Už dlhšie som nad otvorením tejto témy váhala. Ak vyslovíme slovné spojenie duševné zdravie, tak každý vôkol nás sklopí zrak. Ako by to bolo niečo zlé. Lenže naša duševná pohoda a zdravie by mali byť rovnako na prvom mieste ako aj to fyzické. Z médií a sociálnych platforiem vidíme krásne, vyrysované a navonok „dokonalé“ telá. Dostávame milióny návodov, ako sa starať o naše telo…

Samozrejme, že to je veľmi dôležité a podstatné. Nemali by sme však zabúdať aj na našu dušu a viac sa tejto téme otvoriť. Dva roky pandémie mali určite na väčšinu ľudí nie tak priaznivý vplyv, ako by sme si mysleli. Izolovaní doma od ostatných a strach z toho, čo bude. Vďaka Bohu sme teraz dostali na istý čas „voľno“, ale naša duša tu bude stále.

unsplash.com

Mojím prianím je, aby sme sa viac rozprávali o týchto témach a nehádzali ich pod koberec…

Nie každý úsmev, čo vidíme, je aj skutočný. Mali by sme medzi sebou viac komunikovať a nebáť sa hovoriť o svojich pocitoch a náladách. Nie je na tom predsa nič zlé a je jedno, či si muž alebo žena. Pri mužskom pohlaví vidíme vyšší nárast samovrážd ako u žien. Ženy sú tie, ktoré vyhľadajú odbornú pomoc. Od mužov očakávame, aby oni boli tí silní, neprejavovali svoje emócie a boli tvrdí ako skala. Lenže oni sú tiež iba ľudia, ktorí majú city, pocity a emócie.

To, že muži neplačú, sú iba staré dogmy, ktoré počúvame už veľmi dlhé roky. Mali by sme sa naučiť pracovať so svojimi emóciami a vedieť ich dávať najavo. Nakoľko to môže mať veľmi negatívny dopad na naše zdravie.

unsplash.com

Rady, ako sa cítiť lepšie:

1. Pamätaj si na svoju duševnú pohodu. Zabezpeč si dostatočný spánok – od toho sa vyvíja skoro všetko. Pobyt v prírode, na čerstvom vzduchu má blahodárne účinky na našu psychickú pohodu. Nezabudni na pestrú a vyváženú stravu, dopraj si dostatok ovocia a zeleniny a hlavne dbaj o tvoj pitný režim.
2. Nájdi si fyzickú aktivitu, ktorá ťa bude baviť a po ktorej ti bude dobre. Či už je to cvičenie, behanie, plávanie, boxovanie. Možností je veľa a záleží už len na tebe, ktorú si vyberieš.
3. Každý deň si na určitý čas vypni telefón, televíziu, počítač. Urob si krátky čas pre seba, tzv. reset.
4. Vyberaj si s rozumom, koho sleduješ na sociálnych sieťach.
5. Popremýšľaj nad aktivitou, v ktorej budeš kreatívny a budeš mať z toho radosť. Môže to byť napríklad maľovanie alebo staranie sa o svoju vlastnú záhradku.
6. Píš si denník. Zapisuj si doň každú myšlienku – buď pozitívnu, alebo negatívnu. Papier znesie toho mnoho a tebe sa uľaví.
7. Ak máš blízku osobu vedľa seba a chce ti úprimne pomôcť, neboj sa toho. Určite to myslí úprimne a robí to preto, lebo jej/ jemu na tebe záleží. Nič v sebe nedus, je to to najhoršie, čo môžeš sám/sama sebe urobiť.
8. Ak tvoje obdobie trvá už veľmi dlho, nehanbi sa vyhľadať odbornú pomoc. Nie je na tom nič zlé a psychológ alebo psychiater je rovnaký lekár ako napríklad pediater, kardiológ, neurológ alebo chirurg. Jeho cieľom je pomôcť svojmu pacientovi.
9. Skús rôzne dychové cvičenia. Mne najviac pomáha metóda Wima Hofa. Je dostupná na Youtube a trvá asi 11 minút. Cítim sa po nej úžasne.
10. Každé ráno začni vďačnosťou. Asi si teraz pomyslíš, čo mi tu ide ona rozprávať, ale ver mi, že to pomáha.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Pripravená na lásku

– Ďakujem za to, že som zdravý/á.
– Ďakujem za strechu nad hlavou.
– Ďakujem za teplé jedlo na stole.
– Ďakujem za čistú, pitnú a ničím nekontaminovanú vodu.
– Ďakujem za ľudí, ktorých mám vôkol seba.

Na záver by som ti chcela popriať len všetko to dobré a aby sa ti darilo. A ak toto má pomôcť čo i len jednému človeku, tak to malo zmysel.

Autor: Laura

Coverphoto: Photo by Jéssica Oliveira on Unsplash

Facebook komentáre