Život je nepredvídateľný. To ti chcem povedať hneď na začiatku, pretože je to to najdôležitejšie, čo musíš pochopiť. Ak sa tak nestane, všetky ostatné slová budú zbytočné. Ak si máme uvedomiť čo i len jednu vec, mala by to byť práve táto. Týka sa všetkého, o čom chcem dnes hovoriť. A v neposlednom rade… Nepredvídateľnosť života je krásna a oslobodzujúca.

Prosím, nechci sa každému zavďačiť

pinterest.com

Netrvaj na svojej pravde a nebuď milá k ľuďom, ktorí si to nezaslúžia. Buď k nim taká, akí sú k tebe oni. Možno budeš chladná, možno uzavretá… To je jedno. Ak sa s nimi musíš stretávať, nemíňaj energiu na to, aby si ťa obľúbili. To, či ťa niekto má rád, rešpektuje ťa alebo si ťa váži, neovplyvníš. Buď čestná, buď spravodlivá… To úplne stačí. Lásku, rešpekt či uznanie si nikdy od nikoho nevynútime. 

Sklame ťa veľa ľudí. Naozaj veľa a bude to bolieť, no časom pochopíš, že aj tieto chvíle patria k životu. Nepýtaj sa, prečo sa to stalo, nehľadaj chybu v sebe. Len zabuchni dvere, rovno aj vymeň zámky a viac sa za tými, ktorí ti ublížili, neobzeraj. Nezaslúžia si ani jednu tvoju myšlienku, nieto ešte slzu.

Dokonalá láska neexistuje

Ale to je v poriadku, neznamená to, že ty ju ako dokonalú nebudeš vidieť – aj napriek obetám, ktoré pre ňu budeš musieť vykonať. Nesnívaj o peknej tvári, veľkých svaloch a mužovi ako z románu. Pretože niekto taký zostane navždy len v tvojich snoch. 

Snívaj o niekom, kto možno nebude podľa tvojich predstáv, ale bude vedieť, kedy ťa má držať za ruku o niečo pevnejšie ako obvykle. O niekom, kto rozpozná tvoj skrytý smútok aj napriek tomu, že sa v tej chvíli práve usmievaš. Snívaj o človeku, ktorý ti povie, že robíš chyby, no aj tak ťa miluje.

Nikam sa neponáhľaj

Občas sa zastav a zmeň svoje plány. Urob niečo šialené, pozvi tých, na ktorých ti záleží, na drink, alebo si len sadni a dívaj sa na oblohu. Svet ti neutečie, ale roky, ktoré plynú závratnou rýchlosťou… Tie áno. Uvidíš, že sa raz obzrieš späť a budeš sa pýtať, kam sa tie mesiace podeli. 

pinterest.com

Čím budeš staršia, tým rýchlejšie to pôjde. Každý rok si povieš, že je opäť leto, a budeš mať pocit, že sa pomaly ešte ani neskončilo to predošlé. Preto ťa prosím, občas sa jednoducho zastav. Precíť prítomnosť a usmej sa, nech sa práve deje čokoľvek. Ži tak, aby si o desať rokov mala v pamäti zážitky, nielen spleť spomienok, ku ktorým nevieš priradiť žiadnu emóciu.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nehľadaj toho pravého

Neboj sa samoty

Ako budú roky plynúť, tým viac si budeš vychutnávať ticho. Večery osamote – iba ty a tvoje myšlienky. Prestaneš sa starať o to, čo si myslia druhí, stovky ľudí, ktorých stretneš, ti budú ukradnutí, a tak je to v poriadku.

Už nebudeš mať nutkanie zažiť všetko a všetkého byť súčasťou. Viac sa ti nebude zdať, že ti niečo uniká, pretože časom pochopíš, že tie najväčšie cennosti si nosíme v sebe. Choď von sama a nemaj žiaden cieľ. Túlaj sa ulicami a viac ako iných pozoruj seba. Ak raz zaspíš na gauči so šálkou čaju v ruke, zatiaľ čo všetci, ktorých poznáš, blúdia spolu ulicami mesta, a ty si aj tak napriek tomu šťastná, môžeš si povedať, že si dospela.

Aj „nie“ je odpoveď

Neboj sa hovoriť nie. Áno, ktorým ubližuješ sama sebe, nie je znakom empatie a lásky. Vypovedá to len o tom, že si ešte nenašla silu postaviť sa iným a milovať samu seba. Aj na takúto banálnu a dnes už pre mňa úplne samozrejmú vec, musíme prísť časom a musí tomu predchádzať veľa sĺz a sklamaní.

pinterest.com

Ak máš svoj názor, vyjadri ho. Aj vtedy, ak sa odlišuje od stoviek názorov okolo teba. Zachovaj si rozvahu a povedz, prečo si myslíš niečo iné. Neubližuj si len kvôli tomu, že sú všetci navôkol iní.

Staraj sa o seba s láskou, akú očakávaš od iných

Nezabúdaj na to, čo chceš ty, a vnímaj svoje telo. Ak ťa niečo bolí, venuj tomu pozornosť a snaž sa tú bolesť odstrániť. Nenavrávaj si, že raz to prejde. Tak ako miluješ iných, miluj seba, pretože len vtedy tento cit dostaneš späť.

Pravidelne jedz a spi toľko, aby si ráno nebola unavená. Povinnosti počkajú a zvládneš ich neskôr. Rob si radosť drobnými darčekmi a užívaj si všetko, čo si vlastnými silami nadobudla. Nestaň sa otrokom svojich snov, pretože potom, keď ich dosiahneš, ťa vôbec tešiť nebudú.

A na záver… Ži. Prosím, ži… Neprežívaj, ale naozaj ži svoj život. Ak máš chuť plakať, plač, ak sa ti chce smiať, tak sa smej. A ak máš pocit, že nadišla chvíľa, kedy máš len niekoľko hodín ležať a hľadieť doprázdna, urob to.

Nezabúdaj na to, že ty si tá, na ktorej záleží. 

Autor: Lucia Skoncová

Coverphoto: Photo by Jackson David on Unsplash

Facebook komentáre