Niekedy si dobrovoľne ubližujeme. Len tak, pretože milujeme iných viac ako seba. Pretože v sebe živíme strach, ktorý by sme mali zahodiť za hlavu. Nech to už znie akokoľvek tvrdo, prežili sme si to všetci. Namiesto pokoja sme si do duše vsadili oheň, ktorý nám nedal spávať a nedovolil nám prežívať život tak, ako by sme mali – šťastne. A to všetko len preto, lebo sme si nahovárali, že sa niekto, kvôli ktorému naše srdce bilo ako splašené, raz spamätá. No prečo by si mala trpieť, keď je to všetko len vecou voľby?

Partnerstvá, v ktorých nie sme milované tak, ako by sme si zaslúžili, dni pretekajúce nám pomedzi prsty vytvárajúce dlhú a súvislú líniu mesiacov či rokov… Vzťahy, ktoré nám nič nedávajú, iba z nás odčerpávajú energiu, a my sa tak stávame prázdnymi bytosťami, ktorým chýba to najpodstatnejšie… Láska k sebe.

pinterest.com

Život vôbec nie je krutý…

Dobre, možno má občas nevyspytateľný zmysel pre humor, ktorému my ani zďaleka nechceme rozumieť, a možno nám občas nedopraje to, po čom túžime. Občas je naozaj ťažké žiť šťastne. Ale má to nejaký dôvod. Dôvod, ktorý nevidíme, pretože ho nechceme vidieť. Pretože si zaťato stojíme za svojím a odmietame zmeniť názor. Odmietame sa pustiť toho, čo nám ubližuje, lebo naivne veríme, že na nás nič lepšie nečaká.

Ale prečo by si mala trpieť, keď stačí tak málo – len zmeniť optiku? Získať nový pohľad na svet a priznať si, že si sa v niečom doteraz mýlila? Alebo si sa len ocitla v blízkosti niekoho, kto pri tebe nemá čo robiť? Nech sa ti stalo čokoľvek, vždy máš na výber. 

Možno sú tam nejaké prekážky. Možno budeš musieť veľa toho zariadiť, možno to nepôjde hneď… Možno sa budeš musieť vzdať množstva vecí a svoj život zmeniť od základov. Viem, že ťa to straší. Viem, že ti to naháňa strach, ale máš možnosť voľby. A buď si vyberieš to, že budeš aj naďalej trpieť, alebo zatneš zuby a veľa toho zmeníš.

pinterest.com

„Obete“ totiž zo seba robíme my…

Kto chce, ten si cestu za šťastím nájde. Bude bojovať ako lev, ktorý si ochráni všetko, čo mu patrí. No kto nechce, zmieri sa so svojím nešťastím a bude zaň viniť druhých. Čím dlhšie budeš zostávať tam, kde sa cítiš mizerne, tým menej východísk budeš vidieť. Pretože sa zacyklíš vo svojom strachu, spadneš na ešte hlbšie dno, z ktorého sa dolámanému človeku vstáva veľmi ťažko.

No pamätaj… Všetko je len o tebe. Tú silu na to, aby si svoj život zmenila, v sebe máš. Všetci ju v sebe máme. No často sa podceňujeme, prestávame vidieť možnosti a dovoľujeme druhým, aby našu silu pochovali. Nie oni však majú nad tvojím životom kontrolu. Ale ty…

Ak necítiš toľko lásky, koľko si schopná poskytovať ty, tak odíď. Ak musíš stále niečo vysvetľovať, no tebe nie je vysvetlené nič, tak odíď. Ak ťa spoločnosť niekoho vyčerpáva, tak sa jej stráň. Ak máš pocit, že si zaslúžiš viac, tak mu to dokáž. Je to jednoduché… Veď prečo by si mala trpieť? 

Autor: Alena

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Dnes už chci jít dál

Coverphoto: Photo by Charles Etoroma on Unsplash

Facebook komentáre