Milé dámy, buďme k sebe úprimné, prosím. Občas vieme, že to nemá zmysel. Občas cítime toľko bolesti, no stále nedokážeme odísť. Občas ideme samy proti sebe a i tak s tým nevieme prestať. Proste ideme ďalej. Lebo milujeme a akoby sme nášmu srdcu dovolili ísť si na vlastný voľnobeh. No povedzme si pravdu… Skôr či neskôr aj tak pochopíme, že sme urobili hneď niekoľko krokov vedľa.

Vraví sa, že všetko k nám prichádza v ten správny čas. Ale isté veci mohli do nášho života vstúpiť ešte skôr a v ešte vhodnejšom čase. Napríklad taká myšlienka, že tento vzťah by bolo lepšie zabaliť.

unsplash.com

Pretože vedieť, že to nemá cenu, no neprestať, je ten najväčší podraz, aký si môžeš urobiť…

Ublížil ti málo, ak si musíš ubližovať ešte aj ty? Koľko dôkazov potrebuješ, aby si pochopila, že tento vzťah nikdy nebude taký, o akom snívaš? Koľkokrát ti musí zlomiť srdce, aby sa ti otvorili oči? Ako dlho mu chceš dávať čas, zatiaľ čo ty svoj čas strácaš? A prečo záchranou jedného vzťahu, ktorý nikdy nebol ideálny, riskuješ to najdôležitejšie, čo máš – samu seba? 

Ver mi, čím skôr sa odhodláš odísť, tým skôr to prejde. O to rýchlejšie sa uzdravíš. Čím dlhšie to budeš siliť, o to viac tomuto vzťahu zanecháš. Čím viac budeš veriť, že bez neho nedokážeš žiť, o to dlhšie si budeš musieť pripomínať, že to nie je pravda.

Raz totiž všetci pochopíme, že liečiť nefungujúce vzťahy nemá zmysel. Pretože zatiaľ čo sa snažíme uzdraviť niečo, čo sa už vzkriesiť nedá, na svojom srdci necháme jednu ranu za druhou.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Spoznala som ťa až teraz

S láskou to máš rovnaké ako so starostlivosťou o kvet…

Nepolievaj rastlinku, ktorá je už dávno mŕtva. Rozlúč sa s ňou, prijmi, že mala na tomto svete len obmedzený čas. Pretože to, čo už umrelo, nevzkriesiš. Ten kvet ste mali polievať dvaja, a hoci si sa ty snažila aj za neho, buď si istá, že takto opatera lásky nefunguje. 

unsplash.com

Vieš, čo sa pravdepodobne stalo? V dobrej viere, že to utiahneš iba vlastnými silami, si ten kvet preliala. Neustriehla si tú správnu mieru, pretože ak nerástol, zdalo sa ti, že preň robíš málo. Tak si prilievala stále viac a viac. A zatiaľ čo ty si mu odovzdala všetko, on pomaly umieral. A na úplnom konci. 

Preto sa to nauč…

Nauč sa včas odchádzať. Nauč sa neoživovať mŕtve vzťahy. Nauč sa vysloviť posledné zbohom ešte predtým, ako ťa táto láska úplne zničí. Nájdi svoju hrdosť a prekonaj svoj strach. Nauč sa rozpoznať pravú lásku od citu, v ktorom sú len faloš a pretvárky. 

Nezachraňuj niekoho, kto nie je ochotný zachrániť teba.

Zvládneš to aj sama. Zvládneš všetko, čo nastane potom, ako sa prestaneš usilovať o záchranu tohto vzťahu. Zvládneš to… Tak neoživuj niečo, čo je dávno mŕtve. A radšej polievaj také kvety, ktoré chcú žiť a rozkvitať.

Autor: Laura L.

Coverphoto:  Photo by Marcel Strauß on Unsplash 

Facebook komentáre