Nemám za sebou ľahký rok. Kto z nás ho mal? Mnohé sme niekoho stratili. Mnohé sme si zasa museli povedať, že je lepšie niekoho stratiť, ako byť k nemu stále pripútaná. Mnohé sme sa ocitli v neistote, možno sme v peňaženkách rátali posledné centy, možno sme v sklamaniach hľadali chabé náznaky ospravedlnení, možno… Každá z nás si niečo prežila. Mnohé sme museli urobiť kroky, ktoré nás desili či boleli a samy sebe sme svojou nedôverou neraz podkopli nohy, akoby nestačilo, že to tak radi robia druhí.

Možno máš za sebou rok plný zmien alebo nervy drásajúcej monotónnosti. Možno si pre slzy mnohokrát nemohla precítiť mikrookamihy šťastia. Možno si stratila i to, čo si považovala za samozrejmosť, to, čo ťa niekedy aj hnevalo, no teraz ti to bytostne chýba. Možno si veľa vecí vyčítaš ty a možno veľa vecí vyčítaš niekomu inému. Možno…

unsplash.com

No nech už sme prežili hocičo, stále sme tu…

A to je ten dôvod na oslavu. Aj keď práve teraz ešte rátaš škody, ktoré tento rok napáchal. Aj keď by si v posledných mesiacoch urobila toľko zmien, že ich nespočítaš ani na prstoch oboch rúk. Aj keď by si vymenila všetko, čo máš, za tých, ktorí tu už nie sú a nemôžu byť. Áno, aj vtedy máš dôvod na oslavu. Takú, pri ktorej síce nehrá hlasná hudba, ty netancuješ a všetko naokolo nie je úplne spontánne.

Toto je oslava iná. Tichá, možno i pokropená slzami, bez tanca, hudby a bláznivej spoločnosti. Oslava, počas ktorej len sedíš a neveríš ničomu, čo sa okolo teba odohráva. Stále veľa vecí trochu popieraš a v mysli si fabuluješ predstavy o tom, že to všetko dopadlo inak, krajšie, keď sa však pristihneš pri tom, že už nemáš silu ani na to, aby si myslela na krajšie konce. Je to oslava, počas ktorej rezignuješ, vzdáš sa a prijmeš to. A presne to v túto chvíľu potrebuješ. Pretože…

unsplash.com

Sme silnejšie ako všetko, čo sa nám stalo…

V stratách sme vyhľadali niečo, čím sme si potichu prelepili všetky rany. Láska k nášmu životu prevýšila akúkoľvek bolesť. Dokázali sme vyhrať nad vlastným srdcom, posunúť ho o kúsok ďalej, aj keď ono chcelo malými krôčikmi cúvať späť k tým, ktorí si ho nevážili. Dnes pripíjam na každú ženu, ktorá sa postavila na vlastné nohy, aj keď sama sebe spočiatku neverila. Pripíjam na každú z nás, ktorá si prežila svoj unikátny príbeh a práve vďaka nemu sa ona sama stala jedinečnou. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Prečo sa tak správa?

A tie, ktoré práve stoja na rázcestí, ktoré svoju silu ešte len musia objaviť, presne tie ženy, ktoré v túto chvíľu niečo trápi, chcem na diaľku silno objať. Zvládnete to. Aj keď sa možno budete cítiť ako tie najopustenejšie osoby na celom svete. Aj keď vám dlho nik nebude kryť chrbát. Aj keď budú ostatní vaše kroky spochybňovať. Vy tú silu v sebe máte. Každá z nás ju má. Všetky si v sebe nesieme odlišné sklamania a rany, no predsa ich niečo spája – na konci v nich objavíme samy seba. Svoju silu. Na úplnom konci každého trápenia je každá z nás hrdinkou.

Nemám za sebou ľahký rok. Ale i tak cítim vďačnosť. Pretože som to zvládla.

Coverphoto: Photo by Jamie Street on Unsplash

Facebook komentáre