Sedela som na tráve pri jazere a pohľadom som kontrolovala svojho psa, ktorý sa rozhodol vybehať zo seba dušu. Bol to úplne bežný deň, cítila som v duši celotýždňovú únavu aj radosť z blížiaceho sa víkendu. Netešila som sa na nič konkrétne, tešila som sa len z toho, že sa všetko zdá byť v poriadku. Žiadna ťarcha na srdci, žiadne výčitky v mysli ani pocity, že takto už ďalej nevládzem, no neviem, ako to zmeniť. Až som pohľadom narazila na teba. Muža, kvôli ktorému som sa cítila presne tak, ako sa už nikdy viac cítiť nechcem.

Bol to zvláštny pocit vidieť ťa, ešte dlho vo mne doznieval. V spomienkach, ktoré mi zaplavili myseľ, sa toho miešalo tak veľa… Falošné chvíľkové šťastie s dozvukom ťažkého smútku bolo prelínané s nádejou, ktorá je v niektorých prípadoch tak veľmi škodlivá.

pinterest.com

I v našom prípade tomu tak bolo…

Nádej, presne tá nás totiž spájala. Tá nádej, ktorú som si v sebe pestovala a ty si ju tak vytrvalo pomalinky ničil, až mi nezostávalo nič iné, len sa jej pustiť a dovoliť jej sadnúť na plecia niekomu inému, niekomu, koho bude motivovať a nebude ho ničiť. Bolo to čudné obdobie, ktorému dnes už našťastie nerozumiem. A to je dobre. Znamená to, že som prekročila svoj vlastný tieň, svoj vlastný strach, že som sa z teba dostala, že som toho tak veľa pochopila a stala som sa ženou, akou som vždy chcela byť.

Pohľad na teba ma už nebolí. S odstupom času sa vyplavili všetky tie zlé pocity. Už nechcem nič meniť, nechcem, aby sa svet obrátil hore nohami, aby si sa ty zmenil a vrátil sa ku mne s úprimným prísľubom na perách, že si sa zmenil a dokážeš ma milovať bez toho, aby si mi ubližoval.

A to som sa rozchodu s tebou tak veľmi bála…

Nedokázala som si predstaviť, čo bude, ak… Ak už spolu nebudeme. Ak zostanem sama a ty si budeš žiť svoj život ďalej bezo mňa. Láska, ktorú som k tebe cítila, mala zvláštnu dochuť. Síce bola úprimná, intenzívna a odvtedy som nič také nezažila, dnes mi za ňou nie je smutno. Dokázala mi totiž zatieniť všetky zmysly, spaľovala všetko, čo sa jej netýkalo, žila si podľa svojich pravidiel nehľadiac na to, čo všetko vo mne dokáže zničiť.

Základom šťastného vzťahu je však neočakávať, že nás ten druhý urobí šťastnými. 

Toto je len moja zodpovednosť a ja som si to milujúc ťa zabudla pripomenúť. Splnomocnila som ťa, aby si ovplyvňoval moje pocity a dnes už viem, že taký vzťah nemôže byť „zdravý“, jednoducho nemôže dopadnúť dobre. Život v tomto funguje spoľahlivo. Veď si predsa do života privolávame len také osoby, ktoré si práve zaslúžime. 

pinterest.com

A ja som vtedy nemohla zaslúžiť lepšiu lekciu než teba…

S odstupom času som pochopila, že si mi ukázal jednu vec… Nemôžem sa spoliehať na to, že jeden vzťah ma urobí šťastnou, ak som si v živote nevytýčila žiaden cieľ a šťastie je pre mňa niečo, na čom sama nie som ochotná pracovať.

Mal si mi otvoriť oči, donútiť ma, aby som sa sústredila na seba. Aby som od žiadneho vzťahu neočakávala zázraky, aby som sa neupla na predstavy, že ten správny muž vylieči moje srdce, ktoré má na sebe nejednu ranu, že z môjho života zmiznú všetky problémy.

Chcela som šťastie…

No čakala som naň na mieste, odkiaľ nemohlo prísť. Dnes už viem, že sme zlyhali obaja. Ja v tom, že som na tvoje plecia nevedomky položila až priveľa zodpovednosti. A ty… Ty si to vycítil a to v tebe zablokovalo nezištnú a skutočnú lásku. Dnes keď ťa vidím, necítim hnev. Viem, že sme sa mali stretnúť, niečo spolu prežiť a potom sme museli osamote každý zvlášť pochopiť lekciu, čo nám tento vzťah dal. Ja som ju už pochopila a prajem to i tebe.

Pár chvíľ som bola falošne šťastná. Respektíve som verila, že ak ešte chvíľu vydržím, raz šťastná budem. S tebou… Tak veľmi som sa bála, čo bude, ak sa naplnia moje najhoršie predstavy, ak ma nakoniec konečne prinútiš milovať seba viac ako teba. A dnes po rokoch si môžem spokojne povedať, že sa nestalo nič…

Len som sa šťastnou konečne stala. Tak naozaj, nie falošne. A hoci som ťa práve na okamih zazrela medzi ľuďmi, spomienky ma nebolia natoľko, aby som pochybovala o tom, či je všetko naozaj tak, ako má byť… 

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Keď príde ten pravý

Coverphoto: Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Téme rozchodu sa bližšie venovala naša autorka Nikola R. Kocian.
Jej knižku Rozchod si môžete zakúpiť TU.

Facebook komentáre