Viem, že túto radu asi nečakáš. Ale v niektorých vzťahoch treba ubrať plyn. Dokonca úplne zastaviť. Pozrieť sa doľava aj doprava a vyhodnotiť, či vôbec ideme správnym smerom, či táto cesta idúc za niekým má vlastne zmysel alebo len zbytočne míňaš palivo. A taktiež… Či ti tvoju cestu neskríži niekto, pri kom by to nebola toľká námaha. Niekto, kto by ocenil aj maličkosti, kto by si všímal všetko, čo robíš, a nikdy by to nezosmiešňoval. Pretože vieš… Snaha cení. Ale zasa odtiaľ-potiaľ.

Občas sme práve pre tú snahu za hlupáka. So zámerom nenechať umierať niektoré vzťahy mnohokrát podliezame vlastnú sebaúctu a ignorujeme všetky výstražné značky, ktoré nám dávajú signál, že tadiaľto, drahá, skutočne nie. Že si treba odpočinúť, že by bolo fajn dať preč nohu z plynu a len tak si počkať, ako sa situácia vyvŕbi. Sama. Bez nášho snaženia.

unsplash.com

Pretože vzťahy sú vlastne cesta. Život je neustála cesta. A je len na nás, aby sme si uvedomili, že treba jazdiť opatrne…

Nie vždy sa tvoj záujem cení. Niekedy si, napriek všetkým úprimným citom, na smiech.
Nie každý ťa chce vidieť a počuť tak často, ako ty jeho. Niekto ti bude klamať a hľadať výhovorky, len aby ste sa nemuseli stretnúť.
Nie každý ti povie, čo si myslí. Veľakrát by si sa skutočnú pravdu dozvedela iba vtedy, ak by si si vypočula rozhovor, ktorého si nikdy nemala byť svedkom.
Nie každého „prehovoríš“, aby k tebe cítil to isté. Na nesprávnom mieste sa môžeš aj roztrhať. Takmer vždy po dlhom čase snaženia sa pochopíš, že si len strácala čas. A že namiesto toho, aby si to dotyčný vážil, si z celej situácie vyšla ako idiot.
Nie každý, o kom si myslíš, že ho vo svojom živote potrebuješ, v ňom skutočne má byť. Až príliš často tento pocit nadobudneme pri ľuďoch, ktorí nie sú dobrí parťáci na dobré aj zlé dni. Sú len dobrí manipulátori.

A práve oni ti niekoľkými šikovnými ťahmi vnuknú pocit, že všetko, čo sa trhá, škrípe alebo kríva, je tvoja chyba. Že oni sú tu tí, ktorých prítomnosť a lásku si musíš zaslúžiť. Sú to ľudia, ktorí tak radi podhadzujú druhým omrvinky, tešia sa, keď sa po nich vrhnú, a s úsmevom sa prizerajú, čo všetko je dotyčný ochotný urobiť, aby dostal viac. 

unsplash.com

Drahá žena, občas nemusíš nájsť lásku ani priateľstvo… 

Občas jediné, čo potrebuješ, je nájsť svoju hrdosť. A tým sa vyrieši všetko – aj láska, ktorá ti všetko len brala, aj priateľstvá, v ktorých si ako priateľ fungovala iba ty. Nie bolesť otvára oči. Tá nás práveže ešte viac otupí. To sebaúcta. Práve ona môže za to, že konečne začneš vidieť realitu presne takú, aká je. V celej jej (ne)kráse. 

Tak uber ten plyn. Ty presne vieš, ktorých vzťahov sa to týka. A pozoruj, čo sa bude diať. Aj toto ti trochu otvorí oči. Keď uvidíš, ako sa menia tí, ktorí boli zvyknutí na tvoje všetko… 

Coverphoto: Photo by Ahtziri Lagarde on Unsplash

Facebook komentáre