Kniha, ktorá odpovedá na otázku, prečo niektorí ľudia vždy dostanú to, čo chcú…

Snáď neexistuje nik, kto by sa vplyvu okolitých ľudí dokázal vyhnúť. Či chceme, alebo nie, je len otázkou času, kedy sa staneme hračkou v rukách cudzej alebo blízkej osoby, pričom mieru ich vplyvu nemusíme občas vôbec postrehnúť. Kto nami dokáže manipulovať a aké sú jeho techniky? Možno ich predvídať a vyhnúť sa im? Aj na tieto otázky odpovedá kniha od švédskeho autora Obklopený psychopatmi.

Každý z nás minimálne raz za život stretne človeka, pri ktorom má spočiatku pocit, že našiel svoju spriaznenú dušu, no neskôr zisťuje, že si k sebe pripútal citového upíra. Alebo sme v práci nútení stretávať sa kolegom, ktorý rozvráti vzťahy v celom kolektíve, no nik sa neopováži sa mu postaviť. Prípadne máme tú česť s niekým, kto akoby zázrakom vždy získa to, čo chce, pretože vie s ľuďmi skvelo manipulovať… Ak ste sa s podobnými situáciami už niekedy stretli a chcete sa im v budúcnosti vyvarovať, táto kniha bola napísaná presne pre vás.

obálka Obklopený psychopatmi

Čo v knihe nájdete?

Knihu možno označiť za komplexnú vzťahovú príručku, ktorá sa venuje špeciálnym typom osobností – presne tým, ktoré mnohokrát pomenujeme ako závadové osoby v našom živote. Sú to klamári, neverníci, intrigáni, ľudia, ktorí prekabátia nielen ostatných ľudí, ale aj celý systém, a to bez akýchkoľvek následkov alebo trestu. 

„Chcem, aby ste sa naučili, ktorým ľuďom sa dá veriť a ktorých možno poháňajú iné pohnútky, než navonok prezentujú. Či už ste výkonný riaditeľ hľadajúci nového zástupcu, žena, ktorá má pocit, že konečne stretla toho pravého, dospelý človek s kŕčmi v žalúdku pred každým stretnutím s matkou, pomocou tejto knihy zistíte, kto je falošný a kto nie.“

Tak ako v predchádzajúcej knihe Obklopený idiotmi, aj tu autor rozdeľuje ľudí na štyri typy osobností. Každá má svoje špecifiká, ktoré je potrebné odpozorovať a následne s nimi pracovať tak, aby sme sa čarom tejto osobnosti nenechali ovplyvniť. Okrem poznávacích znakov v tomto popise možno nájsť aj rady, vďaka ktorým podobným osobám vo vlastnom živote tak ľahko neskočíte na lep. Každá osobnosť – červená, žltá, zelená aj modrá totiž využíva iné manipulačné nástroje, ktoré zároveň aj inak platia na rôznych ľudí.

Ako kniha plynie, autor postupne čoraz viac odhaľuje problematiku manipulácie. Zatiaľ čo spočiatku je manipulatívne správanie vysvetlené skôr z pohľadu samotného manipulátora, neskôr na čitateľa čakajú informácie, ktoré mu pomôžu sa voči takýmto prejavom obrniť. Kniha dodáva čitateľovi istotu a pomáha mu včas vycítiť, ktorá osoba z jeho okolia s ním má skryté úmysly.

Obklopený psychopatmi krásne poukazuje na jeden fakt – manipulátormi sme z času na čas všetci. Nie je totiž ťažké spoznať v niektorých črtách manipulátora i seba. Táto skutočnosť však neslúži na to, aby autor každého z nás označil za „psychopata“. Skôr je týmto bodom vynikajúco vystihnutý prienik manipulátorského správania do nášho života – je veľmi jednoduché podľahnúť človeku, ktorý vie, ako manipuláciu využiť vo svoj prospech a nebezpečne ju použiť voči nám.

„Pri čítaní testu určite pridelíte zopár bodov aj sebe. Robí to z vás automaticky psychopata? Jasné, že nie. Množstvo ľudí má psychopatické črty, no bez prepojenia s inými črtami, takže z klinického hľadiska ich nepovažujeme za psychopatov.“

Autorove osobné skúsenosti alebo príbehy z jeho života majú v knihe hneď dve podstatné úlohy. Nielenže text osviežujú a odľahčujú, vďaka čomu sa rýchlejšie a ľahšie číta, ale rovnako napomáhajú k tomu, aby si čitateľ v pamäti lepšie ukotvil dôležité informácie. Poznatky z textu teda nezostávajú len na papieri, ale netrvá dlho a každý, kto mal knihu v rukách, začne svoje okolie pozorovať omnoho detailnejšie a rovnako jednoduchšie analyzuje správanie ľudí, s ktorými prichádza do kontaktu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Knižná recenzia #3 – Obklopený idiotmi (Thomas Erikson)

Pre koho je kniha určená?

Obklopený psychopatmi má naozaj širokú cieľovú skupinu. Dalo by sa povedať, že knihu a poznatky, ktoré v nej možno nájsť, využije svojím spôsobom každý, kto sa stretáva s ľuďmi, v menšom aj väčšom kolektíve.

Primárne je však titul určený pre tých, ktorí už raz mali tú česť stretnúť psychopata – charizmatického neverníka, egocentrického klamára, emocionálneho upíra alebo dokonalého manipulátora. 

Prečo knihu odporúčame?

Pretože je o vzťahoch, ktoré nám môžu ublížiť a zanechať v nás dlhotrvajúce následky. Veď predsa nie je výnimkou, ak nás jedno vzťahové popálenie ovplyvní natoľko, že sa v nás vyvinie nadmerná potreba ochrániť sa pred ďalším sklamaním.

Vďaka knihe sa môžete vyhnúť toxickému priateľstvu, vzťahu s falošnou osobou, z ktorého sa budete spamätávať roky, no rovnako budete lepšie zvládať komplikované vzťahy s blízkymi, ktorým sa vyhnúť jednoducho nedá.

Môžu si Obklopený psychopatmi prečítať aj ľudia, ktorí nečítali Obklopený idiotmi?

Keďže je tu niekoľko poznatkov z predošlej knihy zopakovaných, čitateľovi, ktorý nemal v rukách prvú publikáciu, nič podstatné neuniká. Knihy na seba úzko nenadväzujú, preto zostáva prečítanie Obklopený idiotmi iba v rovine „priateľského“ odporúčania.

Každopádne je však veľmi osožné, ak sa knižky prečítajú jedna za druhou – čitateľ si mnohé poznatky môže pospájať a druhá kniha v ňom zanechá omnoho hlbšiu stopu. 

Záver

Obklopený psychopatmi predstavuje titul nabitý zaujímavými a miestami i šokujúcimi informáciami, ktoré sú však podané veľmi zrozumiteľným a ľudským spôsobom. Ide o knihu, ktorá približuje aj ťažšiu a odbornejšiu tému širokým masám, pričom čitateľa neunavuje náročnými vetnými formuláciami a ťažko spracovateľnými informáciami. 

Je to v podstate sonda do ľudskej duše, ktorá nám pomôže pochopiť a včas predvídať mnoho nástrah. A to sa zíde nielen ľuďom, ktorí pracujú vo veľkých kolektívoch, ale i tým, čo chcú mať vo všetkých vzťahoch úplne jasno a nechcú sa dostať do pozície obete.

Knihu Obklopený psychopatmi kúpite v každom dobrom kníhkupectve alebo v online knižnom eshope – martinus.sk

Našu recenziu na spomínaný prvý titul Obklopený idiotmi nájdete TU.

Facebook komentáre