Asi by najprv bolo fajn si povedať, aké je vlastne toxické správanie, respektíve, čo to znamená a ako si tento pojem vyložiť. Toxické správanie je správanie, pri ktorom cítime, že niektoré veci sú inak, ako by mali byť, a častokrát to ani nevieme poriadne vysvetliť. Veľa z nás má v sebe šiesty zmysel (alebo sa mu ukazujú tzv. red flags), teda akési znamenia, ktoré nám hovoria, že niečo nie je v poriadku.

Ja osobne chápem toxické správanie ako správanie, pri ktorom je niečoho vo vzťahu jednoducho príliš. Napríklad príliš záujmu alebo príliš ignorancie.

unsplash.com

Tieto toxické vzťahy (v partnerskom zväzku) sú vzťahy, kedy za svoju jedinú životnú prioritu považujeme svojho partnera a úplne zabúdame na vlastnú identitu… 

Prestávame sa venovať svojim záľubám, rodine, kamarátom a všetkému naokolo len preto, lebo stredobodom našej pozornosti je náš partner. To je situácia, kedy sa vzťah stane veľmi jednoducho toxickým, pretože budeme doň investovať toľko energie, že sa náš partner v ňom začne dusiť. Nebude cítiť absolútne žiadnu slobodu a my nebudeme chápať, prečo je nespokojný, keď mu venujeme všetku svoju energiu a čas. No, práve preto. 

A možno to budeme práve my, kto bude cítiť toxickosť vo vzťahu, pretože zrazu zistíme, že okolo seba nemáme žiadnych priateľov, že nikam nechodíme, nič sme nevideli a nezažili a nemáme sa ani poriadne o čom rozprávať.

Ako teda chceme žiť svoj vlastný život, keď namiesto toho, aby sme sa zamerali na seba a svoje záujmy, sa len bezcieľne utápame v živote niekoho iného s cieľom tráviť s ním čo najviac času? 

To nie je láska, to je toxický vzťah… 

Toxické vzťahy však nevznikajú len v partnerskom vzťahu, ako by si mnohí mohli myslieť. Je to síce veľmi častý prípad, ale ani zďaleka nie jediný. Pod pojmom „toxický vzťah“ teda nechápeme len „zlý“ partnerský vzťah, ale napríklad aj toxické priateľstvá. 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Nerozumiem ti...

Kedysi som mala blízku kamarátku, ktorá bola voči mne veľmi milá a dokázala som jej o sebe povedať čokoľvek, pretože ma vždy vypočula. Po istej dobe som zistila, že to bola chyba, keďže veci, s ktorými som sa jej zdôverovala, rozprávala všade, kde sa dalo. Bol to typ osoby, ktorá tu jeden deň bola pre vás a na druhý deň vám vrazila nôž do chrbta s tým, že si za to môžete vy sami, lebo ste jej údajne urobili niečo, čo ste ale neurobili. Tá, ktorá proti vám otočila viacero ľudí a nakoniec si vás po nejakej dobe „našla a adoptovala“, lebo videla, že ste sami a chcela pôsobiť vľúdne. 

unsplash.com

V skutočnosti ju len bavilo vami manipulovať…

Bola som vtedy z tejto osoby strašne zmätená a časom, keď sa toto priateľstvo skončilo, som pochopila, že to, čo považujeme za toxické, je práve to, keď nevieme, na čom sme, a v našej hlave víria zmätočné myšlienky ohľadom danej osoby. Keď naša duša vlastne sama nevie, či je v poriadku byť v takomto vzťahu alebo nie. Keď máme neustále pochybnosti, ale pritom nerozumieme tomu, prečo ich máme. 

My ľudia dokážeme byť neuveriteľne naivní a dokážeme neuveriteľne veľa odpúšťať. Mnohí z nás si ani len neuvedomujú, že sa správajú toxicky alebo že vôbec sú v nejakom toxickom vzťahu.

Preto by sme mali viac dávať na naše pocity a uvedomiť si, že aj neistota je odpoveď.

Autor: @whossimonne

Coverphoto: Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Facebook komentáre