Dlhé roky som ja bola tou, ktorej životnú cestu skrížilo množstvo sklamaní. Nerozumela som ľuďom, ktorí sa na mňa v jednom momente usmievali a v druhý sa mi otočili chrbtom. Nechápala som, ako môže niekto jeden deň milovať a na druhý deň na lásku zabudnúť. Zažila som, aké to je, keď som na strane toho, kto miluje aj za dvoch. A to vo mne zanechalo nemalé stopy.

No ešte viac otázok. Raz som hľadala chybu v sebe, potom v druhých. Myslela som si, že sú bezcitní a chýba im chrbtová kosť. Inak som si to nevedela vysvetliť. Každé jedno sklamanie mnou mávalo veľmi dlho a trvalo hodnú chvíľu, kým som sa z neho aspoň trochu spamätala.

pinterest.com

Proste vo vzťahoch až doteraz zlyhávali všetci okolo mňa. Ja som bola tou, ktorá mala ujasnené, čo chce a s kým to chce. Vedela som, komu chcem venovať svoje city a tiež mi bolo jasné, prečo to chcem urobiť.

No potom sa niečo zmenilo…

Všetky tie krivdy z minulosti, kedy mne ublížili iní, som v sebe niesla príliš dlho. Nerozumela som, prečo sa stali a nevedela som si správanie niektorých ľudí nijako vysvetliť. Až som sa napokon ja stala tou, ktorá zlyhala. A paradoxne mi práve to otvorilo oči.

Zažila som nesmiernu ľútosť aj bezmocnosť, no tentokrát z opačnej strany. Naučila som sa, že niekedy nie je možné milovať, hoci by sme veľmi chceli, pretože sme si istí, že tento človek by nám nikdy neublížil. Ale niečo v nás nám v tom bráni. Niečo zrazu nefunguje tak ako v predošlých vzťahoch, kedy sme milovali až-až.

Musela som zlyhať, aby som pochopila, že ak sa niekto odo mňa rozhodne odísť, nie je to preto, že by si ma nevážil. Skôr ho len deptá to, že nie je schopný milovať rovnako ako ja. Nerozumie, prečo sa ku mne správa nepekne, hoci mu je to vždy neskôr ľúto. Boj so sebou samým a vlastným srdcom, ktoré nútil, aby ma milovalo, ho vyčerpal natoľko, že jednoducho musel zobrať nohy na plecia, vzdialiť sa odo mňa a viac mi vďaka tomu neubližovať.

Som si istá, že vždy robíme svoje maximum. Ale nie vždy to stačí. Niekedy aj naša najväčšia snaha spôsobuje bolesť a zanecháva za sebou doráňané srdcia. Ale milovať na rozkaz nie je možné. A čím viac sa do toho tlačíme, čím viac sa snažíme milovať niekoho, kto si naše city zaslúži, tým viac vo vzťahu zlyhávame.

weheartit.com

Musela som zlyhať, aby som tým, ktorí mi ublížili, odpustila…

Príliš dlho som sa hnevala. Súdila som ich, hoci som nemala potuchy, čo presne sa stalo a ako sa pritom cítili. A tak to život zariadil tak, aby som ja bola tou, ktorá ubližuje, i keď nechtiac.

Neostáva mi nič iné, iba dúfať, že ten, ktorému som tentokrát ublížila ja, to raz pochopí. Možno bude musieť zlomiť niekoho srdce… A možno už tomu rozumie, pretože kedysi aj on bol ten, kto milovať chcel, no nedokázal to.

Život je krásny v tom, že nám vždy úplne nečakane poskytne životnú lekciu. Snáď som už teraz pripravená na všetko, čo ma v budúcnosti stretne. 

Autor: Diana

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Moje všetko nestačilo...

Coverphoto: Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Facebook komentáre