Život nás občas postaví pred nejakú tú výzvu a väčšinou to robí vtedy, keď to čakáme najmenej. Deje sa to vo chvíľach, kedy si myslíme, že je všetko v poriadku a nemá sa čo pokaziť. No predsa sa tak stane. Pokazí sa nie „niečo“, ale rovno jedno puto. Vzťah, ktorý predtým nemal žiadne trhliny. A dnes… Dnes sa kvôli tomu cítiš zle. Ako niečo menej, ako osoba, ktorú si nik neváži, ktorej snahu si nikto nevšimol a nedokáže tvoje úsilie dostatočne oceniť…

Možno sa ti niekedy stalo, že osoba, ku ktorej si sa vždy zachovala férovo, o tebe začala šíriť nepravdivé klebety, a ty si sa to dozvedela úplnou náhodou. Alebo ti zrazu niekto povedal, že mu na tebe vadí také množstvo vecí, no pritom dlhé roky dovtedy mlčal. Prípadne niekto z tvojho života odišiel len tak, náhle zatvoril dvere a zmizol bez vysvetlenia, akoby ste vždy boli úplne cudzí ľudia.

pinterest.com

Vieš, tieto veci sa stávajú…

Jednoducho aj keď sa dvaja rozprávajú, zdieľajú medzi sebou dôležité informácie a cenné zážitky, môže sa stať, že každý má v hlave nejaký otáznik, ktorý značí, že nie všetkému konaniu alebo všetkým slovám toho druhého rozumie. Občas proste nastanú chvíle, kedy sa urazíme na niečo, čo ako urážka nie je myslené, no my sme si to tak interpretovali.

Ale to je v poriadku. Takýmto veciam sa zabrániť nedá. Čo však nie je v poriadku, je to, že až príliš často dovoľujeme druhým, aby ovplyvňovali naše myslenie a vnímanie nás samých. Ich slová si pripúšťame príliš blízko k srdcu a ony sa tak doň zapichávajú ako nebezpečné ostne.

Zapamätaj si… Ty nie si to, čo iní hovoria. Ty nie si taká, ako ťa opisujú ľudia, ktorí ťa nemajú v láske. A v žiadnom prípade nikdy nedovoľ, aby ťa to, ako sa k tebe druhí správajú, prinútilo cítiť sa zle.

pinterest.com

Ty nie si len niečia domnienka…

Ty si jednoducho ty. Osoba, ktorá koná tak, aby nikomu neublížila, a snaží sa zabrániť tomu, aby jej ublížili druhí. Človek, ktorý občas nevie zadefinovať, čo mu chýba, no v kútiku duše túži po láske, objatí a pocite, že je presne tam, kde naozaj patrí. Žena, ktorej sa dotknú slová druhých a ktorá nemá rada neprávosť a krivdu.

A preto nedovoľ, aby ťa niekto definoval. Aby ti ktosi diktoval, ako sa máš cítiš. Viem, že je to ťažké – obrniť sa voči slovám a skutkom iných, ale dá sa to naučiť. Vždy si, prosím, povedz, že to, čo iní hovoria, ti nemôže ublížiť. Že ak sú schopní vysloviť o tebe niečo také, jednoducho k tebe nepatria a ty môžeš byť rada, že sa preukázali takí, akí sú, už teraz. 

Ak ťa niekto zraní, buď vďačná, že sa k tomu odhodlal. Ak by to neurobil teraz, urobil by to potom, neskôr… Možno o mesiac, možno o rok. A ty by si len strácala čas s niekým, komu by si bezhranične verila, pričom by na teba čakalo takéto nepríjemné prekvapenie v podobe sklamania.

Nedovoľ iným, aby si sa kvôli nim cítila zle… Nikdy to nesmieš dopustiť, na to, prosím, pamätaj…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
List môjmu mladšiemu ja

Autor: Lea

Coverphoto: Photo by Logan Weaver on Unsplash

Facebook komentáre