Na stránke sme mali jeden veľmi pekný citát, ktorý znel: Moje ciele, po tom všetkom, je naučiť sa milovať samu seba tak, ako som dokázala milovať iných… A dávam vám ho sem preto, pretože pre mňa znamená veľmi veľa a hovorí aj slová, ktoré v ňom priamo nenájdete… Pretože milovať sa znamená rešpektovať sa, vážiť si samu seba, myslieť na seba, starať sa o seba, mať sa rada, dopriať si… Skrátka všetky tie veci, ktoré by sme chceli dať iným, keď sa do nich zamilujeme.

unsplash.com

A prečo vám to píšem?

Pretože nemyslieť na seba, alebo inak povedané, nemať sa na prvom mieste, sa nám raz veľmi vypomstí. Neplniť si svoje sny, nepracovať na tom, aby sme žili život, po akom túžime my, podriaďovať sa dlhodobo iným ľuďom, prispôsobovať sa im a zabúdať na seba, byť ticho a šúchať niekde nohami, len aby dobre bolo… Nežiť, ako by sme chceli, lebo čo na to povedia ľudia… Toto všetko sa nám raz skutočne vypomstí.

Tiež sa nám vypomstí to, ak nepracujeme na tom, aby sme boli v živote samostatní (finančne a aj emocionálne). Nepracujeme na tom, aby sme si do života pozývali ľudí preto, lebo ich tam chceme, nie preto, že by sme bez nich neprežili.

Bohužiaľ, takéto veci nám dochádzajú väčšinou vtedy, až keď je neskoro.

Keď už sme na niečo príliš starí, keď už sa zamotáme do vzťahov, v ktorých máme za niekoho zodpovednosť… Poviem vám jeden príklad a áno, napíšem to na rovinu. Nemyslím to vôbec zle, práve naopak… Chcem o tom hovoriť, lebo to tak častokrát naozaj je a je to veľmi smutné… Už mnohokrát nám totiž v inboxe pristála správa, že by dotyčná osoba chcela začať nový život, ale nemôže, pretože má napríklad deti, s ktorými by nemala kam odísť, alebo by ich nemala za čo sama uživiť… A tak trpí ďalej niekde, kde to prirovnáva k peklu…

Pýtam sa, na čo je toto dobré? Je to vôbec pre niekoho dobré? Je to dobré pre tú ženu? Pre toho jej muža, ktorého nemôže ani cítiť? Pre tie deti, ktoré nie sú hlúpe a všetko to vidia či cítia? 

unsplash.com

Preto vám chcem povedať len jedno:

Z vlastnej skúsenosti. Vždy myslite najskôr na seba. Aby ste boli jedna šťastná, spokojná a samostatná bytosť… Keď sa ňou stanete, bude váš život omnoho krajší. Aj vaše vzťahy budú. Pretože si budete ľudí vyberať naozaj preto, že ich vo svojom živote chcete mať, nie preto, že ich potrebujete (v zmysle – potrebujete k niečomu).

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Príbeh, ktorý budem rozprávať svojej dcére

Keď sa takouto osobou stanete, už sa viac nebudete báť povedať dosť tam, kde si vás nevážia. Už sa viac nebudete báť ukončiť niečo, čo nefunguje, čím len trápite seba a aj všetkých naokolo… Už sa nebudete báť odísť, keď spojenia prestanú fungovať, lebo váš vlastný život bude stáť za to, a opustiť vzťah s niekým iným vás nebude desiť na smrť. Vzťah s iným človekom budete brať ako krásny bonus, nie ako niečo, bez čoho nebudete môcť žiť – a tento prístup je aj pre samotný vzťah a jeho správne fungovanie veľmi dôležitý….

unsplash.com

Nezabúdajte na seba, ženy…

Nie je to sebectvo, nie je to hriech. Práve naopak. Šťastná žena rovná sa šťastný domov. Šťastná žena rovná sa šťastný vzťah. Šťastná žena rovná sa šťastná mama… No to šťastie musí ísť z vás. Z toho, že vás baví váš vlastný život, tak si ho nezabudnite zariadiť tak, aby to tak bolo… 

Jednoducho ak chceš byť golfistka, tak buď… Ak chceš cestovať, cestuj. Ak chceš podnikať, podnikaj. Ak túžiš byť matkou, buď ňou, ale buď ňou tak, aby si mohla hoci aj sama dať sebe a tvojim deťom krásny život (lebo nikdy nevieš…).

Je mi jasné, že vždy sa môže niečo pokaziť, že vždy sa niečo komplikuje, niečo kazí a život nikdy nebude dokonalý, no ak v ňom budeš robiť to, čo miluješ, žiť, tak ako ty túžiš a tráviť čas s ľuďmi, s ktorými naozaj čas tráviť chceš, bude každý problém a každé ťažké obdobie o niečo znesiteľnejšie…

Coverphoto: Photo by Soroush Karimi on Unsplash

Facebook komentáre