Smútok je emócia, ktorej sa nevyhneme. Obzvlášť, ak chceme žiť naplno, ak túžime milovať a obklopiť sa tými, ktorí za to stoja. Sú však chvíle, kedy prídeme na to, že nie každý za to stál. Pochopíme, že ľudia odchádzajú, pretože mali s nami zostať len na chvíľu, prípadne sme im pobyt v našej blízkosti nemali dovoliť vôbec. Smútok cítime vtedy, keď sa s niekým lúčime, keď bojujeme sami so sebou, keď zistíme, že sme verili príliš svojej nádeji a radšej sme sa mali spoľahnúť na realitu…

A presne o tom sú naše nové citáty. O chvíľach, ktoré nás zasiahnu nečakane, my na ne nie sme pripravení, no i tak ich musíme prežiť… O okamihoch, ktoré nám veľa vezmú, no niečo v nás predsa len zanechajú.

… … … … …

Ak si sama nedokázala pochopiť, že tvoj život je príliš krátky na to, aby si zostávala s niekým, kto si ťa neváži, musel odísť on. Tak si utri slzy a začni dôverovať životu, Bohu či karme… Je jedno, ako to nazveš. Oveľa podstatnejšie je to, že či sa ti to páči alebo nie, vždy sa nám stane presne to, čo sa stať má. Len sme tak zaslepení bolesťou a hnevom, že nie sme schopní zazrieť dúhu za horizontom našich sĺz.

Musíš sa zmieriť s tým, že niektoré spomienky ti budú už naveky pripomínať, aké dôležité je rozlúčiť sa s tým, čo tak veľmi milujeme, no zároveň nám to ubližuje.

Nie je slabosť priznať si, že sme príliš verili, príliš milovali alebo príliš dlho čakali na niečo, čo sa nikdy nestalo. Slabosťou je predlžovať svoje trápenie tým, že si nič z vyššie spomenutého nechceme priznať.

Zlomenému srdcu sa vyhneš jednoducho… Keď pochopíš, že si zaslúžiš presne to, čo láske dokážeš odovzdať aj ty.

Nikomu nedovoľ, aby si pre neho zaspávala s pocitom, že nevieš, na čom si. Trvaj na tom, že potrebuješ cítiť, že si jeho voľbou. A ak toho nie je schopný, odíď a postaraj sa o to, aby si pre neho bola nikým… Viem, nie je to ľahké. Ale bolesť, ktorá vychádza z úprimnej samoty, je omnoho lepšia než bolesť, za ktorou sú falošné sľuby a klamstvá.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Myšlienky, ktoré nám blúdia hlavou v tých (ne)správnych vzťahoch

Prosím, nikdy nečakaj, že sa niekto zmení. Najväčšiu bolesť totiž prežijeme vtedy, keď zistíme, že sme odhodili svoju hodnotu pre niekoho, kto nebol ochotný ju aspoň raz zahliadnuť.

Prečo by si mala smútiť za niekým, v koho srdci si sa strácala. Za človekom, ktorý ťa nechával napospas vlastnej bolesti a samote. Prečo by ti mal chýbať niekto, kto proti tebe zneužíval tvoju úprimnú lásku. Hlavu hore, dievča… Začni žiť život, aký si zaslúžiš, a užívaj si, že tu nie je. Že konečne odišiel človek, ktorý tvoje bytie len komplikoval.

Predíď svojej bolesti tým, že si prestaneš nahovárať, že ti takáto láska stačí a že presne tento vzťah si zaslúžiš.

Neplač, prosím… Ukázal ti, aké je dôležité zvoliť si vždy seba. Naučil ťa nečakať na lásku, neveriť sľubom, neakceptovať tisíce prepáč. Zistila si, aký vzťah už nikdy nechceš, a staneš sa vďaka nemu ostražitejšou. Tak nehovor, že ti vzal všetko. Možno ti vzal to, čo si mala. Ale zanechal v tebe cenné ponaučenia, ktoré ti dovtedy chýbali.

Prosím, nikdy nedovoľ, aby si začala veriť, že „všetci sú rovnakí“. Ak si sa sklamala raz, neznamená to, že láska neexistuje a že si ju nezaslúžiš.

Vyvaruj sa lepeniu vzťahov s osobami, na ktoré keď sa pozrieš, cítiš viac smútku ako radosti a lásky.

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre