Vraví sa, že na to zlé by sme mali čím skôr zabudnúť. Zabudni na to… To je tak častá fráza, ktorou nás najbližší zvyknú utešovať. A hoci viem, že to takmer vždy myslia dobre, dovolím si nesúhlasiť. Zabudnúť by sme nemali. Nie tak celkom. Pretože zabudnúť znamená, že čosi svoje zo svojej pamäti vymažeme úplne… A je to vždy správne? Nie. Pretože ak by sme nadobro zabudli, nielenže by sme pochovali spomienky na bolesť. Ale aj dôkazy našej vnútornej sily.

Mali by sme sa cez to preniesť.
Mali by sme si pripustiť, že sa nám to stalo.
Mali by sme to prijať ako niečo, čo nás dotvára a formuje.
Mali by sme tejto pamäťovej stope vziať všetky emócie, no nikdy by sme si nemali vziať žiadnu spomienku.

unsplash.com

Ani tú peknú, ani tú nepeknú…

Skutočne by sme nikdy nemali zabudnúť na to všetko, čo sme už prekonali… Na chvíle, kedy nám docházal dych, na to, koľko bolesti sme v sebe dokázali utíšiť, na všetky tie momenty, kedy sme sa pýtali, čo bude ďalej. Nemali by sme zabudnúť ani na ľudí, ktorých skutky nám ukázali, že sa ich city líšia od tých našich. Nemali by sme zabudnúť, skôr by sme to všetko mali pustiť. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Choď a buď šťastný

Pretože ak zabudneme, nebudeme si veriť. Nebudeme veriť, že opäť zvládneme prekonať všetko, tak ako sme doteraz zvládli každú prekážku, ktorá sa nám postavila do cesty. Ak zabudneme na svoju silu, každú ďalšiu bolesť budeme vnímať ako niečo nové. Čosi nepoznané a nebudeme vedieť, čo s tým. Nebudeme mať nádej, že sa všetkej bolesti raz zbavíme, ak nebudeme mať dôkazy, že sa nám to už raz, dvakrát či trikrát predtým podarilo.

Spomienky na bolesť, ktorú sme zažehnali, by mali byť našou nádejou v časoch, keď sa v bolesti znovu utápame. Spomienky na predošlú bolesť by nám potichu šepkať, že ak sme to zvládli raz, zvládneme to znovu.

unsplash.com

A preto nezabúdaj, prosím…

Nezabudni, ale dovoľ si žiť. Nech je všetko, čo ťa bolelo, pripomienkou toho, aká si silná. Nie toho, ako sú druhí zlí.

Nezabudni, ale nájdi v týchto spomienkach oporu. Veď kto je silnejší ako ten, proti komu sa spriahol celý svet, komu sa všetko zosypalo, no on to dokázal vybudovať odznova? Kto je silnejší ako osoba, ktorá v ruinách našla základy pre svoj nový život?

Autor: Laura L.

Coverphoto: Photo by Jeremy Bishop on Unsplash

Facebook komentáre