Na konci si uvedomujeme, čo všetko sme obetovali.
Na konci si uvedomujeme, koľko chýb sme urobili.
Na konci si uvedomujeme tú lásku, ktorú sme do toho dali.
Na konci prichádza smútok, uvedomenie, hnev, poučenie.
Vyzerá to tak, že som pri našom konci…

Netúžim túto našu knihu zavrieť, netúžim prestať do nej písať, netúžim ju odložiť. Aj keď netúžim, uvedomujem si, že je už čas. Uvedomujem si, že už nie sú slová, ktoré by som povedala. Už nie je nič, o čom by som si mohla písať. 

unsplash.com

Už je tu prázdno… 

A je načase ničím sa netrápiť, je načase neriešiť „nikoho“. Je načase vypustiť ťa, ako si to urobil ty pred niekoľkými mesiacmi. Ja som však iná ako ty. Ja som ľúbila. Ja som ti verila. Ja som ťa pustila. Ja som bola hlúpa. 

Ale to všetko… Teda TY si ma naučil. Naučil si ma vnímať moju hodnotu. Taktiež si zničil moju dôveru v ľudí, ale to je asi dobré. Bola som dlho hlúpa a snažila sa vidieť to dobré v každom, avšak tento svet taký nie je. No svojim najbližším ľuďom by som mala veriť, nie? Ty si k nim patril a aj tak si ju zničil. Bojím sa. Avšak opatrnosti nikdy nie je dosť, hlavne v tejto dobe. Takže asi si ma naučil dobre. 

Naučil si ma, že nezáleží, či druhý ľúbi…

Záleží na tom, či ľúbi aspoň jeden. Že láska je vždy odpoveď, avšak láska potrebuje aj čas. Verím, že niekde tam v tebe bol kúsok lásky… Možno aj ku mne. Lenže malý kúsok nestačí. Nevadí. Naučil si ma, že láska lieči. Vyliečila ma. Tá moja k tebe. Začala som sa cítiť slobodne. A to je podstata. 

Naučil si ma, že priveľmi riešim, avšak to som ja. To sme my ženy. A aj keď to je niekedy otrava, ja otravná rozhodne nie som.
Naučil si ma, že aj keď sa klamať nemá, tak niektoré klamstva museli byť povedané, aby sme si uvedomili pravdu.
Naučil si ma, že existujú aj momenty ako z filmu.
Naučil si ma, že existuje tá láska, o ktorej som snívala.
Naučil si ma brať lásku takú, aká je, nemeniť ju, prijať ju, milovať ju. 

unsplash.com

Naučil si ma… 

Neurobil si nič, a pritom si urobil toľko. Vymazal si ma, vyhodil si ma, ublížil si mi a aj tak na konci dňa sa cítim ako víťaz. Trvalo mi to nesmierne dlho. Bolo mnoho prebdených nocí, mnoho preplakaných večerov, mnoho zasnených dní a mnoho ťažkých rán. 

Avšak zrazu všetko zmenilo chuť, zrazu sa na to všetko pozerám inak. Nezabudla som. Odpustiť ti nemám čo. To, že ja považujem tvoje konanie za chybu, neznamená, že je to chyba aj pre teba. V prvom rade ty si musíš uvedomiť, čo všetko si urobil zle a čo dobré, a nielen vidieť to, ako som sklamala ja teba.

Mať otázky nie je sklamanie.
Pochybovať nie je sklamanie.
Ľúbiť a veriť nie je sklamanie.
Vedieť, kde som a na čom som, nie je sklamanie.
V skutočnom svete, v tvojom možno. Ale na tom už nezáleží.

Nezáleží už na ničom, čo sa stalo či nestalo. Život sa posunul. Môj i tvoj. 

Dúfam, že som ti zahriala srdce, dúfam, že som ho otvorila… 

Ak nemám byť ja tou, ktorá ťa má milovať, dúfam, že ak tá pravá príde, nenecháš ju odísť. Nezanevri na lásku. Dúfam, že som niečo naučila aj ja teba, aj keď pravdepodobnosť je nulová. Lebo ja priveľmi riešim, priveľmi rozmýšľam, priveľmi ľúbim. Ty si išiel, zažil, vymazal, neriešil. Takže si sa ani nezamýšľal a tým pádom asi si ani na nič neprišiel. 

Raz si povedal, že ťa vôbec nepoznám, a tak moc dúfam, že aj toto sú len klamlivé domnienky. Lenže takisto som počula, že treba veriť činom, nie slovám. Ty nič nerobíš, nič nehovoríš. Takže tomu tichu verím. Nemusí mi už záležať na tom, čo s tebou bude, kto budeš či nebudeš. 

Avšak ľúbila som ťa, dala som ti srdce, záležalo mi na tebe a tieto pocity sa vymazať nedajú. Tá láska. Láska sa nevymazáva. Tá sa ľúbi. Stále a dookola, za akýchkoľvek okolností. A to ma naučila láska k tebe. 

unsplash.com

To si ma naučil ty… 

Kto by povedal, že neopätovaná láska, vymazaná láska, nechcená láska dokáže toľko dať? Alebo je to tá osoba? Nikdy si nebol dokonalý, nikdy si nebol dobrý, nikdy si nebol úžasný. Ale zanechal si vo mne dokonalo-úžasné pocity, ktoré zo mňa urobili lepšieho človeka. 

Vraj aj v tom najhoršom, keď nájdeme to najlepšie, tak sme konečne našli svoju silu. Takže som sa konečne prebrala z tej bolesti. Takže som sa oslobodila. Takže som ťa nechala odísť.
Premýšľam, čo budem teraz bez teba robiť. Avšak už niekoľko mesiacov som bola bez teba a zvládla som to. Takže sa v mojom živote vlastne nič ani nemení. 

Naučil si ma vždy si niečo nájsť. Všetku lásku, ktorá mi po tebe zostala, venujem sebe.

Autor: Michaela

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Toto je dôvod, prečo smútim

Coverphoto: Photo by Natalya Letunova on Unsplash

Facebook komentáre