Dospejeme v momente, keď pochopíme, že tie najväčšie nástrahy na nás nečakajú tam vonku. No striehnu v našej duši, kedykoľvek schopné prekaziť nám aj ten najnepatrnejší okamih šťastia. Áno, mnohokrát sme to my sami, kto si život komplikuje. Kto si nahovorí, že za veľa nestojí, že si niečo nezaslúži. Kto odmieta preskúmať aj druhú stranu mince, pustiť sa presvedčení, ktoré sú toxické a iba nás zväzujú…

A presne o tom dnes budeme hovoriť v našich citátoch. O slobode, nezávislosti, pokoji na duši a cestách, po ktorých musíme prejsť, aby sme našli sami seba a svoje miesto na tomto svete. Veríme, že naše slová budú zásahom do čierneho.

… … … …

Jedného dňa pochopíš, že všetky bitky, nedorozumenia a krivdy, ktoré sú tam vonku, sa ťa vôbec nemusia týkať. Že je to len otázka toho, či ty sama chceš, aby ťa niečo z toho stále mrzelo. Že vôbec nie je dôležité, čo sa odohráva za bránami tvojho srdca, pokiaľ ty sama vieš, že si so svojím životom spokojná. Jedného dňa sa na veľa vecí vykašleš, množstvo z nich pustíš preč a pár ich uzavrieš, hoci ešte len pred niekoľkými sekundami boli neuzavreté. A to bude deň, kedy konečne začneš žiť a dýchať. Nielen navonok. Ale tak skutočne…

Pochopila som, že robiť pre druhých viac, ako robím sama pre seba, je občas poriadna hlúposť. Hlavne ak to spravím len z presvedčenia, že oni by pre mňa urobili to isté, hoci som o tom nikdy žiadne dôkazy nedostala…

Dnes sa nebojí ničoho, čo ju čaká. Vie, že čo má prísť, to príde. A áno, možno občas veľa bolesti prišlo aj preto, že si za to mohla sama. No dnes si nič nevyčíta. Pretože práve vtedy, keď bola najviac zlomená, pochopila toho o živote a o láske najviac…

Najhoršie, čo môžeš sama sebe urobiť, je očakávať, že láska zahojí aj také rany, ktoré si musíš vyliečiť sama. 

Vyliečiť sa neznamená, že zabudneš a všetko razom prestane bolieť. Práve naopak, množstvo rán sa nanovo otvorí. Zistíš, že je to proces, ktorý je iba o tebe. Proces, počas ktorého sa musíš naučiť, ako čeliť všetkej bolesti, ktorá zrazu začína silnieť, tak, aby ťa v budúcnosti ovplyvňovala čo najmenej. Pochopíš, že vyliečiť sa znamená spoznať všetky svoje slabé miesta, ktoré dôsledkom zranení na tvojom srdci vznikli. Najprv ich musíš nájsť, nebáť sa ich a rešpektovať ich nepredvídateľnosť. A potom… Potom je tvojou úlohou žiť tak, aby si si tie rany jatrila čo najmenej.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Posolstvá Vianoc, ktoré by sme mali mať na pamäti počas celého roka – citáty Úlomky ženy

Sila ženskej duše spočíva v tom, ako rýchlo a ľahko dokáže nájsť balans. Balans medzi zabudnutím na všetko zlé, čo sa kedysi stalo, a ponaučením, ktoré z toho vyplýva. 

Nesnaž sa jej vyhnať z hlavy dôvody, prečo by mala odísť. Pretože na tie nikdy nezabudne. No môžeš ich dopad na jej srdce zmierniť tak, že jej ukážeš, prečo by mala zostať. 

Načo riešiť staré drámy? Nechaj si energiu ešte len na tie, ktoré prídu.

Nikto sa nezmení len preto, že to chceš ty. Zmení sa, ak to bude chcieť on. Naozaj nikomu neukážeš, ako veľmi ťa sklamal, pokiaľ on sám si nebude vedomý svojich chýb. Lásku si nevynútiš, musí prísť bez akejkoľvek snahy. Ak niekto venuje viac pozornosti tvojim nedostatkom ako tomu, čo je na tebe dokonalé, nikdy nemal patriť do tvojho života… Toto sú poznania, ktoré síce neprichádzajú hneď, no postupne prinesú do tvojho života slobodu. 

Až keď pochopíš, aké krásne je nechať niektoré veci ísť, nikdy viac sa nebudeš držať niečoho, čo ti už nepatrí.

Prosím, hlavne sa do ničoho nenúť a nechaj to plynúť. Mnohokrát sa totiž zbytočne pitveme v ešte stále živých ranách namiesto toho, aby sme dôverovali životu a dali si čas. Čas, kým sa sami a úplne prirodzene niekam posunieme. Čas, počas ktorého nám znovu príde do cesty niečo, čo nám ukáže, že tá bolesť predtým nebola zbytočná. Že nás tieto udalosti vlastne len cez sklamania priviedli tam, kde sme vždy chceli byť.

… … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre