Toto som naozaj nečakala… Nikdy by som to na neho povedala… Neviem, kde sa to v ňom vzalo… Bola to rana pod pás… Neviem, či ešte niekomu dokážem veriť…
Aj tieto slová si zvykneme preháňať hlavou, keď sa nikto „vyfarbí“. Keď nám po mesiacoch či rokoch pretvárky ukáže svoju pravú a ničím neprikrášlenú tvár. A my sme zúfalé. Sklamané, doráňané, zatrpknuté a totálne zmätené. No poviem vám jednu vec… To, čo sa stalo, je výhra. Výhra pre nás všetky.

Lebo chovať si v dobrej viere hada na prsiach, to je ešte horšie ako akékoľvek sklamanie. Veriť, že je všetko tak, ako má byť a neočakávať žiaden podraz, nás dokáže ukolísať až tak, že prestaneme byť ostražité. A čím dlhšie tento proces trvá, respektíve čakanie na to, že sa had odhalí sám, tým viac spomienok zbierame. O to ťažšie sa neskôr lúčime a odhadzujeme všetko, čo bolo s tým človekom spojené. O to viac nás to neskôr zraní. Tým väčšia šanca je, že sa s ním zlúčime už naveky a akýkoľvek rozchod či rozvod bude o to komplikovanejší.

pinterest.com

Preto slzy nie sú na mieste…

Pretože sa stalo len dobre. Ja viem, že to bolí, že strácaš oporu, nič zrazu nedáva zmysel a zamýšľaš sa aj nad nesmrteľnosťou chrústa. No koniec koncov môžeš byť rada. Teda… Musíš byť rada, že sa to stalo teraz a nie neskôr, keď by to bolelo ešte viac.

Mne tento postoj alebo pohľad na vec pomohol. Vždy, keď sa niekto vyfarbí, poviem si… Vieš čo, tak teda dík. Naozaj som vďačná, že to prišlo už teraz a že sa táto fraška nevliekla ďalšie roky. Lebo rokmi som sa mohla na neho (alebo na ňu, pretože aj pretrhnuté kamarátstva šialene bolia) upnúť ešte viac.

Vo vzťahoch sa totiž hrá o čas… A sú vzťahy, v ktorých ide doslova o sekundy. Pretože ak veríme, že sme stretli niekoho, kto k nám patrí, začíname sa cítiť bezpečne. Odhadzujeme zábrany, búrame mantinely a občas zahadzujeme aj zdravý rozum. A práve tento moment je najhorší a najviac nám prípadné odlúčenie dokáže strpčiť.

Všetci vravia, že najviac bolí, ak musíme pustiť niekoho, kto nám vzal srdce…

A ja zasa hovorím, že najhoršie je vzdať sa osoby, pri ktorej sme prišli o rozum. Viete, srdce sa opäť scelí. Po čase prídeme na to, že sú na svete aj iné lásky a že to, čo sme predtým za lásku považovali, bola len nejaká fabulácia, ktorá vznikla v našej mysli. No keď vo vzťahu stratíme rozum, vtedy je to naozaj problém.

Lebo keď sa tak stane a neskôr nám dopne, že sme nenašli výherný los, ale sme šliapli do mazľavého a smradľavého výkalu, dôsledky sa už odstraňujú veľmi ťažko. Poznám ženy, ktoré vo vzťahu prišli o rozum a na krku im zostali dve deti, ktoré síce dnes milujú, no partner neplatí ani cent, majú čo robiť, aby prežili do rána, a tie detské tváričky im už navždy budú pripomínať, ako zle si vybrali, ako zbytočne dôverovali, mali veľké oči a intuíciu, ktorá síce hulákala naplno, no nik ju nepočúval. Deti sú pripomienkou jedného bolestivého obdobia a svedkami hádok i ostrých urážok, keď raz za uhorský rok stretnú svojho „otca.“

pinterest.com

Verte mi, že práve tieto ženy by dnes skákali od šťastia, ak by sa dotyčný vyfarbil o niečo skôr a nič z toho, čo teraz prežívajú, by sa nikdy neudialo. Presne ony by si v situácii, v akej sa možno práve nachádzaš ty, pripili na všetkých, ktorí sa vyfarbili skôr, ako sa veci stihli domrviť, a radostne by začali žiť nový život.

Každý, kto nám ukáže svoju pravú tvár, nám robí obrovskú službu…

A áno, možno nám vypáli aj doživotné znamenie do srdca, no nie je to koniec sveta. Je to koniec vzťahu, v ktorom si nemala čo robiť, a teraz môžeš byť šťastná, že sa to ukončilo tak skoro. Možno po roku, možno po piatich… Ale vždy to mohlo trvať ešte dlhšie a ver mi, že v spoločnosti človeka, ktorý sa na niekoho hrá, ktorý klame, kope za dve mužstvá, má milión tajomstiev… je každá sekunda drahá.

Preto sa vždy, keď sa niekto vyfarbí a ty nebudeš ničomu rozumieť, pozri na celú vec s odstupom. Mohla si stratiť ešte viac času. Mohla si sa k nemu neuvážene navždy pripútať. Neplač za odpadkami, ktoré sa samy hodili do koša. Pripi si na tento moment a vnímaj ho ako novú príležitosť, ktorá ťa odstrihla od tých, ktorí k tebe nepatria. Lebo tí, ktorí nás sklamú, nám koniec koncov robia obrovskú službu…

Coverphoto: Photo by Zan on Unsplash

Facebook komentáre