Občas láska nie je jednoduchá. Kto si to myslí, ešte si nezažil všetky lásky, vrátane takej, ktorá spojila jeho a tú nesprávnu osobu. Občas láska bolí. Poriadne. A polemiky o tom, či to vlastne láska je, sa nám vtedy viesť nechce. My milujeme. A ten druhý… Ten nás učí. Najprv milovať viac. Jeho. Potom ako ho viac nemilovať. Neúspešne. A na úplnom konci… V tej (ne)láske hľadáme lásku k sebe, pretože ju láska k nemu z nášho srdca načas vytlačila.

Občas nie je ľahké rozlíšiť, kto ťa miluje a kto nie. Viem to. Poznám to. Je to hra s nevyspytateľnými pravidlami a s totálnou absenciou akejkoľvek logiky. Je to súboj rozumu a srdca, viery a beznádeje, je to boj so všetkým, čo sa ti pripletie do cesty, vrátane teba samotnej.

unsplash.com

Vieš, taká láska, tú len tak hocikto neodmietne…

A tu sa dostávam k pointe. To preto je niekedy tak ťažké odlíšiť muža, ktorý miluje, od takého, ktorý milovať nechce či nevie. Pretože jemu tvoja láska vyhovuje. Veď komu by sa nepáčil pocit, že je milovaný, najmä ak je nad slnko jasné, že on pre tú lásku nemusí robiť nič? Ty si sa zamilovala, hoci jeho to „nestálo“ nič. Dostal tvoju lásku a všetko s ňou spojené úplne zadarmo.

Bol by teda hlúpy, ak by sa toho vzdal. Len tak. Len preto, že ti to nevie oplatiť. Tak skúša, koľko vydržíš. Koľko nádeje v sebe máš. Koľko sklamaní musíš prežiť, aby si sa zlomila. Ak vidí, že začínaš vnímať pravdu, urobí niečo, čím ťa opäť vráti o krok späť. Späť k nemu a k viere, že toto je vzťah, ktorý ti stačí.

Nerobia to len muži…

Robíme to aj my ženy. Využívame benefity vzťahu, ktorý sme nikdy nechceli, a vodíme toho druhého za nos. Vieme, že to láska nikdy nebude. Možno v to dúfame, pretože sme si istí, že by bolo fajn zamilovať sa. Veľa vecí by sa tým uľahčilo. No možno len čakáme, či nestretneme niekoho, s kým to bude aj o láske. O láske aj z našej strany. No za ten čas… Nechceme byť sami.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Bez úsmevu

Tam je ten problém. Problém pre toho, kto sa nachádza na druhej strane. My ľudia nevieme byť sami. Možno to dokážeme chvíľu, možno niektorí z nás ani to nie. Ale samote sa snažíme vyhnúť, a tak berieme všetko, čo nám láska ponúka, hoci my jej nevieme na oplátku ponúknuť nič.

unsplash.com

Ak si sa ocitla na tej strane, ktorá miluje…

Necíť sa ako tá, čo si lásku nezaslúži. pretože ty si ju zaslúžiš. Len nie od neho. Zaslúžiš si lásku, ktorá vznikne na oboch stranách. Takú, pri ktorej tá iskra proste preskočí. Zaslúžiš si vzťah, v ktorom budeš jediná, nie jediná, ktorá sa mu práve priplietla do cesty. Zaslúžiš si všetko to, čo od neho teraz žiadaš. Len s jediným rozdielom… Zaslúžiš si, aby to bolo skutočné.

Nie si horšia, menejcenná, málo atraktívna… „Len“ si stretla niekoho, kto sa do teba nezamiloval. A to predsa neznamená, že nie si hodná lásky.

Niektorí ľudia nás naučia, ako milovať, a iní zasa, ako už nikdy viac nemilovať. Síce tomu vzťahu niečo odovzdáme, síce nám pribudne trochu viac vrások a možno i šedín, no aj tak raz týmto ľuďom poďakujeme. Tak úprimne a zo srdca. Pretože nás predsa len niečo naučili… Nikdy nemilovať ostatných viac, ako dokážeme milovať seba.

Autor: Lenka B.

Coverphoto: Photo by samuel hull on Unsplash

Facebook komentáre