Viem, že je to také jednoduché… Nechať všetko tak, ako je, a myslieť si, že sa nič nezmení. Veď ak sa nič nestalo doteraz, už sa žiadna zmena konať nebude. Jedine, ak by si ju chcel ty, no zatiaľ nad tým nepremýšľaš, pretože nemáš dôvod. Teraz ti je dobre a nikto ťa nedrží v šachu, práve naopak. Ty si ten, kto tu rozdáva karty, pri kom sa striehne aj na ten najmenší prejav lásky, hoci ich ty sám denne dostávaš niekoľko.

Možno si myslíš, že nemá na viac.
Možno si len zabudol na to, čo bolo predtým, a láska sa jednoducho pominula.
Možno si aj ty spadol do etapy, v ktorej sa už pozornosť nenosí, a viac ako vás dvoch riešiš iba seba.
Možno za to všetko obviňuješ ju a nepripustíš si, že na vzťah sú tu dvaja.

pinterest.com

Viem však, že práve tí, ktorí majú v obľube zvaľovať vinu na toho druhého, jej na svojich pleciach nesú najviac. Niekedy si predstavujem, aké by to bolo, ak by každý, kto vstúpi do vzťahu, nepremýšľal nad tým, čo všetko mu to prinesie, ale uvedomil si, aká zodpovednosť mu týmto krokom prislúcha.

Pretože mať vzťah neznamená, že sa budem mať lepšie bez akéhokoľvek úsilia…

Rada by som ti niečo povedala… To, čo si do vzťahu neprinesieš, v ňom nenájdeš. Stavebné kamene vzťahu si budujeme dlho predtým sami, osamote… Žena tu nie je na to, aby zahnala tvoj pocit samoty. Áno, možno na chvíľu ti s tým pomôže. Rozptýliš sa a zabudneš na to, čo ťa trápilo, no nie naveky.

Len čo sa pominie prvotná eufória, všetko sa to vráti a v omnoho väčšej sile. Navyše ťa bude vnútorne deptať pocit zlyhania, prehry a sklamania z toho, že sa nenaplnilo to, čo si očakával. A ona bude v prvej línii, kto to pocíti a bude za to niesť zodpovednosť. Bude sa trápiť aj kvôli tomu, čo (ne)cítiš ty, bude sa snažiť vyhrať tento boj za vás oboch, a dlho-predlho bude veriť, že to zvládne.

pinterest.com

Možno to nebude dnes a možno ani o mesiac… 

Ale môžeš si byť istý, že ak budeš pokračovať a nič sa nezmení, raz to pochopí. V jedno krásne ráno vstane s pocitom, že ju pri tebe vlastne nič nedrží, len spomienky na chvíle s tebou, ktoré postupom času začínajú blednúť.

Pochopí, že bojovať za dvoch je hlúposť, keď ten druhý v sebe nenachádza žiadnu snahu. Zistí, že namiesto toho, aby ste obaja ťahali za jeden povraz, zaň ťahá sama. Raz do jej života príde niečo, čo jej otvorí oči, a ona pochopí, že si doteraz klamala. Raz uvidí, že to, čoho sa ona drží, iní okamžite púšťajú. Prebudí sa do reality a nebude veriť tomu, že to vydržala tak dlho. Nebude rozumieť, na čo toľko čakala, a prečo ešte nie je preč, prečo toto obdobie konečne neukončila.

Spozná, že by jej bolo lepšie bez teba, pretože si to už vlastne vyskúšala – byť s niekým, a predsa sama. A to bude moment, kedy sa od teba definitívne odstrihne a všetko, čo predtým dávala tebe, si sebecky a múdro nechá pre seba.

Coverphoto: Photo by Tamara Bellis on Unsplash

Facebook komentáre