Je zločin chcieť milovať a byť milovaný? Azda hľadať lásku v dnešnom svete je veľmi trúfalé. Až priam zúfalé. Niekto má šťastie ju stretnúť na prvýkrát. Zaľúbi sa, zosobáši sa, má deti a takto pekne spolu s partnerom postupujú ďalej. Niekto si zasa prejde vzťahom, z ktorého sklamane odchádza, lebo v ňom nenašiel to, čo hľadal, a púšťa sa do ďalších vzťahov s cieľom nájsť tú pravú lásku. Niekto iný nemá na lásku šťastie vôbec, hľadá a nie je mu to dopriate. Kde je chyba? 

V nás, druhých či vo svete, v ktorom žijeme? Túto otázku si kladiem často. Snáď sa doba natoľko zmenila, že láska nie je to, čo bývala, a neznamená toľko, čo kedysi? Nie je to o tej jednoduchosti zaľúbiť sa a zostať s niekým. V dnešnej dobe máme možnosti, môžeme si vyberať. Máme sociálne siete a radu zoznamiek. Kdesi v podvedomí vieme, že keď sa nám niekto nepáči, bude niekto ďalší a za ním ďalší a ďalší. 

unsplash.com

Tá iskra ako keby pravej lásky sa vytratila… 

Ľudia sa naučili druhých meniť a vymieňať. Proste keď sa mi niekto nepáči, príde ktosi ďalší, prečo nie… Ak ma niekto omrzí, niekto ho po čase zastúpi. Prečo to robíme? Snáď len z toho dôvodu, že vieme, že máme i iné možnosti? Kedysi sme ich nemali, boli sme radi, že sme na niekoho narazili na diskotéke či v práci. Kde sa v nás berie odvaha partnerov takto vymieňať?

Raz mi niekto povedal: Veď si ako auto, keď sa mi nebudeš páčiť alebo budem chcieť lepšiu výbavu, zamením ťa za druhé. Pozrela som sa na toho človeka a nechápala som, ako ma môže prirovnať k autu. Zamyslela som sa nad tým, či má aj auto city, či ti aj auto poskytne lásku, objatie alebo oporu. Tento človek sa mýlil. Nedá sa živú osobu a hlavne lásku porovnať k veci, k autu. K niečomu, čo nedokáže cítiť alebo myslieť. Tí, ktorí takto zmýšľajú, si nezaslúžia milovať, nezaslúžia si lásku, ale aj tak je im dopriata. 

unsplash.com

Snáď aspoň v podobe trpkej lekcie… 

Bolí ma pomyslieť na ľudí, ktorí z lásky si robia žarty. Ktorí po nevydarenom vzťahu chcú iba uspokojiť svoju sexuálnu potrebu a odhodia ťa. Preto sa pýtam znova – je milovať zločin? Prečo využívame ľudí bez cieľa ich milovať? Ľúbme tak veľmi, ako nám je dopriate. Ľúbme svoju rodinu, svoje deti, svoje lásky. Nezamieňajme ich ihneď, pretože každý človek je jedinečný. A to, čo nám dá práve jeden človek, nám ktosi iný nemusí vedieť dať. Nie sme kusy handry, s ktorou môže niekto zametať sem a tam. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Časť úlomku mojej duše

Majme v sebe istú hodnotu a nenechajme si ju vziať. Každý sme jedinečný svojím spôsobom a všetci sme nezameniteľní. Každý ľúbime inak a prejavujeme to inak. Nedovoľme si vziať našu lásku. Nebuďme zúfalí, ak sa nám nedarí si niekoho nájsť. Majme stále vieru, že láska na nás kdesi čaká. Radšej buďme zúfalcami ako pokrytcami bez lásky. 

Naučme sa ľudí milovať, nie obmieňať. Iba vtedy stúpne naša hodnota ako hodnota človeka.

Autor: Ani

Coverphoto: Photo by Eugene Zhyvchik on Unsplash

Facebook komentáre