„Vyber si toho, kto ťa rozosmeje. Toho, kto ti pomôže. Toho, kto ti povie pravdu do očí. Vyber si človeka, ktorý sa nebojí tvojej sily a odvahy, ale miluje ich. Vyber si toho, kto do tvojho života príde a zostáva, aj keď to nie je ružové. Pretože všetci máme málo času, no ty si vyber toho, kto ti ho venuje.“
(Z knihy Úlomky: Kniha citátov)

Áno, často budeš počúvať, aby si nečakala na princa z rozprávky, aby si pre svoje predstavy neprehliadla inú lásku. Budú ti vravieť, že láska v skutočnosti vyzerá inak a že čím viac si ju budeš idealizovať, o to ťažšie potom „pristaneš na zemi“. Často budeš počúvať rady, ako sa v láske musíš uskromniť, ako sa aj ty budeš musieť posnažiť, aby si aspoň trochu mala pocit, že zažívaš lásku ako z filmu.

pexels.com

A ja nehovorím, že to sčasti nie je pravda, avšak má to jeden háčik…

Drahá, pokojne o dokonalej láske snívaj. Pokojne si stanov, čo od nej očakávaš. Pokojne si urči hranice, ktoré pre lásku nikdy neprekročíš. Ver mi, je to len dobre. Robíš to pre seba. Pokojne si povedz, že sa nikdy neuskromníš, že máš na viac, pretože aj ty vieš ponúknuť veľa. A áno, možno neprežiješ desať vzťahov, ktoré sa časom i tak rozpadnú a tebe by zostali len spomienky a bolesť. No neskôr nájdeš vzťah, ktorý ťa naplní. Ktorý bude presne taký, o akom si vždy snívala.

Vieš, trvať na úprimných citoch, na láske, ktorú možno iní označia za výmysel z rozprávky, nie je vôbec idealistické. Je to to najlepšie, čo môžeš pre seba urobiť, čím sa môžeš zachrániť pred budúcimi sklamaniami. Prosím, nikdy sa neuspokoj s lacnou láskou, pretože jej dôsledky majú najdrahšie splátky. Nikdy sa nepresviedčaj, že ti stačí jednostranná láska, že sa časom veci zlepšia. Pretože ony sa nezlepšia… Nikdy nikoho nepresvedčíš, aby ťa miloval, ak toho on sám nie je schopný.

Nikdy si nepovedz, že už nemáš čas čakať, a tak ten čas radšej investuješ do vzťahu, v ktorom stratíš všetko. Nikdy nezanevri na lásku, takú tú skutočnú a pravú. Pretože ona existuje. 

Vieš, naozajstná láska, presne tá ako z rozprávky, je postavená na všedných maličkostiach. A tie s nereálnymi ideálmi nemajú nič spoločné…

Skutočná láska je o porozumení. O dôvere, ktorú chcú obaja budovať. Je o momentoch, kedy sa dokážete obaja schovať pred celým svetom a všetko ostatné prestane existovať. Je o pocite bezpečia, o sile, ktorú jeden druhému dáva vtedy, keď ju začína strácať. Je o názoroch, s ktorými nemusíte vždy súhlasiť, no dokážete v sebe nájsť odhodlanie navzájom sa vypočuť. Je rešpekte, o potrebe chrániť, o snahe rozosmiať.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nedohováraj svojmu srdcu, aby sa uskromnilo…

Skutočná láska nie je o riskovaní, o stratách, s ktorými si vopred nepočítala. Je o investíciách, ktoré sa vyplácajú. O čase, ktorý si navzájom venujete a nikdy nebudete ľutovať ani jednu jedinú prežitú sekundu. Skutočná láska, to je mikrosvet, v ktorom neexistuje pretvárka. Ani pocit, že musíš o niečo žiadať, že musíš žobroniť, aby sa ti vrátilo to, čo si poskytla ty. Ver mi, v skutočnej láske sa ti to vráti samo, prirodzene.

pexels.com

V láske by si mala nájsť najlepšieho priateľa… Partnera na všetky časy, ktoré ťa postretnú, dobré i tie zlé. Mala by si nájsť niekoho, kto si týmito časmi prejde s tebou a bude tvojou oporou. Kto pre teba nebude predstavovať závažie, ktoré ťa bude ťahať ku dnu. Nemalo by to byť úplne samozrejmé? Ak toto niekto označí ako idealizovanie, ako nepripravenosť na život a vzťahy, potom za neho hovorí len jeho vlastné sklamanie…

Takto vyzerá skutočná láska, láska ako z filmu, z rozprávok… 

A ak ti niekto bude chcieť nahovoriť, že na ňu nemáš čakať, prosím, viac tejto osobe nedávaj priestor. Nenechaj si nahovoriť, že skutočná láska neexistuje, že viac bolí a berie, ako lieči a dáva. Pretože to nie je pravda. Hoci aj v skutočnej láske prídu ťažšie chvíle, na ich konci ťa bude čakať dobrý pocit, že ste to zvládli. Nie pocit hanby, viny a prehry, pocit, že ste navzájom len bojovali s egom toho druhého.

Vyber si niekoho, kto ti venuje svoj čas. Kto vašej láske venuje čas. Presne toľko, koľko času si ochotná venovať i ty. Všetky ostatné vzťahy, v ktorých musíš o pozornosť, lásku a blízkosť prosiť, sú len stratou času…

Coverphoto: pexels.com

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša knižka Úlomky: Kniha citátov. Kúpiť si ju môžete priamo u nás na tomto odkaze.

Facebook komentáre