Niekedy sa pristihnem pri tom, ako v sebe stále analyzujem aj niekoľko rokov starú záležitosť. A potom sa spýtam, prečo to ešte stále robím… Uplynulo odvtedy niekoľko rokov, ja som sa v živote posunula úplne niekam inam, no napriek tomu vtedy prežívam všetky pocity tak intenzívne, akoby sa to práve odohrávalo v súčasnom momente. A takto si my ľudia ničíme svoje životy… Nielenže nám ich na istý čas kedysi pokazili iní. My v tom pokračujeme.

Vďaka tomu som prišla na to, aké dôležité je odpustiť. Pretože odpustením získame všetko to, čo sme kedysi kvôli iným stratili. Dnes sme pre vás pripravili citáty práve na túto tému. Naučme sa odpúšťať a nenechávať v sebe nič, čo by nám aj naďalej ubližovalo.

Ak odpustíš, neznamená to, že pochopíš ich správanie. Ani to, že sa s ním stotožňuješ či dokonca súhlasíš s tým, čo ti kto urobil. Ak odpustíš, chrániš samu seba. Pred zlom, ktoré do tvojej duše zasial ten, kto ti ublížil. Odpustením mu zamedzíš prístup k tebe, k tvojim myšlienkam, pocitom a túžbe stať sa opäť šťastnou. (Autor neznámy)

Nezabudneš. A ani sa o to, prosím, nepokúšaj. Len to nechaj ísť. Každé ráno vstaň a keď ti myseľ i srdce pripomenú, čo zlé sa ti stalo, povedz: Z tejto skúsenosti si nesiem iba ponaučenie. Nie strach, pocit menejcennosti či hnev. (Autor neznámy)

Odpustenie nie je pocit. Ani nastavenie mysle. Je to spôsob života, ktorý k sebe pustia len tí najmúdrejší. (Autor neznámy)

Naše životy by vyzerali úplne inak, ak by sme pochopili, že najväčším darom, ktorý sami sebe môžeme dať, je odpustenie druhým. (Maya Angelou)

Často počúvam, že ľudia nedokážu odpustiť, pretože stále k danej osobe niečo cítia. Ale odpustiť neznamená zabudnúť. Ak sa človek naučí odpustiť, naučí sa aj ďalšiu vec. A tou je skutočnosť, že jediným človekom, ktorý má kontrolu nad jeho pocitmi, je on sám. (Deborah Rebber)

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Tie najkrajšie slová z vašich článkov, ktoré sú výpoveďou o tom, že v žiadnom nešťastí nie sme osamelí...

To, že si skutočne odpustila, pochopíš v momente, keď bez premýšľania vyslovíš: Ďakujem za túto skúsenosť. (Oprah Winfrey)

Raz pochopíš, že nemá cenu živiť v sebe pocity, ktoré ti vnukli iní. Raz sa len usmeješ a uvedomíš si, že tvoj život je len o tebe. A to bude moment, kedy odpustíš, necháš všetko ísť a dovolíš druhým, aby kazili svoju budúcnosť, no nikdy viac nie tú tvoju. (Autor neznámy)

Ten, kto neodpúšťa, súhlasí s krivdou, sklamaním a bolesťou, ktorú zažil. Veď prečo inak by stále chcel nosiť tieto pocity vo svojej duši? (Autor neznámy)

Slabí ľudia chodia po svete zhrbení a nosia si na chrbte ťarchu všetkých krívd, ktoré počas života nazbierali. A potom sú tu tí silní – práve tí, ktorí dokážu rozlíšiť, aké pocity sú schopní uniesť. Je to paradox, ale práve tí najsilnejší sa zbavujú všetkého, čo ich ťahá späť do minulosti. Pretože ukazovateľom sily nie je len schopnosť vydržať, ísť a niesť. Ale občas je ukážkou najväčšou sily aj veta: Niečo takéto už so sebou ďalej vláčiť nechcem, bol by som kvôli tomu príliš slabý. (Autor neznámy)

Mnohokrát nechceme odpustiť, pretože vieme, že sa tým minulosť nijako nezmení. No touto krátkozrakosťou zabúdame na to, že odpustením získame voľný vstup do budúcnosti. (Autor neznámy)

Ver mi, ničím nenaštveš tých, čo ti ublížili, viac ako odpustením. Dáš im tak jasne najavo, že sú tam, kde majú byť – kdesi v pozadí tvojich spomienok, ktoré si už v sebe dávno uzavrela. A poviem ti, že práve toto je to, čo si zaslúžia – stať sa pre teba nikým. (Autor neznámy)

Ten, kto chce odpustiť, nečaká na ospravedlnenia ani odpovede. Uvedomí si, že odpustenie je iba o ňom a netýka sa človeka, ktorý by mal aspoň zo slušnosti vysloviť prepáč. (Autor neznámy)

Facebook komentáre