Na šťastie nie je nikdy príliš neskoro…

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sme my ľudia neustále nespokojní so svojím životom? Prečo sa zamotávame do vzťahov, ktoré nám viac berú, ako dávajú? Prečo nevieme vykročiť do neznáma, ale zostávame tam, kde nás drží náš vlastný strach? Ak áno, v tejto knihe nájdete viacero odpovedí.

obálka Počúvaj srdce

O čom kniha je?

Počúvaj srdce je úprimným rozprávaním autorky, ktorá v ranej dospelosti odišla do Ameriky s odhodlaním splniť si mnohé svoje sny. Avšak ako to už býva, život nie vždy ide podľa našich predstáv a rovnaké to bolo i v tomto prípade. Vzťahové problémy prelínali tie existenčné a po čase mala autorka viac dôvodov na to, aby to vzdala, než aby v plnení svojich snov pokračovala.

„Môžem vám sľúbiť iba jedno – po tme príde svetlo. Ak ste uviazli v tme, verte mi, že ste presne tam, kde máte byť, a to najlepšie ešte len príde. Prijmite to. Nebojte sa tmy. Namiesto toho sa do nej poriadne ponorte. Zistíte, že tma vlastne ani neexistuje a že v skutočnosti ste neuveriteľne silná bytosť svetla. Všetko, čo potrebujete, máte v sebe.“

V knihe spomína na svoje vlastné chyby, z ktorých sa poučila, no predovšetkým vďaka nim našla to najcennejšie – samu seba. Jej zážitky sú dôkazom toho, že každý problém má svoje riešenie, že opakujúce sa nepríjemné situácie majú vždy svoju príčinu a že niekedy stačí naozaj málo na to, aby sa celý náš život zmenil k lepšiemu a zlé zážitky zostali len spomienkami.

Text je rozdelený na 21 kapitol, takzvaných „vesmírnych zákonov“, pričom každý z nich obsahuje kúsok osobného príbehu autorky, na ktorom demonštruje hlavnú myšlienku daného zákona. Postupne tak kniha odkrýva dôležité posolstvá – nebáť sa zmeny, určiť si ako prioritu seba, nebáť sa svojho strachu či vyhľadať príčinu, ktorá stojí za tým, že sme sa ocitli v nemilej situácii.

Súčasťou knihy je i množstvo citátov, ktoré doplňajú myšlienky textu, no rovnako tu možno nájsť aj pár „praktických cvičení“, vďaka ktorým si čitateľ lepšie utriedi vlastné myšlienky, rýchlejší pochopí podstatu svojho problému a nájde jeho riešenie.

Pre koho je kniha určená?

Keďže je kniha celistvou pripomienkou toho, na čom v živote naozaj záleží, nebolo by na škodu, ak by sa vyskytla v rukách každej ženy. Jej obsah totiž ocenia nielen tie, ktoré práve stoja na križovatke života, no takisto bude prínosom aj pre ženy či dievčatá, ktoré si potrebujú množstvo dôležitých vecí uvedomiť, ujasniť alebo usporiadať. 

„V skutočnosti som podľahla ilúzii, že bez neho by som bola úplne stratená. On túto ilúziu zjavne podporoval. Zvykol mi hovorievať, že bez neho by som vo svete rozhodne nič neznamenala, že keby som ho opustila, nikdy by som nebola úspešná a tak ďalej. Až o päť rokov som si uvedomila, že som chodila s narcistickou osobnosťou.“

Prečo knihu odporúčame?

Pretože je presne taká, aký účinok sa od nej očakáva. Čitateľa má „prebudiť“, no nie vyrušiť a drzo mu poukázať, čo všetko doposiaľ urobil zle. A autorkino rozprávanie dokonalo ladí s tým, aký efekt má kniha na čitateľa mať – text je citlivý, nežný, nevyčerpávajúci a plný porozumenia i lásky. 

Úprimné slová, ktoré tu možno nájsť, nabádajú k tomu, aby bola k sebe úprimná aj žena, ktorá ich práve číta. A tento princíp sa dá aplikovať na každú emóciu či odkaz, ktorý je v knihe ukrytý. Výsledkom je čítanie, ktoré preniká hlboko do duše a zanechá v nej opojný pocit bezpečia, pokoja,  odhodlania a nádeje.

Na rozdiel od iných motivačných príručiek, táto kniha sa netvári, že objavila niečo svetoborné. Práve naopak – pripomína nám základy sebalásky, ktoré by sme všetci mali ovládať, no v životnom kolobehu na ne často zabúdame. Ak vám v motivačných knižkách prekážajú prázdne frázy, ktoré sú len lacnou pózou, môžete si byť istí, že v tejto knihe nič podobné nenájdete.

Záver

Počúvaj srdce by som označila za investíciu do samej seba – je to kniha, ktorá komplexne poukazuje na množstvo životných nástrah a pochybení voči vlastnej osobe. Čas, ktorý s knihou v rukách strávite, určite nebude premárnený, nech už práve prežívate vo svojom živote čokoľvek.

Knihu Počúvaj srdce nájdete v každom dobrom kníhkupectve alebo na eshope martinus.sk

Facebook komentáre