Konečne sa vrátila domov a zabuchla za sebou dvere svojho bytu. Bol to ťažký deň a nevedela sa dočkať horúcej kávy. Odhodila kabelku na najbližšiu stoličku a cestou do kuchyne premýšľala nad dnešnými udalosťami.

Kým si zaliala kávu, v očiach mala slzy. Vybrala zo skrine obyčajné tepláky a tričko – oblečenie, v ktorom sa doma cítila najlepšie. Pohľad jej padol na rozčítanú knihu ležiacu na stolíku pri posteli. Pri spomienke na napínavý dej sa musela usmiať. Vtedy sa rozhodla. Dnes nebude plakať…

Malé, často nenápadné predmety, ktoré sú súčasťou nášho života od jeho začiatku, ani nevedia, akú veľkú moc majú. Už najmenším deťom rodičia čítajú rozprávky pred spaním. Neskôr si ich deti vedia prečítať samy, a dokonca aj ako dospelí sa k rozprávkam radi vracajú.

Knihy dokážu nahradiť priateľov, aspoň z veľkej časti. Ženy siahajú po knihách, keď túžia po spoločnosti, ale kamarátky práve nemajú čas. Keď túžia po tichu a pokoji. Keď túžia uniknúť z reality. Knihy poznajú umenie ako pomôcť aj z najhoršej depresie. Vedia utíšiť plač a postarať sa o krvácajúce srdce.

Občas siahame po romantických príbehoch, pretože z času na čas sa každá z nás cíti ako hrdinka z románu Danielle Steelovej. Keď máme chuť  snívať o tom, aké by to bolo žiť v niektorej z minulých dôb, z poličky si berieme Jane Austenovú alebo Charlotte Brontëovú. Niekedy sa chceme dostať do sveta mágie a kúziel, vtedy otvárame knihy J. K. Rowlingovej. Nehľadíme na slovenského alebo zahraničného autora, dôležité je, aby sa nám zapáčila knižka.

Knihy pre nás znamenajú absolútnu slobodu. Len človek sám rozhoduje o tom, čo bude čítať. Knihy tvoria náš tajný svet, v ktorom má všetko ten správny koniec. Svet, v ktorom sa nebojíme skrývať skutočné pocity. Svet, aký by sme si želali.

Niekedy v knihách hľadáme samých seba, podobné situácie, aké zažívame, alebo podobné osoby, s ktorými sme sa stretli. Často napäto sledujeme osud hlavnej hrdinky a niekedy si berieme z nej príklad. Snažme sa teda vziať si ten najlepší príklad.

Knihy pre nás nie sú pripomienkou našej bolesti, ale cestou k uzdraveniu.

Papier znesie všetko. My sa meníme, menia sa naše sny a túžby. A často aj žánre kníh, ktoré si volíme. Ale knihy ostávajú rovnaké. Môžeme ich čítať znovu a znovu, tráviť s nimi čas a vnímať ich energiu. Nikdy sa v nich nezmení ani slovíčko. Napriek tomu môžeme rovnakú knihu prečítať tisíckrát a zakaždým nájdeme na jej stránkach novú radu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Pochop ma, prosím

Knihy sú najvernejšími priateľmi, ktorí nás nikdy neopustia. Môžeme sa k nim vracať, aj ich bez výčitiek nechať čakať na našu pozornosť.

Knihy nás menia. Dodávajú nám silu, keď máme pocit, že ďalej nevládzeme. Dobre zvolená kniha je občas najlepším spoločníkom. Nikdy nás nekritizuje, nesťažuje sa. Dôveruje nám, že sa k nej vrátime aj po tom, ako ju dočítame. Kniha k nám prehovára slovami, ktoré práve potrebujeme počuť. Počas čítania naša duša a srdce môžu viesť dialóg bez toho, aby nás vyrušili zo sústredenia.

Ešte žiadna kniha nikdy človeka neodmietla. Dokonca sa dá pritisnúť k srdcu až máme pocit, že dýcha spolu s nami.

Zvečerilo sa, no ona stále neodtrhla zrak od knihy. Schúlená v posteli sledovala, ako sa pred jej očami odohráva neuveriteľný príbeh hlavnej hrdinky a ona musela vedieť, ako sa skončí. Všimla si šálku už chladnej kávy a vypila ju takmer na jeden hlt. Potom sa sklonila ku knihe, aby zacítila opojnú vôňu papiera. Husto popísané stránky zviazané jedna k druhej vytvárali na seba nadväzujúce kapitoly plné prekvapení.

Uvedomila si, že sa zotmelo a ona už takmer nevidí na písmenká. Vstala, aby rozsvietila svetlo. Spomenula si na zážitky dnešného dňa. A úplne zabudla na to, že sa jej chcelo plakať. Áno, bude uvažovať nad tým, čo nová situácia pre ňu znamená. Ale nič sa nestane, ak najskôr dočíta knihu.

Posadila sa opäť na postel a vzala do rúk otvorenú knihu. Opäť sa s napätím začítala. Svet predsa môže ešte počkať…

coverphoto: pexels.com

Našu novú knihu silných ženských príbehov “Úlomky Ženy” si už môžete zakúpiť v predpredaji tu: www.moderneromany.sk

Facebook komentáre