Viete, čo bolo najťažšie na mojom poslednom vzťahu? Povedať si dosť… To bolo to najťažšie, najnáročnejšie, najzložitejšie, najbolestivejšie, a tak mi to, logicky, trvalo aj najdlhšie. Bolo to také moje „naj“, rovnako ako vlastne aj celý vzťah. Dnes prehrabávajúc sa v týchto spomienkach sa sarkasticky pousmejem, avšak vtedy to úsmevné nebolo. Pravdaže… Ako inak… Pretože som tým žila. Tým vzťahom, tou bolesťou aj láskou. A sama si nie som istá, čo bolo silnejšie – či bolesť, alebo láska.

Odpúšťala som veľa. Dala by sa povedať, že každý deň.
Verila som ešte viac. Dovolím si tvrdiť, že slovné spojenie slepo dôverovať vzniklo práve pre mňa.
Presviedčala som sa, že takýto vzťah mi stačí. Veď predsa ja milujem, a to láskou, ktorú som nikdy predtým necítila, tak potom z toho musí byť môj osudový vzťah.
Menila som sa, len aby som konečne zapadla do jeho predstáv a aby sa mi dostalo pocitu, že to, čo mu dávam ja, sa mi od neho aj vracia späť. Malo to však jeden háčik… Netušila som, aké sú jeho predstavy. Nevedela som, čo robím zle, ak mu nestačím… A nevedel to ani on.

unsplash.com

V dôležitých momentoch som bola ticho, dusila som v sebe všetko… 

Toto je tak veľký paradox – že z človeka, ktorý by mal byť v mojom srdci číslom jedna, ak sa potrebujem vyrozprávať, sa stala osoba, pred ktorou som tajila všetky svoje obavy. Obavy o nás dvoch… Nevravela som mu, ak som začala tušiť, že sa do nášho vzťahu opäť priplietol niekto tretí a zaviedol ho k nám za ruku práve on. Neopovážila som sa ozvať, keď ma znovu zranil… Pretože som sa bála ďalšej hádky, ďalších hlúpych argumentov, ktoré som už akceptovala len z posledných síl. A nadovšetko som sa bála, že vytasí svoju najnebezpečnejšiu zbraň – schopnosť obviňovať ma za jeho podrazy, klamstvá a prešľapy. 

Keby ste vedeli, ako veľmi som to chcela „vyriešiť“. Ako som sa snažila zmeniť najprv jeho, potom seba. Ako som sa usilovala, aby som mu dokázala, že nikto ho viac ako ja milovať nebude. A ako som ho chcela naučiť, ako milovať…

A tak som sa nechala ničiť, až kým som pochopila, že sa všetko vyrieši, ak ja prestanem riešiť jeho…

Takto spätne, keď som si to celé spísala, len krútim hlavou. Sama nad sebou a nad tým, ako som niečo také mohla dovoliť. Ako som, preboha, mohla tak dlho milovať človeka, s ktorým to v praxi vyzeralo tak, ako som popísala vyššie?

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Ak ti minulosť zaklope na dvere, buď opatrná...

Dlho mi trvalo, kým som pochopila, že vzdať sa nie je zlyhanie, porážka ani prehra. Ak sa niektorých vzťahoch vzdáme, je to naša záchrana. Jedna jediná možnosť, ktorá nám je ponúknutá, no my ju využijeme, až keď vyskúšame tisíce márnych možností predtým.

Nemala som vzťah. Nemala som lásku. Mala som len jej prísľub. Mala som klamstvá, ktorým som uverila. Mala som prázdne reči, ktoré som si prezliekla do šiat, aké nosí láska. Mala som muža, ktorý ma nenaučil, ako milovať iných. To som vedela už dávno predtým, hoci aj túto „techniku“ som časom doladila. Naučil ma, ako milovať seba, vďaka čomu už dnes viem, že nikdy nemôžem druhej osobe odovzdať všetko.

unsplash.com

Sú lásky, ktoré sa končia naším vyčerpaním, dôsledkom ktorého rezignujeme…

Zrazu už nechceme byť milovaní. Chceme mať len pokoj. Chceme vyjsť z toho bludného kruhu, v ktorom sa cyklicky opakujú tie isté situácie, čo nás ničia. Pripúšťame, že je lepšie budiť sa v posteli osamote s čistou hlavou, ako s pocitom spaľujúcej samoty a s mnohými otázkami v srdci. Akceptujeme, že príde koniec, pretože aj ten sa nám zdá príjemnejší, ako nekonečná snaha niekomu dokázať, čo všetko k nemu cítime.

Presne to sú lásky, ktoré sa vyriešia, keď ich prestaneme riešiť. Keď sa nám srdce netrhá na kusy pri predstave, že si on raz nájde inú. Doprajeme jej ho. Keď berieme všetky možné scenáre, ktorým sme sa predtým chceli vyhnúť. Pretože prídeme na to, že ten jeden jediný už možný nie je a je to tak len dobre.

Lebo zistíme, že takto to nechceme.
Lebo pochopíme, že si zaslúžime viac.

Najsilnejší je totiž taký človek, ktorý sa dokáže vzdať lásky, čo ho ničí.

Coverphoto: Photo by BRUNO EMMANUELLE on Unsplash

Ak sa vám páčil tento článok, rady by sme vám dali do pozornosti Miinu knihu s názvom Stretni sám seba. Môžete si ju kúpiť priamo v našom eshope TU.

Facebook komentáre