Nemusíš mi nič vyčítať. Neplytvaj energiou, prosím. Skús to radšej na dievčatá, ktoré sa ešte samy so sebou nevysporiadali a stále sa len hľadajú. Ja som sa už našla. Viem, aká som, viem, prečo taká som. A meniť sa nebudem. Podrazila by som tým samu seba. A úprimne… Chcel by si ženu, ktorá je sama sebe neverná? Každú zmenu musím precítiť ja, nemôžem ju urobiť preto, že by to nejaký muž chcel a dával mi ultimáta. Nechcem počuť, že raz ma budeš milovať viac, ak… Žiadne podmienky, prosím. Buď berme to, čo si ponúkame, alebo to vezmime z kratšieho konca.

Neporovnávaj ma so žiadnou inou ženou. Nechcem počuť, aká bola tvoja bývalá, či robila lepšiu paradajkovú polievku, či viac dala na tvoj názor, či sa smiala hlasnejšie alebo tichšie. Či viac počúvala, menej hovorila, dbala na mienku druhých… Je mi to jedno. Nezaujíma ma to. 

unsplash.com

Ak máš pocit, že bola lepšia, tak sa za ňou vráť. Ver mi, nebudem ťa prosiť, aby si zostal. Môj svet sa bez teba nerozsype, stojí na pevných základoch. Mal si byť „len“ bonus, nie jeho pilier. Nechávam ti dvere otvorené. Ak si prišiel len preto, aby si zo mňa urobil dokonalú ženu, ušetri si čas aj energiu a rovno tento plán zahoď.

Prepáč, ale iná už nebudem… 

Nechcem sa meniť. Ach, koľko rokov prešlo, kým som sa prijala. Koľkokrát som si vyčítala, že sa niekedy neviem uvoľniť, že mi tie správne slová napadnú až neskoro, keď ich nemám komu vysloviť, že občas stratím nervy, že často prepadávam strachu a podľahnem predstavám, ktoré sa nikdy neuskutočnia. Koľkokrát som stála pred zrkadlom a túžila byť krajšou. Koľkokrát som sa s obdivom pozerala na iné ženy a potom sa na seba samu pozrela s dešpektom.

Štylizovala som sa do póz, ktoré mi nesedeli, hrala som sa na osobu, akou nie som a nikdy ani nebudem. Tak veľmi som chcela byť sama sebou, že som kopírovala iné ženy, ktoré sa mi javili prirodzené. Chcela som byť ako ony. Ale nikdy sa mi to nepodarilo, pretože nemôžem zo seba urobiť kópiu niekoho iného. Nech by som to urobila najlepšie, ako dokážem, nikdy sa nepretvorím na cudzí obraz. A nikdy sa to nepodarí ani tebe.

Mám za sebou obdobie, kedy mi veľmi záležalo na tom, čo si o mne myslia iní…

A vieš, kam ma doviedlo? Nikam… Túžila som po tom, aby som sa páčila každému, aby ma všetci ocenili, aby nikto o mne nepochyboval. A ver či nie… Táto túžba sa mi naplnila, až keď som sa na ňu vykašľala. Ľudia sú síce falošní, ale pretvárku netolerujú. A hoci tá moja nebola zo zištných dôvodov, hoci som to myslela dobre, nikdy som si ňou nepomohla.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Pripravená na lásku nikdy nebudeš

Viem, že je množstvo žien, ktoré dokázali viac ako ja. Viem, že sú omnoho ženskejšie, že majú vyberavý slovník, že si potrpia na tom, ako vyzerajú, že sú proste dámami, ako sa patrí. Možno im to v krízových situáciách lepšie páli, možno lepšie zvládajú stres, možno plačú len vtedy, ak ich nikto nevidí. Viem, že je na svete mnoho krajších žien s dokonalou pleťou, ladnou chôdzou, žiarivo bielymi zubami a vlasmi, ktoré ich poslúchajú na slovo. Viem, že sú ženy dravšie aj poslušnejšie, také, ktoré sa za každých okolností musia prejaviť, ale aj splynúť s davom.

unsplash.com

A potom som tu ja…

Žena, ktorá sa vysporiadala so svojou (ne)dokonalosťou a je jej jedno, čo si iní myslia. Našla som sa vtedy, keď som sa prestala hľadať a odvážila som sa stratiť všetky predsudky. Objavila som v sebe to, čo iné nemajú, a ak chceš byť so mnou, musíš to vo mne uvidieť tiež. Musíš ma vnímať rovnako, ako ja vnímam seba. To je moja jediná podmienka…

Vieš, toto celé bol skutočne náročný proces. Nešlo to zo dňa deň… A preto sa nemôžeš hnevať, že sa teraz nerozhodnem všetko zahodiť len preto, že by si ma chcel trošku inú. Miluj ma takú, aká som, a ak sa ti to podarí, môžeme začať spomínať slovo navždy.

Meniť sa nebudem… 

Nie preto, aby mi začal fungovať nejaký vzťah. Ak sa ti na mne niečo nepozdáva, prijmem to a pustím ťa. Pustím ťa za ženou, ktorá sa pre teba takisto nebude musieť meniť, pretože sa narodila taká, akú by si ju chcel. Nestrácaj čas so mnou, ak nesplývam s tvojimi predstavami. Nedávaj mi čas, kým sa do teba zamilujem natoľko, že budem ochotná podstúpiť akúkoľvek zmenu. Stratíme tým mesiace života obaja.

Vieš, ten život je krátky na to, aby sme hrali divadlo. Nestojíme predsa na javisku. A ja nemám toľko času, aby som ulahodila každému. Nechci ma meniť a ja nebudem chcieť meniť teba. Chcem autentickosť. Chcem pravdu, skutočnú realitu. A to isté ponúkam aj ja.

Coverphoto: Photo by OSPAN ALI on Unsplash

Facebook komentáre