Nie je také ťažké spadnúť do vzťahu, ktorý by sa dal charakterizovať slovami: Nikdy viac, a predsa znovu. Je to láska trochu iná, no akoby o to viac silnejšia – je ako magnet, ktorý sa na teba prilepí a nie a nie spadnúť. Chceš ho, aj ho nechceš nosiť. Nevieš si predstaviť, čo bude, ak si ho raz stratila, no na druhej strane ten pocit slobody a spadnutej ťarchy nielen z pliec, ale i zo srdca, bytostne potrebuješ.

Čosi ťa núti neustále sa k nemu vracať, zaspávaš s čudným pocitom, že aj keď si povieš, že je koniec, vieš, že žiadne ukončenie tejto etapy sa konať nebude. Tisíckrát si sa zaprisahala, že už nikdy viac, že tento rozhovor bol posledný, že toto stretnutie znamenalo rozlúčku, že táto správa, ktorú si mu poslala ako odpoveď, symbolizovala povestné posledné zazvonenie, tak ako to už v rozprávkach býva – zazvonil zvonec a rozprávke je koniec. 

unsplash.com

Lenže vzťah s týmto mužom nebol ani zďaleka rozprávkou, a preto stále nie je ukončený…

Celý čas vlastne len váhaš, či niekedy aj ukončený bude. Pretrváva to dlhšie, ako by si (ne)chcela. Premýšľaš, či to, čo ťa spaľuje, je láska, alebo ťa len niekto preklial. Premýšľaš o živote, ktorý by nastal „po ňom.“ Aké by to bolo? Čo by sa dialo? Vieš ešte milovať? Nebudeš v každom mužovi hľadať jeho? Chceš to vlastne?

Chceš i nechceš.
Ani s ním, ani bez neho.
Miluješ ho a vzápätí si uvedomíš, že si ho znovu znenávidela.
Cítiš sa s ním omnoho sebavedomejšie, no hneď na to je jedinou emóciou, ktorú voči sebe cítiš, číra nenávisť.
Cítiš lásku, ale i poníženie.
Chceš nový začiatok – taký, v ktorom už on figurovať nebude, ale v okamihu si povieš, že je to hlúposť, že nič také nechceš, že na to nemáš síl, dostatok sebazaprenia, možno i sebalásky.

Sama vieš, že tu sa už ani veľmi nedá hovoriť o odpúšťaní. V takejto láske naberajú slová odpustenie či druhá šanca úplne iný rozmer. Nerobíš to preto, že by si to tak cítila. Odpúšťaš, pretože si si na to zvykla. Odpúšťaš nie z presvedčenia, že tentokrát to vyjde, pretože už žiadnu nádej v sebe nemáš, no vraciaš sa k nemu úplne bez emócií. 

unsplash.com

Odpúšťaš, lebo už nič iné nevieš…

Všetky emócie na malú chvíľu v tebe prebudí až on a po tom krátkom okamihu všetko v tvojom srdci znovu na dlhý čas zhasne. On je tým človekom, pri ktorom sa ešte cítiš „živá“. Hoci len na pominuteľný okamih, len na pár sekúnd. Hoci aj za cenu toho, že sekundy falošného šťastia sú kompenzované dňami, kedy vnímaš len zúfalstvo a beznádej. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Aj keď si pri mne, občas mám strach sama zo seba

Už neveríš ničomu a nikomu. Neveríš, že láska existuje, že si ju ty zaslúžiš, že sa raz od tohto muža odpútaš… Neveríš, že by jedného dňa mohol byť iba spomienkou, ktorá nebude bolieť. Neveríš žiadnym slovám útechy. Utešovala si sa miliónkrát. Vravela si si, že sa od neho pohneš ďalej, že ho necháš za sebou a pomaly sa tvoj život vráti späť do starých koľají. Povedala si si nikdy viac, a predsa si v tom znovu…

Chcem ťa len ubezpečiť, že aj také vzťahy, ktoré vyzerajú neukončiteľne, svoj koniec majú…

Viem, že mi neveríš. Teraz, v túto chvíľu to v tvojich ušiach musí znieť absurdne. Ani ja som neverila – vtedy, keď som bola na tvojom mieste. Ale raz sa v tebe niečo zlomí. Nadobro, nielen na chvíľu. Raz pochopíš, čo všetko strácaš, zatiaľ čo sa snažíš získať niečo s ním. Raz sa len pozrieš do zrkadla a spýtaš sa, či vážne… Či ti to celé stojí za to, či fakt nemáš na viac, ako sa pasovať so vzťahom, ktorý z teba odčerpáva životnú silu. Raz… Raz príde ten čas, kedy sa vôbec nebudeš premáhať, aby si mu neodpísala, a definitívne za ním zavrieš dvere.

A malá poznámka na koniec k tomu, či sa ešte raz zaľúbiš…

Ver mi, že áno. Možno to nebude hneď a možno ani o rok. Možno to potrvá kurevsky dlho. Ale príde to a bude to láska trochu iná. Okrem srdca v nej bude mať svoj hlas aj rozum, ktorý ťa bude sem-tam až príliš kontrolovať. Možno už nepocítiš také emócie, aké v tebe vzbudzoval on. Už to nebude ako jazda na húsenkovej dráhe, ďalšia láska po takejto láske už bude pokojnejšia. Bude plynúť akosi sama a áno, budú v nej chýbať momenty, ktoré ťa teraz držia pri živote. Ale napriek tomu sa do tej lásky zamiluješ, pretože na rozdiel od tohto muža, ten ďalší vdýchne do tvojho života pokoj a istotu.

Nie, nechcela si tak veľa… Chcela si príliš veľa od nesprávneho muža. A to, že ti nič z toho, čo si mu dala ty, nevedel on vrátiť späť, neznamená, že ti to nevráti niekto iný.

Coverphoto: Photo by Evgeny Ozerov on Unsplash

Facebook komentáre