Milý muž, musím ťa poopraviť… Ona nie je bezcitná. Cíti všetko, možno omnoho intenzívnejšie ako ty. Pri každej emócii sa pozastaví a snaží sa jej prísť na koreň. Už totiž vo svojej duši nechce mať nič, v čom by sa strácala. Vieš, trochu si ju prekvapil. Zaskočil si ju natoľko, že ju spomienky na minulosť donútili cúvnuť. Chce si byť vedomá pôvodu svojich citov, svojho strachu aj svojej lásky. Chce vedieť, prečo túži práve po tebe a čo ju k tebe toľko ťahá. Práve teraz premýšľa nad všetkým, čo sa stalo kedysi, a pýta sa, či sa to nemôže zopakovať opäť… S tebou…

Možno si ju práve označil za ľadovú kráľovnú, za ženu, ktorá nenávidí mužov, za radikálnu feministku, o ktorej každý vraví, že umrie sama len v spoločnosti mačiek… No mýliš sa. Ona milovať vie. A áno, raz bude milovať aj muža, ktorý sa v jej očiach stane jediným a v jej srdci bude jednoznačným víťazom. Raz… No ešte predtým ju čaká dlhá cesta. Musí v sebe identifikovať tú novú ženu, ktorá vznikla hneď potom, ako milovala naposledy. Musí jej porozumieť, spoznať ju a až potom bude chcieť spoznať niekoho iného.

unsplash.com

Tak ťa prosím, ešte ju nesúď…

Poznáš ju len trochu. Ver mi, to najkrajšie, najdôležitejšie a najpríťažlivejšie si v nej ešte neobjavil. Nesúď ju za to, že ti každý kompliment neopätuje širokým úsmevom. Počula ich už mnoho a vie, že ani jeden z nich nebol vyslovený z lásky alebo z úprimného záujmu. Vieš, milý muž, slová ju už nezaujímajú. Tých sa napočúvala mnoho.

Nesúď ju za to, že vzťah s ňou nejde podľa tvojich predstáv. Ona už nechce nič, do čoho by skočila hlavičku. Chce čas. Chce lásku, v ktorej panujú rozvaha a vyváženosť citov s rozumom. Chce vedieť, prečo ťa miluje. Chce vedieť, prečo miluješ ty ju. Prečo po nej túžiš a či za tým nie sú len zištné dôvody, ktorými by si uspokojil svoje potreby. Musí porozumieť tomu, čo sa v jej srdci odohráva, no zároveň si je istá, že v láske, ktorá by vznikla zo dňa na deň, by žiadne vysvetlenia nenašla. Chce istotu. Áno, možno pomalú a nudnú. Ale vždy je to lepšie, ako prežiť bezhlavú jazdu za láskou, na konci ktorej si znovu doláme väzy.

Nesúď ju za to, že je v prejavoch lásky opatrná…

Vieš, najprv si všetko, čo cíti, musí sama v sebe spracovať. Najprv musí odhodiť strach, ktorý v nej vznikol, keď zistila, že znovu začína milovať. Práve teraz váha, či je na to pripravená. Či sa s ňou jej vlastné srdce znovu nezahráva a nenaletelo niekomu, kto ho zraní a nechá tak. Premýšľa, či to nie je príliš skoro, či ty si ten pravý a ona tá pravá pre teba. Ver mi, viac ako nad tebou uvažuje nad ňou samotnou… Viac ako teba v tomto momente rieši seba a pýta sa, prečo cíti to, čo cíti. Či ju len tá opatrnosť, ktorou sa musela zachrániť, neotupila natoľko, že opäť skočí na lep prvému mužovi, ktorý ju dokáže rozosmiať.

unsplash.com

Nesúď ju za to, že nepriskočí hneď, ako ju zavoláš. Ona dnes už zvažuje, s kým strávi čo i len chvíľu. Dnes si je istá, že blízkosť tých nepravých ľudí je omnoho nebezpečnejšia ako samota. Nebojí sa ticha, vlastných myšlienok ani osamelosti. Bojí sa toho, že raz opäť príde na to, že jej muž, s ktorým sa cítila bezpečne, ukáže, ako veľmi sa zmýlila.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Dopraj ho inej

Nesúď ju za to, že pôsobí, ako by lásku nechcela. Už v ňu neverí tak ako predtým. Má chcieť niečo, čoho pravosť a existenciu sama pred sebou spochybňuje? Má sa vrhnúť do niečoho, čo ešte pred chvíľou preklínala? Má sa opäť zamotať do pavučiny vlastných predstáv, ktoré sa nikdy nemusia uskutočniť? 

Ona sa sklamala…

A dlhý čas strávila premýšľaním, či niečo také ako láska existuje. Potrebuje dôkazy na to, aby začala veriť. Príliš dlho totiž verila slovám, dôkazy si nepýtala a neskôr znášala následky, s ktorými sa musela vysporiadať sama. Zrazu tu ten, ktorý jej toľko nasľuboval, nebol… Vyčítala si, že verila na lásku ako z rozprávok, na lásku, ktorá je dokonalá, nebolí a nič neničí.

Verila tomu tak dlho, až prestala vidieť varovné signály, ktoré sa okolo nej mihli. Podľahla predstavám, ktoré sa v jej rukách zlomili na ostré kúsky a ona sa nich škaredo porezala. Verila láske stále, až kým jej neodovzdala všetko. Tak ju teraz, prosím, nesúď za to, že v ňu veriť prestala. Ak by si prišiel o všetko, tiež by si v prvom rade chránil seba…

Coverphoto: Photo by Ehsan Ahmadi on Unsplash

Facebook komentáre