Aké ľahké je uveriť nádeji, ktorá nám sľubuje niečo, o čom zatiaľ nemáme v rukách žiadne dôkazy. Aké ľahké je veriť nádeji, ktorá nám dáva prísľub, že sa raz všetko, čo nás dnes ničí, zmení alebo vyparí. Je to ľahšie, ako si myslíš. Len si spomeň na nádej, ktorá ťa držala vo vzťahoch, z ktorých si mala čo najskôr vykľučkovať. Spomeň si na to, ako si verila niekoho sľubom, a pritom ti už bolo mnohokrát ukázané, že sa tejto osobe veriť nedá. Spomeň si, aké ľahké bolo radšej veriť niečomu, čo sa raz možno stane, ako si priznať, že sa to nestane nikdy.

A pritom by bolo omnoho ľahšie vymeniť „jednu nádej za druhú“. Nebrať nádej od druhých a dať si ju sama. Nebyť tou, ktorá čaká, ale tou, ktorá koná. Sama za seba. Vo svoj prospech, za svoje šťastie, za svoje dobro, spokojnosť. 

unsplash.com

Nech sa nám to teraz zdá akokoľvek ťažké, na úplnom konci si priznáme jednu vec…

Že tou nádejou sme mali byť my samy. Že bolo príliš naivné vkladať moc nad naším životom do niečích rúk. Že rozumnejšie by bolo preťať niektoré putá hneď v začiatkoch a nečakať, kým sa niektoré vzťahy vyeskalujú natoľko, že sa premietnu do jazvy, ktorú si v sebe budeme nosiť už navždy. Že najväčšia chyba, ktorú sme kedy urobili, spočívala v tom, že sme zabudli veriť v seba a príliš sme verili druhým.

Namiesto toho, aby si zostávala niekde, kde ti je ubližované, kde sa necítiš dobre, kde ťa viac brzdia, než podporujú, a nahovárala si, že raz tá vytúžená zmena príde, daj si nádej trochu inú. Daj si nádej, že budeš mať dostatok síl, aby si odišla, aby si začala odznovu. Daj si nádej, že nech sa ti do cesty postaví čokoľvek a ktokoľvek, ty všetky tieto zážitky prekročíš a postupne v sebe uzavrieš.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Je to tvoj život

Vsaď na myšlienku, že nepotrebuješ nádej, ktorú ti ponúka niekto iný…

Takáto nádej je vždy veľmi vratká. Viac falošná ako pravdivá. Krehká, živená len tvojimi polorozpadnutými snami, ktoré sa nikdy nepretavia do reality. Ver radšej tomu, čo cítiš teraz, ako tomu, čo by si raz s niekým chcela cítiť. Never v zázraky, ktoré niekoho zmenia. Ver, že každú bolesť dokážeš premeniť na cennú skúsenosť.

Silná žena totiž nepotrebuje veriť rozprávkam o šťastných koncoch. Vytvorí si tú rozprávku sama, bez ohľadu na to, koho na svojej ceste stretne.

unsplash.com

Tou nádejou musíš byť ty…

Sľúb si, že to zvládneš. Stotožni sa s predstavou, že v sebe nazbieraš dostatok síl potrebných k tomu, aby si si dopriala niečo lepšie. Nájdi v sebe nádej vždy, keď ti ju iní vezmú, povznes sa nad ich slová, nad ich činy. Vo chvíľach, kedy najviac budeš potrebovať niečiu oporu, pokús sa nájsť tento pocit v sebe. Pretože iba ty si tá, ktorá sa z tvojho života nikdy nevyparí. Iba ty si tá, ktorá pozná tvoj príbeh do poslednej bodky.

Buď svojou vlastnou nádejou v časoch, kedy ti ľudia, vzťahy a okolnosti žiadnu nádej nedávajú. Buď ženou, ktorá mávne rukou nad sľubmi iných a radšej sama sebe sľúbi, že sa viac nenechá oklamať. Buď tou, ktorú nikdy k nikomu nepripúta falošná nádej, pretože jej hnacím motorom bude nádej v nové začiatky. 

Coverphoto: Photo by ErnAn Solozábal on Unsplash

Facebook komentáre