Nie každá láska vznikne zo dňa na deň, z minúty na minútu. Dokonca si myslím, že ak nejaká tá iskra medzi dvoma jedincami náhle preskočí, o láske ešte nemožno byť reči. Nejde o osudový moment ako z filmu. Ide o chémiu, o záujem, o vášeň… No nie o lásku. Aspoň zatiaľ. Tá (možno áno a možno nie) príde pekne postupne, spolu so spoločne prežitými okamihmi, ktoré sú tak drasticky realistické, že zastierajú akýkoľvek nádych romantiky.

Láska totiž vzniká až vtedy, ak jeden druhého zažijeme v návaloch hladu, nevyspatých, unavených zo života, dramaticky plačúcich, neosprchovaných, spiacich s otvorenými ústami, keď vyzeráme hocijako, len nie pôvabne a sexi. Dovtedy, prosím, o láske veľmi nehovorme, pretože nie je nič horšie než vzdušné zámky, ktoré keď sa raz tak či tak zosypú, preženie sa naším životom víchrica.

unsplash.com

A čo ten druhý prípad?

Láska, ktorá nemá žiaden počiatočný bod, len to jedného ťahá k tomu druhému a ten druhý, no… Ten ešte nevie… To je zasa opačný extrém, pretože ani vtedy vyhliadky do budúcna také ružové nie sú… Sú to presne tie prípady, kedy ťa akoby posadol samotný diabolský amor. Miluješ ho, vraždila by si pre neho, tvojou jedinou spásou sú správy od neho, ktoré chodia príliš sporadicky a sú príliš vyhýbavé na to, aby si mala čo i len najmenší dôvod sa na ne fixovať, no i tak sa to deje. Miluješ ho, hoci sa ti ani kúsoček tvojej lásky nevrátil späť, dostávaš len akési chabé kúsky čohosi, čo ty považuješ za lásku, pretože klamať samu seba je v nesprávnom vzťahu tak jednoduché.

Sú to presne tie vzťahy, kedy je vysoká šanca, že budeš počuť niektorý z nasledujúcich legendárnych výrokov:

Potrebujem čas.
Nebol som na teba pripravený.
Je to so mnou trochu komplikované.
Mám ťa rád, ale…
Musím si to ešte premyslieť, musím viac pouvažovať nad svojím životom.

unsplash.com

Lenže, drahá… 

Ty nehľadáš osobného večne hĺbavého filozofa, ktorý by ťa do konca života zásoboval podobnými úvahami. Chceš lásku, chceš partnera. Ak ti niekto povie, že si vzťah s tebou musí ešte premyslieť, môžeš si byť istá, že o tebe nepremýšľa vôbec. Aspoň nie spôsobom, akým by si chcela. Nevypĺňaš jeho myšlienky ráno ani večer, proste sa z teba stala osoba, ktorá tu je a je dobré, že čaká. No nič viac. Nie si ženou, ku ktorej by sa hrdo prihlásil, možno ťa potrebuje skryť a možno niečo či niekoho skrýva pred tebou. „Musím si to ešte premyslieť“ by pre teba nemalo byť nádejou. Ale stopkou. A znamením, že ty by si mala prestať premýšľať nad tým, kto tieto slová vyslovil. 

O láske sa vlastne veľmi premýšľať nedá. Ak to niekto potrebuje, v skutočnosti nepremýšľa, ale špekuluje.

Pretože nad láskou nik z nás nikdy neuvažoval… 

Buď sme sa zaľúbili, alebo nie. Zlatá stredná cesta tu neexistuje. Ak niekto musí premýšľať, či sa zamiloval, či chce, aby si bola súčasťou jeho života, znamená to, že viac ako lásku sa snaží nájsť benefity, ktoré by zo vzťahu s tebou plynuli. A je len na tebe, či chceš byť niekoho benefitom alebo partnerkou. Či chceš skutočne milovať človeka, pre ktorého si nebola prvou jasnou voľbou, ale možnosťou, na ktorú napokon kývol, pretože si povedal, že nemá čo stratiť. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Občas sa zamilujeme do lásky, ktorá nás ničí

A o to viac neskôr stratíš ty, keď budeš deň po dni zisťovať, že láska vyzerá úplne inak. Nie ako to, čo prežívaš teraz. 

Coverphoto: Photo by Ivan Kazlouskij on Unsplash

O tom, aké to je milovať niekoho, kto v skutočnosti nemiluje nás, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre