Ak by som mala iba jedno prianie, ktorého naplnenie by zabezpečilo, že nik z nás už nebude mať zbytočne doráňané srdce, bolo by to, aby sme sa všetci prebudili zo sna v ten správny čas. Pretože občas v tých snoch žijeme, tíšime nimi svoje doráňané duše, utiekame k nim ako k modlám a realita, tá nás zatiaľ nekompromisne dobieha. No a keď nastane stret s ňou – keď už pred ňou skutočne nevieme ujsť, vtedy si povieme, aký je ten svet k nám príliš nespravodlivý. Lenže… Skutočne je to tak?

On sa zmení…
Sľúbil mi, že všetko bude v poriadku, ak bude ten správny čas…
Povedal, že toto bolo naposledy…
Veď to predsa ľutuje aj on. Nechcel ma uraziť, nechcel ma podviesť. Proste sa to stalo…
Miluje ma. Musí ma milovať. Veď mi to predsa už párkrát povedal…
Musím mu dokázať, že som lepšia ako ostatné a on to potom pochopí…

unsplash.com

Dámy a páni, toto je naivná láska v praxi…

Naivná láska zobrazená v niekoľkých vetách a mohla by som k nim doplniť tisícky ďalších. Môžeš to urobiť i ty. Šupni si tam jednu či dve vetičky, ktorými si kedysi (a možno i práve teraz) svoju lásku sama pred sebou obhajovala či ešte stále obhajuješ. Doplň si tam čokoľvek, čo sa ti hodí.

A ak som ťa ešte stále nepresvedčila, že miluješ naivnou láskou, ktorá ti len škodí (veď som na to doteraz ani nemala veľa priestoru), tak ti sem dám pre istotu nejedno porovnanie. Naivná láska sa totiž od tej skutočnej lásky líši v mnohom. A áno, niečo ich spája, predsa len nejaká tá spoločná črta tam je. V oboch prípadoch totiž túto lásku skrížia problémy. No zatiaľ čo v tej naivnej, jednostrannej či slepej láske ich budeš odstraňovať iba ty, v láske skutočnej na odstránení týchto problémov budete makať obaja. Budete si jeden pre druhého oporou, hoci sa možno vaše názory nejedenkrát rozídu. No na konci dňa na nič nebudeš sama. 

unsplash.com

Skutočná láska totiž dýcha rešpektom a bezpečím…

V jednostrannej láske tieto cenné abstraktné komodity budeš hľadať márne. Skutočná láska ti nikdy nedovolí cítiť sa osamelo a tá naivná, v tej budeš objavovať čoraz hlbšiu a čiernejšiu samotu. Ležiac vedľa neho, čakajúc na neho, hľadiac mu do očí… Tá samota ťa bude čoraz viac a viac zožierať a jeho prítomnosťou ju viac nerozoženieš.
V naivnej láske budeš musieť neustále niečo dokazovať. Najprv iba jemu, potom už len sebe. Budeš si chcieť dokázať, že ty na to máš. Že si všetko, čo mu dávaš ty, od neho vydrankáš späť svojou trpezlivosťou, láskou, dobrotou alebo aj slzami. No v skutočnej láske nič nemusíš dokazovať a na to sa tak často zabúda – tu sa totiž láska preukazuje, nie dokazuje.
A v neposlednom rade… Skutočnú lásku nemusíš obhajovať. Obháji sa sama, len za pomoci toho, čím ju obaja budete „kŕmiť“. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Jedna z najväčších chýb, ktoré vo vzťahoch všetci robíme...

Takže…

Áno, miluj. Žiadalo by sa dokonca napísať, že miluj nepodmienečne. Avšak jednu podmienku si, prosím, predsa len daj. Miluj tak, aby si stále dokázala vidieť realitu. Miluj bez ideálov, ktoré by ti zakrývali oči pred pravdou. Pretože nič nie je horšie ako naivná láska. Taká, ktorá do tvojho života privoláva katastrofy, no ty stále očakávaš zázraky. 

Tak daj naivnej láske vo svojom živote stopku. Skonči s týmto otravným a poškodzujúcim zvykom. A potom už len pozoruj, aký ten svet dokáže byť omnoho zrazu omnoho spravodlivejší a láskavejší. K tebe i k tvojmu srdcu…

Coverphoto: Photo by Jonathan Borba on Unsplash

O tom, aké to je milovať naivnou láskou, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre