Je tu on, si tu ty a je tu ešte jedna osoba… Jeho bývalá. Nič výnimočné. Stretnúť muža, ktorý pred tebou nemal žiaden vzťah, je v dospelosti poriadna rarita. Čo už však také výnimočné nie je, je tvoje tušenie, že ich nespája len minulosť. Ale aj čosi, čo sa deje tu a teraz. Napríklad náklonnosť. Možno i láska, ktorá sa časom neotupila, ale práve naopak – odstupom času po rozchode a tvojím príchodom do jeho života rastie. A ty sa len pýtaš – čo s tým?

Miluješ ho. Inak by si nežiarlila a bolo by ti ukradnuté, že je s ňou v kontakte, že spolu ešte stále trávia čas alebo si len blahoželajú k sviatkom. Miluješ ho tak, že predstava, že by ho to k nej ešte stále ťahalo, ťa ničí. Pýtaš sa, či vlastne máš dôvod žiarliť. Či je ONA pre teba a tvoj vzťah skutočne hrozbou, a tieto otázky do tvojho života zasahujú viac, ako by si chcela. Ovplyvňujú každé tvoje rozhodnutie, tvoj pohľad na neho, prestávaš veriť jeho slovám, ktorými ti vyjadruje lásku.

unsplash.com

A teraz city bokom… Je to v poriadku?

To, že sa stále stretáva so svojou bývalou, môže znamenať dve veci. Jedna z nich je pre teba skvelou správou, zatiaľ čo tá druhá už tak priaznivá nie je. Ako prvé však musíš pochopiť, že má právo byť s ňou v kontakte. Nemôžeš mu to vziať, pretože – či sa ti to páči, alebo nie – ONA bola súčasťou jeho života nemalý čas.

Prvým dôvodom, prečo ju úplne nevymazal, je, že je natoľko rozumný, že si ju váži, hoci sa to skončilo. Úprimne, bolo by lepšie, ak by na ňu teraz nadával? Veď s ňou prežil možno i niekoľko rokov. Možno spolu majú deti. Niečo spolu zažili, niečo jeden vďaka druhému pochopili, niekam sa spolu posunuli. Zažili spolu niečo, čo s ním ty už nezažiješ, pretože ona ho zastihla v etape života, ktorú už prekonal. S ňou… Bez teba. Lebo ťa vtedy nepoznal. 

To sa vymazať nedá. Chcela by si, aby o tebe tvoja bývalá láska hovorila len samé zlé veci? Možno i nepravdivé? Vieš, ja celkom nerozumiem tomu, prečo si dvaja ľudia, ktorí sa kedysi milovali, dnes robia zo života peklo a nevedia si prísť na meno. Nevypovedá to o nich nič dobré… Bola by si spokojná, ak by si ty v očiach súčasnej partnerky tvojho ex bola vykreslená ako totálna harpia? Určite nie… Tak prečo potom chceš, aby to robil v jej prípade? Bola by tu totiž veľká šanca, že ak vám tento vzťah krachne, skončíš podobne…

Druhým dôvodom, ktorý ťa možno nepoteší, je, že k nej stále niečo cíti… 

A otázkou zostáva, čo presne. Ty osobne môžeš mať totiž v jeho živote akúkoľvek úlohu. A buďme k sebe úprimné – nemôžeš dať ruku do ohňa za verziu rozchodu, s ktorou sa ti zveril. Možno sa to neskončilo podľa jeho predstáv. Možno v tom vzťahu urobil chybu, cez ktorú sa ona nepreniesla, poslala ho k vode a on to ešte stále neprijal. Možno si ona len povedala, že takýto vzťah nechce, prípadne spoznala iného muža a tvojho súčasného partnera bezcitne vymenila ako pár ponožiek. 

unsplash.com

Rozchod v ňom mohol zanechať množstvo pocitov. Hnev, sklamanie, pocit viny z vlastných chýb, ktoré dnes už oľutoval, zatrpknutie, že skončil tak, ako skončil. A dôsledkom toho všetkého ho to k nej naozaj môže ťahať späť. Ich vzťah sa nemusel skončiť „prirodzene“ – rozhodnutím, ku ktorému dospeli obaja a boli s tým úplne stotožnení.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Možno nájdeš ženu, ktorej toto stačí...

A tak sa môže veľmi ľahko stať, že si sa priplietla do života niekomu, kto „len“ potrebuje zabudnúť na predošlú lásku…

Alebo jej chce ukázať, že aha, aj ja už mám niekoho a ty si mi totálne ukradnutá. Možno sa jej chce pomstiť. Možno si chce práve on dokázať, že už na ňu zabudol. Opäť sa budem opakovať – tých možností je mnoho a tak ako ja nemám šancu dopátrať sa pravdy, nemusíš ju mať ani ty, hoci s ním zdieľaš jednu posteľ.

Viem, asi som ťa týmto článkom ešte viac zmiatla… Ale dostanem sa k pointe, neboj. Aj táto situácia má totiž svoje rozuzlenie, len jedinou osobou, ktorá túto zamotanú spleť vzťahov a myšlienok musí rozmotať, si práve ty. Daj svoju hrdosť, prosím, na chvíľu bokom. Prestaň myslieť na to, že si možno podvádzaná s jeho bývalou a premýšľaj triezvo.

unsplash.com

Pomôžu ti pritom odpovede na tieto otázky…

Má už ONA niekoho? A sú spolu šťastní? Založila si po rozchode s tvojím partnerom rodinu s iným mužom?
Spája ich dvoch okrem ukončenej lásky aj niečo iné? Spoločná firma, spoločný okruh priateľov, deti?
Koľko času od rozchodu s ňou prešlo, kým si začal s tebou? Bol to rýchly proces, alebo ubehlo niekoľko mesiacov?
Je to on, kto hovorí o vašej spoločnej budúcnosti, alebo sa týmto rozhovorom vyhýba a vždy pritom znervóznie?
Ozýva sa mu ona alebo on? Je stotožnená s tým, že si našiel teba?
Zatajuje pred tebou, že sa s ňou stretáva, že si s ňou píše? Alebo to berie ako hotovú vec a pevne verí, že ti to nevadí?
Klamal ti o nej niekedy? Vieš presne, prečo sa rozišli?
Hovorí o nej pekne, no nie „zaláskovane“? Alebo cítiš, že sa s stále s rozchodom nevyrovnal?
Je ONA až príliš často súčasťou „vašich dní?“ Ruší kvôli nej vaše spoločné plány?
Ak by si mala povedať, kto je pre neho väčšou prioritou… Si to ty alebo ONA?

Odpovedz si na to. A nezabúdaj – city bokom. Odpovedz si na tieto otázky tak, akoby sa týkali tvojej kamošky, nie teba, jeho a jej. A potom nájdeš odpoveď, či by si na jeho bývalú mala žiarliť. Či ho to k nej stále ťahá, či si pre neho len prostriedkom, aby na ňu (ne)úspešne zabudol. Možno si len našla muža, ktorý sa vie vyrovnať aj s láskou, ktorá krachla. A možno si stretla niekoho, kto to nedokáže, hľadá pomstu, rozptýlenie, zadosťučinenie. A na to, do ktorej kategórie tvoj muž spadá, musíš prísť ty sama.

Coverphoto: Photo by Efren Barahona on Unsplash

Facebook komentáre