Vraví sa, že láska prekoná všetky prekážky… No je to skutočne tak? Osobne si myslím, že len láska nestačí. Pretože mnohé páry sa síce milujú, no nevedia, ako s týmto citom narábať. K tej láske totiž ešte treba niečo pridať. Inak nadobro zmizne, zmení sa na nenávisť či ľahostajnosť. Ku každej láske treba primiešať pár ďalších ingrediencií. Rešpekt. Súcit. A v neposlednom rade i dôveru. Pretože tam, kde jeden druhému neverí, kde jeden druhého sklame či niečo pred ním zatajuje, je i tá najväčšia láska prikrátka.

Dnes sme si pre vás pripravili, ktoré sú dôkazom, že budovať dôveru nielen v partnerských vzťahoch je jednoznačne dobrý nápad. Pretože chémia vyprchá. Láska sa po čase zmení. Ale dôvera, tá zachráni i také vzťahy, ktoré musia občas čeliť prekážkam.

… … … … … 

Nie je to o kvetoch na každý sviatok, o drahých daroch, pozvaniach na večere či spoločných fotkách z dovolenky. Vzťah nikdy nie je o tom, s čím sa môžeš druhým pochváliť. S tým, na čom stojí každá láska, sa totiž nemožno podeliť s niekým tretím. Skutočne pevný vzťah spočíva z okamihov, ktoré sú tak všedné, že je ťažké ich atmosféru opísať niekomu cudziemu. Je to o večeroch, kedy spolu mlčíte, no podvedome viete, že jeden druhému rozumie. O chvíľach, kedy príde objatie bez toho, aby si ho ten druhý pýtal. O ránach, kedy vás na stole prekvapí zaliata káva. O okamihoch, kedy netreba slová, pretože srdcia si už povedali všetko potrebné…

Hneď by sa nám žilo ľahšie, ak by sme si včas uvedomili, že človeka, ktorému nedokážeme veriť, by sme nemali ani milovať…

Ak raz nalomíš jej dôveru, poškodíš presne tú časť jej srdca, ktorá k tebe kedysi k tebe tak dokonale zapadala. Tak sa, prosím, nečuduj, že je to s ňou zrazu akési iné. To, čo si v nej zlomil, už neopravíš jedným sľubom, že sa to stalo naposledy.

Občas sa pýtam, koľkokrát sa človek musí popáliť, aby konečne prestal veriť tým, ktorí mu denne ukazujú, že sa im veriť nedá.

Skúsme sa viac rozprávať. Menej sa uzatvárať do seba. Viac si uvedomovať, že ak sa raz rozhodneme s niekým budovať vzťah, skutočne sa stane našou druhou polovičkou. Skúsme sa správať tak, aby v mnohých situáciách žiadne „ja a ty“ neexistovalo. Ale aby sme to boli „my.“ Aby sme vždy, keď nás niečo zamrzí, o tom dokázali komunikovať. Otvorene. Bez urážok a hnevu. Skúsme si aj v ťažších chvíľach pripomínať, že hoci to niekedy nie je ružové, predsa len sme si túto osobu vybrali a ona si vybrala nás.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Citáty o láske, ktorá nás môže postupne zničiť

Nie, ticho neznamená, že je všetko v poriadku, že prepáčila a zabudla. Možno sa prestala sťažovať a míňať energiu na hádky, pretože je príliš zamestnaná budovaním svojho nového začiatku.

Keď si môžeš dovoliť byť slabou, keď vieš, že toto je ten priestor, kde dokážeš byť sama sebou, keď sa nemusíš báť odhaliť svoje slabosti a prezradiť svoje najväčšie obavy, vtedy si môžeš byť istá, že si našla presne tú osobu, ktorá bola stvorená pre teba.

O čo menej zlomených sŕdc by bolo, ak by si každý uvedomil, že sú činy, ktoré nenapraví žiadne prepáč.

Možno ti odpustí. Možno sa cez to prenesie. Možno ťa bude dokonca sama pred sebou obhajovať. Možno na niektoré tvoje prešľapy časom rezignuje a prestane si ich všímať. Možno… No napriek tomu to neznamená, že to môže trvať naveky. Vieš, v každom z nás je akési počítadlo, ktoré zaznamenáva všetky sklamania a nikto ho nemá nekonečné. A ten moment, kedy si povieme dosť, môže prísť úplne znenazdajky, tak náhle, že to prekvapí i nás. Pretože tam, kde sa pomaly láme dôvera, sa lámu i láska a trpezlivosť. Preto si nemysli, že ak odpustila raz, dvakrát či trikrát, máš dávno „vyhraté“. Ak raz pochopí, že ti nemožno veriť, nebude sa ti zdôverovať s tým, že premýšľa nad tým, či by si nezaslúžila vzťah, v ktorom panujú úcta a dôvera.

Ak ti nemôžem veriť, nečakaj, že budem do tohto vzťahu robiť ďalšie investície…

Vzťah nie je len o láske. Pretože tá sa rokmi mení. Nie je ani o chémii, lebo tak ako je spočiatku silná, je časom prchavá. Každá láska sa buduje spomienkami. Chvíľami, ktoré sú už za nami, no boli pre nás dôkazom, že cieľom toho druhého nie je zraniť nás. To, čo silný vzťah potrebuje, je predovšetkým táto esencia – vedomosť, že nech sa deje čokoľvek, stále nemáme potrebu pochybovať, či tomu druhému možno veriť. 

… … … … …

Menej slov, no viac myšlienok… Ak milujete citáty, určite vás zaujme naša najmenšia knižka Úlomky. Zakúpiť si ju môžete TU.

Facebook komentáre