Vraví sa, že k šťastnému životu veľa nepotrebujeme a už vôbec si naše šťastie nežiada to, za čím sa tak náhlime. Moje ani tvoje šťastie totiž nie je podmienené peniazmi, úspechom či pocitom, že sme milované. Nie je to tak dávno, keď som prišla na to, čo skutočne k šťastiu potrebujem… Bol to pokoj. Svätý pokoj, ktorý nenaruší nik a nič. Ani ľudia, ani ich reči, ani ich problémy. Kedysi som si všetko pripúšťala. Analyzovala som, pýtala sa, hľadala, dovoľovala som iným, aby ma menili… 

A keď som sa zamotala do vlastných nešťastných myšlienok a ešte nešťastnejších cudzích rečí, bolo len otázkou času, kedy si poviem dosť. Kedy sa rozhodnem, že ďalej to už takto nechcem, že nikomu dobrovoľne neodovzdám nado mnou moc.

unsplash.com

Vieš, nič nie je cennejšie ako tvoj pokoj…

Pokoj je dôležitý omnoho viac než čokoľvek iné. Ak nikomu nedovolíš, aby to, čo si nosíš v duši, narušil, všetko ide ľahšie. Vyplačeš menej sĺz, spokojne prespíš viac nocí, rána v sebe nesú prísľub krajšieho dňa, nie tieň pochmúrnosti. 

Telo, ktoré má vyrovnanú dušu, netrápia tak často choroby a ak sa predsa aj niečo vyskytne, ľahšie sa z toho vystrábi. Pokoj v duši nám nedovolí plytvať energiou tam, kde to nemá cenu, a tak rýchlejšie dosahujeme svoje sny. Ideme si svojou cestou a sme imúnni voči tým, čo svoj pokoj stále hľadajú a možno ho nikdy ani nenájdu.

Pokoj v duši je skvelým pomocníkom pri nadväzovaní nových vzťahov. Len čo sa ho niekto pokúsi vyhnať z našej duše preč, bude nekompromisne zaradený medzi osoby, ktoré pri nás nemajú čo hľadať. A ver mi, že mu nepomôžu ani pekné oči, ani lákavé slová plné sľubov. Pokoj, ktorý si v duši budeš niesť a ktorého váhu pochopíš všetkými zmyslami, ťa ochráni pred vzťahmi, ktoré ubližujú, pred pohľadmi, v ktorých je chlad, a pred slovami, čo skrývajú faloš.

unsplash.com

Preto ťa prosím, nauč sa to…

Nauč sa rozlíšiť, čo stojí za to, aby si tomu venovala myšlienku, slzu či prosbu. Nauč sa oddeliť veci, ktoré sa ťa týkajú, od takých, ktoré s tebou nemajú nič spoločné. Nauč sa rozmýšľať ako samostatná jednotka, na ktorú iní ľudia nemajú žiaden vplyv. Nauč sa vážiť si svoj pokoj, pretože len potom si stokrát rozmyslíš, komu ho dovolíš narušiť.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Minulosť nevymažeš

Párkrát sa vytrápiš. Niekoľkokrát sa ťa slová aj činy druhých dotknú. No potom, keď toho bude až príliš, sa niečo v tebe prepne. Uvedomíš si, že nič nie je cennejšie ako tvoje šťastie a vyrovnanosť. Že niektorí ľudia nestoja za to, aby si sa kvôli nim trápila aj vtedy, keď zaspávaš a oni sú tak ďaleko.

Budeš si vážiť vlastný pokoj viac ako čokoľvek iné a odvtedy vždy, keď sa vrátiš domov, zavrieš za sebou dvere a pred nimi necháš stáť všetkých tých, ktorí k životu potrebujú hádky a nenávisť. 

Dospeješ do štádia, kedy sa svet okolo teba rozdelí na svet tvoj a svet tých druhých, pričom všetko, čo ti dokáže ublížiť, necháš za múrmi tvojej pevnosti. Vybuduješ si vlastné útočisko, ktoré bude skryté hlboko v tebe a budeš tam púšťať len tých, čo ho budú chcieť spolu s tebou zveľaďovať, nie ničiť a odnášať si to najcennejšie, čo tam nájdu, preč.

unsplash.com

Ak by sme každá vážili svoj pokoj…

Nezažívali by sme ťažké rozchody. Už po prvom stretnutí by sme si dokázali uvedomiť, že z tohto vzťahu nič dobré nevzíde.
Neboli by sme ovplyvnené cudzím nešťastím, ktoré je tak nákazlivé. Jednoducho by sme všetkých nechali tam vonku, nech sa navzájom nakazia svojou zášťou, závisťou i nenávisťou, a potichu by sme si doma vychutnávali pocit, že nás nič netrápi.
Neocitli by sme sa tam, kde nepatríme, pretože s pokojom v duši nik z nás nevstúpi niekam, kde o ten pokoj môžeme prísť. 

Ver mi, že ak raz objavíš pokoj vo svojej duši, zamiluješ sa doň už navždy. A to bude okamih, kedy si s tebou šťastie podá ruku a odídu všetci tí, ktorí v tebe zanechávali nepekné pocity. Ty ich necháš odísť… Bez slova. A vôbec ťa to nebude bolieť, pretože pochopíš, že nik na svete nie je tak dôležitý ako ty sama.

Coverphoto: Photo by Thanh Tran on Unsplash

Facebook komentáre