Všetci chceme byť jedineční… dlhodobo pracujeme na tom, aby sme boli tým, kým sme, také, aké túžime byť… Pracujeme na sebe, plníme si sny a neprestávame sa zlepšovať… až kým nestretneme niekoho, kvôli komu sa meníme. Zabúdame na svoje plány, zanedbávame svojich priateľov.

Jednoducho povedané – láska nás zmení. Skutočne však musíme kvôli druhej osobe zabúdať samy na seba?

Áno, je krásne, ak ako čerstvo zaľúbení lietame v oblakoch. Je to chémia, voči ktorej sa racionálne zabojovať nedá. Ale všetko by malo trvať len istý čas. Žiadne citové vzplanutie by nemalo zájsť priďaleko. Poobzeraj sa navôkol a všimni si, koľko tvojich priateliek prestávaš spoznávať. Koľko z nich dovolilo láske, aby im vzala samu seba…

V prvom rade si dôležitá ty.

pinterest.com

Nezabúdaj, že ten, kvôli ktorému prestávaš myslieť na to, čo si predtým milovala, sa do teba zaľúbil práve v čase, keď si bola sama sebou. Keď si konala spontánne, nikomu a ničomu si sa neprispôsobovala. Keď si to bola jednoducho ty… Žena plná snov, ideálov a vízií. Mala si chuť podnikať stále niečo nové, nebála si sa žiadnej výzvy, pretože si konala len za seba. Nik iný tvoje skutky neovplyvňoval. Tak prečo by sa malo teraz niečo zmeniť?

Nechcem teraz tvrdiť, že by sme sa nikdy nemali zmeniť. Uvedomujem si, že každý človek sa rokmi vyvíja a že na isté skutočnosti nazerá vplyvom času inak. Je to prirodzené a je to v poriadku. Ale… prečo tak často dovoľujeme blízkemu človeku, aby v nás potláčal to, čím je naša osobnosť charakteristická? Prečo sa bojíme presadiť svoj názor, prečo zabúdame na to, čo milujeme? A k tomu všetkému to ešte aj nazývame láskou?

Ak je to pravá láska, nikdy ťa nebude obmedzovať.

Zdravá láska, taká tá naozajstná, ti nebude v ničom brániť. Práve naopak… Bude ťa podporovať v tom, čo robíš, dovolí ti, aby si to všetko krásne, čo máš v sebe, rozvíjala. Ak sa deje úplný opak, čosi nie je v poriadku… ak máš pocit, že skôr upadáš, ako rastieš, je na čase zvážiť, či ti to stojí za to. Či to nie je len „čosi,“ čo sa podobá na lásku.

pinterest.com

Lebo takýchto vzťahov sú mraky. Sama som si jedným prešla. Dlhé roky som sa potácala vo zväzku, na ktorom som nechcela vidieť žiadne negatíva. Až sa situácia vyhrotila tak, že som si jedného dňa uvedomila niečo, čo ma na chvíľu položilo na kolená. Nemiloval mňa. Miloval to, že ma môže ovládať a meniť. Miloval ten pocit, že má nado mnou moc a moja pravá osobnosť ho vôbec nezaujímala.

Na tomto svete je toľko ľudí… Tak prečo zostávať s niekým, komu na nás prekáža toľko drobností?

Je mi jasné, že každý vzťah predstavuje istú obetu. Ale miera toho, ako veľmi by sme mali obetovať, je nesmierne malá. Venujme milovanému človeku svoj čas. Svoje city. Buďme pri ňom, keď nás potrebuje, aj na úkor toho, že nestihneme urobiť niečo iné… To je obeta, ktorú si žiada láska, s tým musíme počítať.

Ale, prosím, nikdy nikomu nedovoľ, aby ťa zmenil. Nikto by ťa nemal zmeniť… Nezabúdaj na to, že ten, komu vadí tvoj charakter, by mal ísť do čerta. Aby uvoľnil miesto niekomu, kto ťa bude milovať takú, aká si.

Autor: Lucia Skoncová

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ako má vyzerať šťastný život?

Coverphoto: Photo by Aleksander Soroka on Unsplash

Facebook komentáre