Vzťahy. Alebo niečo, čo sa na vzťah iba podobá. „Polovzťah“, ktorý je dnes tak veľmi trendy. Typ vzťahu, o ktorom každá jedna z nás vie, že je to to najhoršie, na čo sa môžeme dať… Aj napriek tomu skoro každá jedna z nás do takého vzťahu raz spadne…

Keď sa tak zamyslím, mohli by sme takýto vzťah porovnať k polotovarom – lacno dostupné, s pekným balením. 

Všetci vieme, že balenie je iba klam a že absolútne nemôžeme tušiť, čo sa skrýva vo vnútri. Vieme, že je to nezdravé, ale kupujeme to. Lebo je to rýchle a lacné. Presne ako muži, s ktorými padáme do polovzťahov.

Je navonok krásny.

unsplash.com

Možno ťa zaujal hneď, ako nastúpil do električky alebo vstúpil do baru. Podľa jeho správania však vieš, že to bude muž, ktorého si nikdy nechcela. Má však niečo v sebe, čo ťa k nemu ťahá aj napriek tomu, že ten vo vnútri teba kričí nie. Ideš do toho. A precitneš väčšinou až vtedy, keď si v tom až po uši. Darmo si sľubuješ, že sa nenamotáš, že toto bude iba o tom.
Darmo si si istá, že dokážeš kontrolovať svoje city a presne vieš, kedy sa zaľúbiť máš a kedy nemáš. Takto to však nefunguje…

Dovolím si tvrdiť, že nikto z nás nedokáže kontrolovať lásku. Ona proste príde. Po strávenom víkende a po toľkých nociach sa zrazu zobudíš z toho sna a zistíš, že si sa vlastne zaľúbila. Do chlapa, ktorého si nikdy nechcela… Do chlapa, ktorý o tvoju lásku nestojí a aj keď ti to nepovedal, dáva ti to patrične najavo.

Vieš, že v jeho očiach si žena, s ktorou chce večer zaspávať, ale ráno sa chce prebúdzať sám.

Vieš, že on nie je ten, ktorému môžeš zavolať s plačom, keď máš svoje dni a máš chuť zabiť celý svet. On po tebe čokoládu nehodí. Maximálne ti položí telefón a povie ti, že sa máš ozvať, keď ti prestane prepínať. On nebude ten, ktorý bude pri tebe, keď sa niečo stane. Bude tam niekde v úzadí, ale nikdy ho to nebude zaujímať.

A o tom to celé je.

Máš mu dať seba, ale iba do istej miery. Nežiada od teba raňajky do postele, aj keď ty mu ich túžiš spraviť.  Nežiada ťa o nič. Má to byť len dočasné. A na jednej strane mu to nemôžeš vyčítať. Lebo si dobre vedela, do čoho ideš. Vedela si, že to medzi vami má byť len vždy na pár dní.

Vždy vtedy, keď obaja potrebujete vypnúť. Keď potrebujete vypadnúť a neriešiť svet okolo. Jeho nikdy nebude zaujímať, že tvoj pes je chorý alebo že tvoja najlepšia kamoška práve porodila. On si proste chce len užiť a ísť ďalej. A na 100% si mala podobné plány aj ty, keď si s tým všetkým začala.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Budujme si prístav, nie väzenie

No nevyšlo to.

Vieš, dráha žena, myslím si, že toto nikdy nefunguje. Nikdy to nezostane len pri tom. Vždy sa jedna strana zaľúbi. A väčšinou to ani nepovie nahlas…

Nemôžeš predsa povedať mužovi, ktorý ťa varoval, že on vzťah nechce, že ho miluješ a že s ním chceš prežiť celý život. Sama vieš, že by si to ani nestihla dopovedať a už by zatváral dvere zvonka.

A tak to držíš v sebe. A užívaš si každú chvíľu s ním, lebo nemáš na výber. Bojíš sa, že ho stratíš tak veľmi, že uprednostňuješ jeho pred sebou. Lebo jemu to vyhovuje.

Občas máš chuť mu to všetko vykričať, ja viem…

unsplash.com

Ale potom sa zamyslíš, že by to bola blbosť. Že na to nemáš právo, lebo on ani len netuší, že robí niečo zlé. V horšom prípade mu to naozaj vykričíš a on bude stáť a pozerať sa na teba, či si sa zbláznila.

Nebude chápať, prečo mu vyčítaš, že je bezcitný, lebo tento vzťah nemal byť o citoch. Nebude chápať, prečo ti vadí, že ti nezavolá a nespýtal sa, aký si mala deň. On ti nič také nikdy nesľúbil.
Nepochopí ani to, keď mu budeš vyčítať, že na teba nemá čas. On ti predsa povedal, že vzťah nechce. Lebo naň nemá čas.

Vieš, chlapom sa to zdá také jednoduché. On ti povie, že pokojne choď, ak ti to nevyhovuje. Možno príde na tvoje miesto iná. Lenže teba pri tej myšlienke bodne pri srdci tak silno, že to všetko radšej zahráš inak. Povieš mu, že má pravdu a že vlastne ten vzťah nechceš ani ty.

Pôjdeš sama proti sebe, len aby si ho nestratila.

Budeš hrať divadlo sama pred sebou. Tragikomédiu, ktorá sa raz aj tak skončí. Darmo budeš čakať, že si raz uvedomí tvoju hodnotu. Áno, občas sa to stáva, ale garantujem ti, že keď sa chlap o teba absolútne vôbec nezaujíma, tak čakáš márne. Keď sa ti ozve, iba keď on potrebuje vypnúť a hneď potom ťa pošle preč, lebo nemá náladu počúvať romány, ktoré mu chceš rozprávať, tak mi môžeš veriť, že sa nezmení.

Nikdy z neho nebude milujúci priateľ… Aspoň nie pre teba. Lebo ty nie si tá, ktorú by chcel vedľa seba ako svoju priateľku.

Uvedom si však jedno – to vôbec neznamená, že je to tvoja chyba alebo že je s tebou niečo zle. Vôbec nie.

Je to práve naopak… Možno si preňho až príliš.

coverphoto: unsplash.com

Facebook komentáre