Ocitnúť sa vo fáze, kedy na lásku úplne zanevrieme, vôbec nie je ťažké. Úplne stačí, ak si predtým prejdeme jedným nevydareným vzťahom. Napríklad ak stretneme manipulátora, sukničkára, klamára alebo proste len muža, ktorý nás milovať nechce či nevie, no my o to viac milujeme jeho, pretože veríme na zázraky. Stať sa bezcitnou voči láske je také ľahké. A je to – po akejkoľvek zlej skúsenosti, aj v poriadku.

Možno si prestala veriť, že láska ako taká existuje. Možno si znenávidela všetkých mužov a hodila ich práve do jedného vreca. Možno ešte stále miluješ toho nepravého a pri myšlienke, že by si sa zblížila s niekým iným, ťa úplne strasie. Možno akýkoľvek prejav náklonnosti zo strany mužského pohlavia spochybňuješ a hľadáš za tým len lacnú pozvánku do postele, ktorú keď prijmeš, zistíš, že si znovu len naletela. Je tu veľa „možno“. A každé z nich je opodstatnené.

unsplash.com

Ten muž ťa predsa zlomil…

Pravdepodobne (či skôr dúfam!) ti nedolámal kosti, ale zlomil tvoje srdce. Nadovšetko ťa aj zmenil. Už nie si tou dôverčivou ženou, ktorá všetko videla len v ružových odtieňoch, už si pochopila, že život nie vždy funguje tak, ako by sme si predstavovali, a že nám občas aj nemilosrdne podrazí nohy. Tak prečo by si mala čakať, že po tomto zážitku budeš lásku vnímať rovnako ako predtým – keď si sa zamilovala do neho? A tak sa len potajme pýtaš, aké to bude, keď sa zamiluješ znovu a či si toho vlastne ešte schopná. Zatiaľ túto myšlienku rezolútne odmietaš.

Máš zlomeninu srdca, a hoci táto diagnóza nie je podrobne rozpísaná v skriptách pre budúcich lekárov, neznamená to, že neexistuje. Je to úraz ako akýkoľvek iný, len ho nemožno dať do sadry alebo naň predpísať analgetiká. A tak ako každé iné zranenie, aj toto potrebuje kľudový režim a čas. Veľa času…

Drahá, nemaj pre to výčitky…

Ak sa raz takmer utopíš, hoci aj v plytkej vode, je prirodzené, že do nej o deň neskôr nebudeš skákať hlavičku. Ani o mesiac, o polroka či rok. Môžeš si nakúpiť rukávniky, nafukovacie koleso alebo sa len tak ponevierať na brehu tej vody, a predsa ťa prepadne strach. Vyplavia sa spomienky, všetky tie pocity, ktoré si prežívala, keď si sa v tej vode topila.

Nešťastná láska sa dá prirovnať k akejkoľvek inej traume. Tak ju sama pred sebou nezľahčuj a neviň sa za to, že už len pri pomyslení na hlbokú vodu, rozumej ďalšiu lásku, cítiš odpor.

Chcem ti k tomu povedať len toľko, že táto etapa nebude trvať večne, no zároveň je mojou povinnosťou upozorniť ťa, že sa tiež nikdy nevrátiš „do pôvodného stavu“. Našťastie… Lásku pomaly začneš akceptovať, prestaneš ju spochybňovať a aj ju od seba odháňať. „Len“ si so sebou ponesieš isté následky, pretože zlomenina srdca je nimi charakteristická.

unsplash.com

A tých následkov nebude málo…

No nečakaj žiadne krivkanie, rozmazané videnie ani hlboké jazvy. Tie následky budú trošku iné a budú pre teba predstavovať prínos. Opísala by som to nasledovne: Teraz máš okolo seba obranný múr, no časom sa z neho stane vyhliadková veža, na ktorú keď sa postavíš, uvidíš všetko, čo bolo predtým mimo tvojho zorného poľa. 

Ak teraz neveríš na lásku, časom jej veriť začneš. Ale už to nebude slepá viera. Už budeš veriť len tomu, čo sa reálne deje, a nič si nebudeš domýšľať.
Ak si teraz hovoríš, že je pre teba bezpečnejšie lásku odmietať, jedného dňa tento názor zmeníš. Keď si povieš, že si si svoj život vybudovala sama a žiaden muž ti ho nedokáže zbúrať, lebo naň jednoducho nebude mať dosah. To, čo bude tvoje, bude tvoje, a keď sa ti do života nejaký chlap pripletie, bude pre teba len predstavovať bonus, ktorý v tvojom svete nedokáže spustiť katastrofálnu reťazovú reakciu, čo by všetko zrovnala so zemou. Láskou nebudeš nič riskovať, pretože nanovo vybudované pevné základy ti nezbúra žiaden chlap…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď sa ti opäť pripomenie

Príde deň, kedy prestaneš byť opatrná…

Či už tomu teraz veríš, alebo nie… Zároveň to bude aj deň, kedy si uvedomíš, že si už nadobro vonku z predchádzajúceho vzťahu. Z toho, v ktorom si sa takmer utopila a ktorý ťa traumatizoval. Spoznáš to tak, že už voči nemu nebudeš cítiť žiaden hnev. Už ti bude ukradnuté, či má inú, či na teba myslí, či mu chýbaš alebo sa mu narodilo piate dieťa. Bude ti to jedno, stane sa pre teba nikým, iba letmou súčasťou tvojej minulosti, za ktorou si urobila hrubú osobnostnú čiaru. Tá žena, akou budeš potom, by sa do neho už viac nezamilovala. Všetko mu odpustíš, zabudneš na neho, ale – to najdôležitejšie – predsa ti po ňom niečo zostane. Ponaučenie. Triezvy pohľad na lásku a všetky vzťahy. Sebaláska. Hrdosť, dôstojnosť, sebaúcta… 

unsplash.com

To všetko vďaka nemu získaš. Budeš si to v sebe budovať pekne deň za dňom, mesiac za mesiacom. A práve vďaka tomu prestaneš byť opatrná, pretože tú opatrnosť už viac potrebovať nebudeš. Bude to pre teba zbytočnosť, pretože žena, ktorá našla seba, už na diaľku vycíti, kto sa s ňou len zahráva a kto jej chce aj niečo odovzdať. A ak sa náhodou v jej okolí vyskytne niekto, koho zámerom je zlomiť ďalšie dôverčivé srdce, dôstojne a chladnokrvne ho pošle do teplých krajín. Lebo vie, že takéto osoby vo svojom živote nepotrebuje. Zaobíde sa aj bez nich, a preto nemá potrebu niekomu dokazovať, že stojí za to, aby ju miloval. Lásku nebudeš naháňať. Nebude to tvoja priorita. A zatiaľ čo ty budeš zaneprázdnená milovaním svojho života, tá láska ťa raz dobehne.

Drahá, možno zlomil tvoje srdce, ale nezlomil tvoju dušu. Tá zostala bez následkov. Stále si to ty. Len už vieš niečo, čo si dovtedy nevedela… Tak sa neboj, že ho budeš doživotne preklínať. Raz sa mu poďakuješ. Raz budeš milovať opäť, nech sa ti to teraz zdá akokoľvek nepredstaviteľné. Raz… Keď všetko prebolí, začneš nový život, v ktorom sa už budeš vedieť vyhnúť ďalším sklamaniam. Raz sa pozrieš na muža, ku ktorému niečo cítiš a namiesto: „Prosím ťa, zostaň, neviem, čo by som si bez teba počala,“ si budeš v duchu vravieť: „Neverím, že si to myslím, ale je fajn, že si tu.“

Coverphoto: Photo by Dimitri on Unsplash

O tom, ako sa po rozchode vyliečiť, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre