Pravdepodobne to poznáš aj ty… Vzťah, v ktorom je na lásku už príliš neskoro a na nenávisť už nemáš toľko síl. Všetku energiu si minula do záchrany citu, ktorý sa nachádzal len v tvojom srdci. Alebo si sa ocitla v inej situácii a aj to sa často stáva… Ešte stále miluješ, no vieš, že to zmysel nemá. Že tadiaľto tvoja cesta nevedie, a hoci si ešte nedávno skúšala možné i nemožné, dnes už neskúšaš nič. Nič, čo by ťa k tejto skúsenosti mohlo znovu pripútať.

Jednoducho všetku silu už investuješ niekam inam. Nechceš ju viac použiť na to, aby si odvrátila koniec, skôr ju potrebuješ sama pre seba. Pre svoj nový začiatok… Pre to, aby si dokázala odpustiť, aby si porátala chyby, ktoré si v dobrej viere urobila. Aby si dokázala skoncovať s tým, že vkladáš svoje šťastie do cudzích rúk.

unsplash.com

Blahoželám, drahá… Práve sa ti otvorili oči…

Vidíš i to, čo si predtým nevidela. Správanie, ktoré si nezaslúžiš a pre ktoré si len nedávno hľadala všemožné ospravedlnenia. Prázdne miesta vo vašej komunikácii, nedorozumenia, pri ktorých si sa kedysi tvárila, že je to v poriadku. Cítiš i to, čo si predtým necítila. Už to nie je slepá láska, už vieš, že všetko, čo si mu kedy poskytla, sa k tebe nikdy nevrátilo. Z jeho strany tam je chlad, ľahostajnosť a pocit víťazstva. Veď doteraz si toho tolerovala toľko… Tak prečo by si s tým mala prestať? 

Lenže ten deň nastal. Sama od seba, bez akéhokoľvek presviedčania si sa rozhodla urobiť za týmto obdobím hrubú čiaru. Prekvapilo ťa to, však? Prišlo to celkom nečakane. Nevieš vyjadriť, čo práve cítiš, je to pre teba čosi úplne nové. Áno, ešte tam tá láska je. Len akosi stratila na význame. Už vieš, že nech by si milovala akokoľvek silno a dlho, nič by sa tým nezmenilo. Stále by to bolo rovnaké. Jednoducho si práve pochopila, že aj človek, ktorý miluje celým srdcom, sa môže cítiť totálne sám. Na tú lásku, ktorú v sebe uchováva, na všetky tie problémy, ktoré sú s touto situáciou späté.

unsplash.com

Si dôkazom toho, že odchádzame, aj keď stále milujeme…

Aj keď za tým nie je žiaden iný dôvod, žiadna zmena ani nik tretí, kto by nám otvoril oči alebo rozbil to, čo predtým fungovalo. Nie… Nemuselo sa zmeniť nič, stačí totiž, že sa v tebe niečo zlomí. A tento zlom so sebou strhne lavínu udalostí, ktorú už nemá čo zastaviť. Ani prosby, aby si zostala, ani sľuby, že všetko bude iné. Ty už neveríš. Pretože ťažko veriť človeku, ktorý nám niekoľkokrát ukázal, že neverí v hodnotu našej lásky.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď nás niekto opustí, nestratíme celý svet...

Koniec lásky nie je ten správny dôvod. Najčastejšie odchádzame preto, že sme na smrť unavení. Jednoducho pochopíme, že ten cit, ktorý mal kedysi pre nás tak veľkú cenu, ten druhý považuje za bezcenný. Sme unavení zo života, ktorý sme len prežívali, z nádeje, ktorú nemožno živiť donekonečna, a z bojov, ktoré nikdy nemali jasného víťaza.

Najčastejšie neodchádzame preto, že prestávame milovať. Nie, tá láska tam mnohokrát stále je. Odchádzame, pretože sme pochopili, že aj keď milujeme, nestačí to. A tak na tú lásku radšej zostaneme sami, akoby sme sa mali každý deň prizerať na to, ako ju ten druhý zosmiešňuje a ničí.

Coverphoto: Photo by Resat Kuleli on Unsplash

Facebook komentáre