Občas ma zaráža, ako niektorí muži dokážu rozprávať o svojej partnerke. Sú z toho vzťahu unavení, podráždení a vyčerpaní, a tak pri pive s kamošmi na ich polovičku nepadne jedno jediné pekné slovo. Áno, aj muži sa rozprávajú o vzťahoch, aj keď nie tak kvetnato a dlho, ako to robia ženy, ale predsa len sa niekedy reč zvrtne aj smerom k našim frajerkám či manželkám.

Neriešime, aké to je, nehľadáme príčiny, skôr ide o nejaké to zúfalé skonštatovanie, ako nás tie vzťahy zväzujú. A keď sa tak stane a padajú nelichotivé poznámky, cítim sa hlúpo. Odmalička som bol vychovaný tak, aby som si ženy vážil, a ako som rástol, prišiel som na to, že nie všetci rodičia vštepujú svojim synom tieto základy.

Postupne som zisťoval, že je to skôr rarita než samozrejmosť.

pinterest.com

Nikdy som sa do týchto debát príliš nezapájal, vďaka čomu som sa občas stal terčom posmechu. Akoby muž, ktorý je k svojej žene dobrý a nechce vzťahové problémy, ktoré sa skôr či neskôr aj tak všade vyskytnú, vyťahovať na svetlo sveta pri drinku s kamošmi, bol zákonite čudný a iný…

No keď som sa lúčil so svojím takmer desaťročným vzťahom a stal sa zo mňa opäť nezadaný muž, namiesto toho, aby mi zatiahli jednu rundu a pomohli mi tak zapiť žiaľ, snažili sa mi pomôcť iným spôsobom. Z každej strany som sa dopočul, že: ,Vidíš, Viktor, to je preto, že si bol tak mäkký… Si príliš dobrý a ona to využila… Nemal si si nechať skákať po hlave…´

Aby sme sa všetci pochopili, ten vzťah skrachoval na niečom úplne inom. Nebola to moja dobrota, ktorá všetko pochovala. Proste sme jedného dňa zistili, že sa vopred pozeráme každý iným smerom a viac tak nebolo možné ťahať to ďalej… spolu.

To, prečo chcem byť stále dobrým mužom, už nemá zmysel vysvetľovať mojim známym. No mám to objasnené sám pred sebou a nechcem sa toho presvedčenia vzdať. Byť dobrým mužom totiž neznamená byť mäkký… Nemať svoj názor a prikývnuť na všetko. V mojom ponímaní je dobrý muž úplne iný.

Taký muž vie, že žena je jeho odrazom…

Aké sladké klišé, však? No sfúknime z tohto výroku ten imaginárny práškový cukor a trochu sa zamyslime. Dobrý muž podľa mňa vie, čo všetko žena na svojich pleciach nesie.

Robí z domu domov a až keď som prešiel rozchodom, prišiel som na to, že ten riad sa sám neumyje, a ak napríklad nekúpim prací prášok, tak jednoducho neoperiem. Prispieva do rozpočtu, pretože ak by to nerobila, všetci okolo, ktorých sa to vôbec netýka, by ju za to odsúdili a označili ako lenivú (slušnejšie povedané). Ak sú vo vzťahu deti, ona je tou, ktorá im do života dáva najviac.

A keď si to porovnáme s oficiálnymi mužskými povinnosťami a uložíme to na misky váh, hádajte, ktorá strana sa okamžite zvezie nadol…

Preto sa nečudujem, že ženy občas vybuchnú, nezvládajú svoje emócie a prestávajú sa o partnera starať. Pretože majú v hlave nespočetné množstvo pripomienok, za ušami im piští decko, dochádzajú zásoby v chladničke, na dlážke sú omrvinky, aj keď ich my muži nevidíme, a do toho im šéf vynadá, pretože sa opäť blíži deadline…

pinterest.com

A aby toho nebolo málo, ich chlap sa po práci vyberie s kolegami na pivo, pretože ak by to neurobil, musel by im vysvetľovať, prečo je taký „mäkký“ a beží z roboty rovno k ženinej sukni.

Ak sa teda pravidelne prebúdzate vedľa svojej mrzutej polovičky, ktorá na nič nemá náladu, je potrebné s tým niečo urobiť. Nezmení sa to samo, ale ten, kto prišiel na to, že je niekde problém, je zároveň aj tým, kto by mal vyvinúť iniciatívu, aby sa niečo zmenilo. Možno sa to zlepší a možno nie… Ale vtedy si aspoň môžeme povedať, že sme sa snažili.

Buďme dobrí na svoje ženy.

Veď to, ako sa cítia, svedčí len tom, ako sa k nim správame. Áno, občas sa tak ocitneme v kine na nehorázne hlúpom filme a myslíme pritom na to, ako sme doma mohli pozerať futbal. Inokedy zas namiesto vylihovania na gauči stojíme pred kuchynskou linkou a utierame taniere, ktoré ona umýva. Ale stojí to za to. Za ten pocit, že som dobrým mužom. Za to šťastie v jej očiach, ktoré som tam doslova a do písmena vložil ja sám.

Vzťah bude fungovať len vtedy, ak v jeho záujme niečo obetujeme, ak sme ochotní aspoň občas ustúpiť a urobiť niečo, čo by sme z vlastnej vôle neurobili.

Neviem, kedy sa chce muž viac cítiť mužom, ak nie práve vtedy, keď si uvedomí, že má šťastnú ženu. Šťastnú preto, lebo ju šťastnou urobil on sám…

Coverphoto: Photo by Jamie Street on Unsplash

Facebook komentáre