Pravdepodobne ti po tejto skúsenosti blúdi mysľou, že ženy sú komplikované. Že je ťažké sa v nich vyznať, pochopiť ich a zorientovať sa v tom, čo chcú. Áno, opäť urobila niečo, čomu nerozumieš. Niečo, čo si nečakal, pretože to dlhé obdobie predtým, ktoré máte za sebou, ti nedalo žiadne indície, že by sa toto mohlo stať. No skutočne je to tak? Neboli tam žiadne náznaky alebo si ich len nevidel – nechcel si ich vidieť? Vieš, je dosť možné, že tvoja verzia a tá jej sa budú líšiť. V podstate vo všetkom…

Tomu, kto nepočúva celé mesiace, kto si žije v sladkom presvedčení, že každý problém sa nejako potichu utrasie, kto si je istý, že aj toto nedorozumenie vyšumí samo, tomu sa v priebehu niekoľkých minút ťažko vysvetľuje to, čo sa v nás hromadilo celé roky. Nejde o to, že by nechcela. Len vie, že to nejde. Že to porozumenie medzi vami by znovu hľadala márne. Že je to nemožné. Že by to bol znovu len stratený čas, ďalšia hádka, ktorá by nikam neviedla, len by rozvírila vzduch, ktorý by sa opäť pretavil do mrazivého ticha.

unsplash.com

Vieš, nemožno sa čudovať, že si tie vysvetlenia nedostal… 

Žena, ktorá si liečila zranenia celé roky sama, ktorá potichu rátala sklamania, zatiaľ čo ty si od nej odvracal tvár, sa ti na úplnom konci už nebude spovedať. Prečo? Z dvoch dôvodov… Nechce. A tiež vie, že by to bolo zbytočné. Vo vzťahu, kde dvaja ľudia žili len vedľa seba, nikdy nie spolu, nemožno čakať, že vtedy, keď sa ich cesty definitívne rozchádzajú, jeden druhého pochopia. 

Ak raz niekoho naučíš, že je v láske na všetko sám, na úplnom konci sa nestane osamelým. Ale nezávislým. A ty? Ty sa staneš nepotrebným.

unsplash.com

Možno doteraz ničomu nerozumieš…

Možno stále čakáš, že si to rozmyslí. Že to bol len chvíľkový skrat, únava či hystéria. No ver mi… Ona už dnes rozumie všetkému. Tie odpovede našla. Sama, bez teba, i vo chvíľach, kedy si jej ich ty nedokázal dať. Zistila, že najväčšiu výpovednú hodnotu má ticho. Odmietnutie aj sklamanie. Presne tam našla slová, ktoré si ty nikdy nevyslovil. No dnes vie, že sú veci, o ktorých netreba hovoriť nahlas. Vie, že nezmiznú ani nebudú neviditeľné, ak sa niekomu nevyslovia do očí. Práve naopak. Dnes vie, že tie najdôležitejšie zistenia v živote nám nikto nemusí oznámiť. Musíme sa naučiť ich cítiť. Cítiť aj vtedy, keď ich prehlušujú náš vlastný zmätok a zúfalstvo.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Vedel som, že si povieme zbohom...

Dnes už vie, že zo vzťahu, v ktorom nik nerátal jej slzy, sa s plačom neodchádza. Odchádza sa s rozvahou a s chladnokrvným odľahnutím, že je všetkému koniec. Že sú veci konečne presne také, ako majú byť. Ona už pochopila všetko. No ten, kto celý čas nič pochopiť nechcel, zostane na konci na bez odpovedí… A jej len na ňom, či ich raz nájde v ponaučeniach, ktoré z tohto vzťahu vyplývajú.

Coverphoto: Photo by Ivan Rudoy on Unsplash

O vzťahu, kde bolo potrebné nájsť odpovede osamote, je aj kniha od našej redaktorky Mii Amber s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre