli…

Áno, nie je výnimkou, ak občas hľadáme šťastie tam, kde oň prichádzame. No ak by sme neboli po kolená zaborení v neistote, nevyhlásili by sme lov na lásku. Jednoducho by sme sa zmierili s realitou – presne takou, aká je. No tento koniec, hoci bolestivý a trpký, by nám dal niečo, čo nám klamstvá nikdy nedajú. Možnosť posunúť sa ďalej. Potom, keď všetko prebolí.

unsplash.com

Vieš, ľahšie sa zmierim s tým, že láska nevyšla… 

Že to, čo cítim k tebe, necítiš ty ku mne. Áno, aj toto samo osebe bolí. No omnoho bolestivejšie je, ak v takýchto vzťahoch strácame čas. Ak vnímame nejasné indície, ak nás ten druhý núti čakať, ak svoju nelásku občas prelepí nejakým tým sľubom. Ak plynú mesiace a možno i roky, v ktorých sme neustále klamaní a jediné, na čo sa môžeme spoľahnúť, je to, že sa slová budú vždy líšiť od činov. Skutočne nepotrebujeme klamstvá k tomu, aby sme našli šťastie. To, čo potrebujeme, je nestratiť sa. V čase, ktorý neúprosne ubieha, sami v sebe, v ilúziách, ktoré niekedy bolia a inokedy sú pre nás falošným bezpečným prístavom, v láske, ku ktorej ten druhý nemá ani toľko rešpektu, aby nám povedal pravdu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Šťastné a veselé bez toxických osôb!

Vždy je totiž lepšie oplakať lásku, ktorá je neopätovaná, ako lásku, v ktorej sme nikdy nevedeli nájsť žiadnu istotu, no nadovšetko sme v nej našli len faloš. V ktorej sme len tápali a hľadali niečo, čo v nej nikdy nedokážeme nájsť, pretože to tam jednoducho nie je. A presne to potrebujeme vedieť. Či to, čo hľadáme, dokážeme nájsť, alebo nie.

unsplash.com

Preto si, prosím, svoje klamstvá nechaj…

Klamstvá naozaj nepotrebujem. Nik z nás ich nepotrebuje. Nie je nič zlé na tom, ak niekoho nemiluješ. Ak ťa niekto možno oslovil, no vieš, že to predsa len nie je to, čo si vždy chcel. Ak sa ti niekto páči, no predsa len to nie je láska – adekvátna k tej, ktorú od neho prijímaš. Omnoho horšie je nechávať si človeka, ktorý ťa miluje, v zálohe. Ako figúrku, ktorá sa ti raz pri tvojich hrách zíde a ktorú možno budeš vedieť využiť. 

Naučme sa hovoriť pravdu, nech je akákoľvek. Pretože stále je lepšia než akékoľvek sľuby…

Vždy sa ľahšie odpúšťa čestnému človeku, ktorý sa do nás nezamiloval, ako niekomu, kto s nami pomocou klamstiev rozohral nepeknú hru. Vždy sa ľahšie zabúda na lásku, ktorú sme chvíľu cítili k niekomu, kto nás nedokázal milovať, než na lásku, ktorá bola pošpinená niekoho klamstvami.

Coverphoto: Photo by Stepan Konovalov on Unsplash

Facebook komentáre