Nečakaj z mojej strany veľké zmeny. Nečakaj, že ti padnem do náručia a urobím naozaj čokoľvek preto, aby som v ňom mohla navždy zostať. Nečakaj, že ak ma postavíš pred voľbu ja alebo ty, vyberiem si teba… Pretože boli časy, kedy by som to urobila. Neváhala by som a podnikla by som všetko pre to, aby sa medzi nami nič nepokazilo, nech to stojí, čo to stojí… Lenže tieto časy sú už dávno za mnou. 

Nevyčítaj mi, že nie som podľa tvojich predstáv. Predstavy o druhých máme všetci rôzne a ja už iná nebudem. Ak ti to prekáža, znamená to len jedno – že sa stretli dvaja ľudia, ktorí k sebe patria iba na chvíľu. Nie na celý život. Znamená to, že sa stretli presne tí, ktorí si navzájom majú ukázať, kde sú ich hranice, čo chcú a čo nechcú. Nie to, že majú jeden druhého zničiť…

unsplash.com

Vieš, už mi za to naozaj nijaký vzťah nestojí… 

Za to, aby som zahadzovala seba. Pre pár sľubov, pre pár sťažností, pre pocit, že budem konečne milovaná. Nie, toto už nechcem. Toto už nie som ja. Nechcem sa viac vzdávať niečoho, čo mi je prirodzené a čo je mojou súčasťou odjakživa, len preto, aby som získala človeka, ktorého láska je podmienená akousi mojou „opravou“. Opravou môjho charakteru, úpravou mňa samej.

Budem ťa milovať, ak sa zmeníš… To sú slová, v ktorých dnes lásku nevidím. Blízku ani vzdialenú. Vidím v nich túžbu manipulovať a získavať aj také srdcia, s ktorými dotyčný nechce láskavo zaobchádzať.

Viem, ako to bolí, keď sa musíš opäť nájsť – po období, kedy si sa sama sebe vzdialila. Predovšetkým pre niekoho, kto ti bol na míle vzdialený a ty si si myslela, že jediný spôsob, ako sa k nemu konečne dostať, je zmeniť sa.
Viem, aké to je, ak sa nenávidíš preto, že ti niekto neopätuje tvoje city. Ak hľadá len výhovorky, poukazuje na to, že iné ženy sú iné, lepšie, odlišné, krajšie, šikovnejšie…
Veľmi dobre viem, aký to je pocit, keď sa niekomu podarí nahovoriť ti, že nestojíš za nič. 

unsplash.com

Dnes si už nemyslím, že odchod je prehrou…

Občas je aj víťazstvom nad nami samými – nad srdcom, ktoré sa stratilo a svätosväte ti začne sľubovať, že ak ho budeš nasledovať, všetko bude dobré. Lenže nebude. Dnes to už viem. Občas treba srdce pochopiť, ale nepočúvať. Ukázať mu aj iný smer, hoci sa spočiatku bude priečiť.

Predstav si, aké to bude, ak niekto bude milovať tvoj smiech. Nie ti vravieť, aby si sa smiala potichšie.
Predstav si, aké to bude, ak on bude chcieť byť tým, kto ťa rozosmeje, pretože táto chvíľa bude pre neho akýmsi malým víťazstvom.
Predstav, aké by to bolo, ak ti niekto nevyčítal tvoje chyby, ale hľadal by v nich kľúč od tvojej minulosti a všetkého, čo ťa kedy zmenilo.
Len si predstav ten krásny pocit, kedy ťa niekto bude rešpektovať presne takú, aká si… Ak by sa zamiloval do tvojej extrovertnej povahy a nehovoril by ti, že si blázon. Ak by pochopil, že prídu dni, kedy chceš byť úplne sama. Ak by z teba naťahal odpovede v čase, kedy na žiadne otázky nemáš náladu. Ak by jednoducho vedel, že sa zamiloval do teba, so všetkým, čo k tebe patrí…

Pretože, milá žena, toto je láska…

Presne tá láska, ktorá ťa urobí lepšou ženou. Bez nátlaku, úplne prirodzene. Láska, za ktorou si budeš stáť a ktorá bude zasa naopak vždy stáť za tebou. Láska, ktorá nemá hranice ani podmienky, pretože sa dvaja ľudia vžijú do kože toho druhého. Láska, ktorá ťa nebude desiť, podceňovať ani privádzať do šialenstva. Láska, ktorá si nič nebude pýtať priamo. Ale odovzdáš jej to sama, pretože budeš vedieť, že tentokrát to má zmysel…

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ak chceš, aby som odišla, tak ma nechaj ísť

Coverphoto: Photo by Jon Ly on Unsplash

Facebook komentáre