„Niekedy môže byť aj dnes…“ Takto znela veta, ktorú som si jedného dňa prečítala v knihe. Ani neviem prečo, ale veľmi ma zaujala a zapamätala som si ju, pretože som mala pocit, že je to nejaká „odpoveď“ na moje otázky. Je to možné? Aby sme náhodne nachádzali takéto odkazy…? Možno nám tieto „náhody“ majú niečo ukázať. Čo ak práve preto, aby som prišla k tejto vete, som mala možnosť prečítať si tých pár stoviek strán? Neviem. Občas vôbec nedokážem pochopiť, prečo nám osud kladie aj takéto odkazy rovno pred oči. Je vôbec možné, že niečo také ako osud existuje?

A ak áno, tak čo tým chce docieliť? Chce zistiť, či máme otvorené oči, či sa na svet pozeráme konečne inak ako doposiaľ…? Sama mnohokrát nerozumiem, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú. Prečo ľudia, na ktorých mi záleží, neustále odchádzajú, a tí, ktorí mi v živote spôsobia len ďalšie rany, prichádzajú…

pinterest.com

Videla som vetu, vďaka ktorej som si hneď potom, ako mi po dlhej dobe otvoril oči niekto výnimočný, začala uvedomovať veľa vecí. Konečne som sa na všetko pozrela z iného uhla…

Prišla som na to, že ak nezmením môj pohľad na život aj v dobe trápenia, nebudem šťastná ani vtedy, keď sa mi bude dariť a budem mať 100 dôvodov na radosť. 

Nech si hovorí, kto chce, čo chce – viem, že to nie je vždy jednoduché… 

Viem, že nie každý deň má človek silu postaviť sa problémom zoči-voči. A ak ho veľa vecí trápi a nedokáže zabudnúť, či plače veľa dní a nocí – nemá náladu sa s nikým rozprávať, spoznávať…

Chápem to. Je to jedna z vecí, ktorým plnohodnotne rozumiem. A tak, ako si ja pomaly uvedomujem, že toto nie je ten správny spôsob, ako sa cez všetko preniesť, si to musí uvedomiť každý jeden z nás, ktorý sa práve ocitá v nie veľmi peknom období. Možno si povieš: „Verím, že niekedy sa to zmení… Vráti do starých koľají…“ 

Presne tieto slová som si sama hovorila, keď som na tom bola veľmi zle. Ale teraz som si uvedomila, že nie je na čo čakať. Veď aj toto niekedy, môže začať už dnes! Už dnes sa môžeš opäť pomaly pozerať na všetko trochu svetlejšie. Môžeš začať dôverovať sebe, iným a môžeš si vytvoriť nový začiatok, ktorý bude vhodný pre teba v tomto období. Nemusíš hneď bez rozmyslu skákať do všetkého, čo si mal v živote pred tým nie veľmi priaznivým obdobím.

pinterest.com

Skús sa začať po malých kúskoch znovu vracať do tých pekných čias… 

Ak to však nepôjde, nezúfaj… Bude to chcieť čas, no ja presne neviem, aký musí byť dlhý. Ale VERÍM TI! Tak si začni VERIŤ AJ TY SÁM! Lebo práve toto ti pomôže, a ver či never, možno najviac zo všetkého… Veď predsa nechceš sedieť celý život so založenými rukami, bez pohnutia kútikov úst niekde v kúte. 

Musíš sa premôcť – aj za cenu toho, že to nebude vždy jednoduché – a začať ŽIŤ, nielen PREŽÍVAŤ.

Určite si už stretol alebo ešte len stretneš osobu, ktorá nejako učaruje tvojmu srdcu. Ktorá ti spôsobí zvláštne pocity, keď budeš v jej blízkosti, či keď ohľadom nej niečo započuješ. Možno si povieš, že niekedy jej dáš najavo to, čo cítiš. To, čo máš na srdci, a to, čo ťa k nej ťahá… 

Budem sa opakovať, ale povedz jej to hneď… 

Nečakaj na to „NIEKEDY“, pretože sa môže stať, že prídeš o to jediné, čo si kedy chcel, lebo túto možnosť povedať „UŽ DNES“ niekomu, čo cítiš, využije niekto iný. A potom nebude chyba v osobe, ktorá už bude milovaná niekým iným, ale v tebe, že si nenabral odvahu povedať všetko, čo si chcel.

Nedrž v sebe pocity, nech sú akékoľvek. Nehraj sa s citmi druhého a daj tomu šancu. Veď čo môže byť krajšie, ako milovať a byť milovaný? Ako mať pri sebe osobu, ktorá ťa bude oddane ľúbiť a sprevádzať? Osobu, ktorá ťa bude podporovať vo všetkom, k čomu sa odhodláš? Bude ťa držať nad vodou v čase tvojich pádov a užívať si spoločné chvíle v období úspechov. 

pinterest.com

Tá osoba, bude pri tebe stáť, nech sa bude diať čokoľvek… 

Len jej dovoľ vedieť o tom, čo k nej cítiš. A ver mi, že nech je to už ktokoľvek, ak ťa má úprimne rád/rada, tak sa nemusíš vôbec báť o to, kto má rad ju/jeho. Pretože aj napriek všetkému si bude vyberať vždy práve TEBA.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Strácam sa...

Neboj sa. Áno, možno si pomyslíš, že sa mi to ľahko píše, ale opak je pravdou. Sama som mala dlhé obdobia, kedy som sa bála všetkého. Bála som sa prihovoriť osobám, ktoré som poznala, nieto tým, ktoré boli pre mňa úplne neznáme. Bála som sa lásky, vzťahov a všetkého, čo s tým súvisí.

Mala som strach chodiť tam, kde bolo veľa ľudí. Rôzne podujatia nehrozili, a tak som radšej zostávala sama doma zavretá v izbe s myšlienkami upretými na tie nie veľmi pekné chvíle… Skrývala som sa pred svetom. A po rokoch dlhého počúvania prednášok od rodiny, ktoré samozrejme nepomohli, prišiel niekto, kto mi napísal, že si mám užívať, kým som mladá. 

A práve vtedy nastal zlom… 

Akoby ma osvietilo, a pritom som presne tieto slová počúvala deň čo deň predtým. Začala som sa na svet pozerať inými očami. Začala som chodiť viac von, čo bol pre mňa obrovský krok. Pamätám si, aká šťastná som bola niekoľko týždňov vkuse. Na chvíľu to šťastie odišlo, ale verím, že sa opäť ten krásny pocit vráti a budem sa usmievať ako vtedy. 

Nabrala som veľmi veľa odvahy a spravila zopár vecí, za ktoré som taktiež vďačná, no tiež som zvedavá, ako to celé dopadne. Tak prosím, už DNES nazbieraj odvahu a sprav veci, ktoré si plánoval urobiť NIEKEDY.

Maj sa rád/rada. Ani toto sa mi nepíše veru najľahšie, pretože sama sa veľmi v láske nemám, ale viem, že aj láska k sebe je veľmi dôležitá. Nebudem tu písať obsiahle texty, ako a prečo sa mať rád, ale PROSÍM, MAJ SA RÁD/RADA. Kašli na predsudky iných, na umelo vytvorené predstavy o dokonalých krivkách, o dokonalej pleti, o postavách, aké majú ľudia na mólach. 

pinterest.com

Prijmi tú osobu, akou si…

So všetkými nedokonalosťami, ktoré ťa robia výnimočným človekom. So všetkými talentami, ktoré skrývaš a ukáž ich svetu. Či už ide o kreslenie, tancovanie, nejaký šport, alebo iný druh umenia. A nezabudni sa mať rád/rada už DNES.

„NIEKEDY“ JE NESKORO. Neskoro na všetko. Na lásku, na sebalásku, na odvahu, na talent, na život… Musíme žiť tu a teraz, lebo jediné, čo máme, je DNEŠOK.

Dnes povedz tomu druhému, čo cítiš.
Dnes začni okoliu ukazovať svoj talent.
Dnes ukáž svetu, aká veľká odvaha sa v tebe skrýva, a dnes sa začni mať konečne rád/rada.
A nezabudni, že NIEKEDY, MÔŽE BYŤ AJ DNES!

Autor: Saška

Coverphoto: Photo by Devon Daniel on Unsplash

Facebook komentáre