Drahá, ver mi, že najlepšie, čo môžeš po rozchode urobiť, je prijať to. Prijmi ten koniec. Lebo len vtedy pochopíš, že nemáš nič iné na práci, len si vytvoriť nový začiatok. Nečakaj, že sa vráti. Nesnívaj, že sa raz stretnete opäť a začnete odznovu. Nenechávaj realitu bokom a nevytváraj si vlastnú bublinu omamných predstáv, ako sa to medzi vami skôr či neskôr utrasie a ty budeš znovu šťastná.
Vieš, prečo je to chyba? Poviem ti to…

Všetko to, čo som vyššie opísala, je dobrovoľné zahodenie novej šance a nového začiatku. A takisto aj dobrovoľné zmarenie všetkého pekného, čo by neskôr, po všetkej tej bolesti mohlo k tebe prísť. A tých dôvodov je tam hneď viacero…

unsplash.com

Po prvé: Lebo takto nebudeš skutočne žiť…

Čakala si už na niečo, čo si dlho chcela? Pravdepodobne áno. A mohla to byť hocijaká prkotina. Zoberme si aj obyčajného kuriéra, ktorý ti má dnes priniesť dlho očakávaný balíček. Ráno ťa zobudí smska a ty odvtedy nerobíš nič iné, len hypnotizuješ telefón. Pozeráš sa na internete, kde sa tvoja zásielka nachádza, a hromžíš, keď kuriér prešvihol svoje časové okno. Mal tu už dávno byť, no nie je tu… Čakáš. Nervózne čakáš. Čakáš ešte nervóznejšie… A na konci dňa sa môžu stať hneď dve veci – buď sa na teba kuriér zvysoka vykašľal a rozhodol sa navštíviť ťa až zajtra, alebo to nakoniec doniesol, no tak dlho si ho naháňala po okolitých uliciach, že ti tú radosť z balíčka úplne sprotivil.

Tým chcem povedať len jedno… Ak na niečo čakáš, ako na potvoru sa všetko dodrbe, a jediné, čím si ty prejdeš, je len nekonečné čakanie. Tvoj život sa zastaví. Keď sa večer nad tým zamyslíš, vlastne si celý deň prepásla. Nezažila si nič iné, iba záchvaty netrpezlivosti. A preto ti v dobrom radím, nečakaj sa, že niekto vráti, alebo že vás osud k sebe zaveje opäť. Pretože možno sa to nestane vôbec. A možno sa to raz aj stane, ale tvoj život dovtedy zostane úplne paralyzovaný.

Poznám jeden pár, ktorý sa opätovne dal dokopy. Po dvanástich rokoch(!). Ak by čo i len jeden z nich celých tých dvanásť rokov čakal na toho druhého, nielenže by sa nikam neposunul, ale možno by sa vôbec nestretli. Pretože 12ročné čakanie by ho priviedlo do blázinca alebo osobného krachu. Stretli sa vďaka tomu, že za ten čas každý zvlášť niečo zažili. Niečo, čo ich zmenilo natoľko, aby k sebe zapasovali, no tentokrát už kompletne. Niečo, vďaka čomu sa ich cesty prepojili, aj keď to vlastne už dávno nechceli. A presne o tom by mali byť takéto „znovuvzťahy“.

unsplash.com

Po druhé: Lebo to znamená, že sa nechceš pohnúť ďalej a ponechávaš si tú lásku, ktorú k nemu cítiš…

Lenže vieš… Obdobie po rozchode má svoje etapy. U viacerých osôb sa od seba trochu líšia, ale princíp je všade rovnaký… Chce to progres. Zo smútku sa musíš pomaličky posunúť ďalej. Musíš chcieť, aby si sa zotavila. Musíš začať veriť iným mužom a musíš sa pristihnúť, ako sa ti opäť niekto páči. Musíš zo seba vyhnať predstavy o zlom, skazenom svete, kde ti chce každý len ublížiť. (No pozor, nemyslím tým staré známe – klin sa klinom vybíja.) To je ten pokrok, ktorý potrebuješ. Nie vieru, ktorou navonok hýčkaš svoje ubolené srdce, hoci v skutočnosti ho len kŕmiš ďalším jedom, pretože namiesto sily, vďaka ktorej by sa nejako otriaslo, ho planou nádejou len podkopávaš.

OSTATNÍ PRÁVE ČÍTAJÚ
Povedz svojmu srdcu nech bije ďalej

Ak sa budeš utápať v nádeji a neustále čakať na jeho veľkolepý príchod, nevyliečiš sa. Žiaden pokrok u teba nenastane a ty sa tým nielen brzdíš, ale si aj koleduješ o ďalšiu bolesť – keď začneš vidieť, že on si tým progresom prechádza. Všetky emócie v tebe dosiahnu vyšší level, pretože zatiaľ čo ty budeš stáť na mieste, on sa pohne vpred, a to veru nebude príjemný pocit. Budeš si vravieť, že ťa zradil. Zas a znovu… Avšak on len bude postupovať ďalej, tak ako má.

A po tretie: Lebo takto šťastná nebudeš…

Tvojou prioritou by malo byť to, aby si sa dala dokopy. Nie to, aby si prenastavila nebeské sily tak, aby ste sa opäť stretli. Nehovorím, že my ženy toho nedokážeme veľa. Ale toto… Na to naozaj nemáme. Písala som to vlastne už hneď v úvode, tak si dovolím sama seba zacitovať: „Nenechávaj realitu bokom a nevytváraj si vlastnú bublinu omamných predstáv, ako sa to medzi vami skôr či neskôr utrasie a ty budeš znovu šťastná.

Vidíš to tam? Vlastne už len touto vetou pripúšťaš, že žiadna iná možnosť, ktorá by ťa urobila šťastnou, neexistuje. Dobrovoľne si mu do rúk zverila všetko svoje šťastie a on s tým zdupkal. Nie je to dobrý pocit, čo? Tak v tom, prosím, nepokračuj. Keď veríš, že sa k sebe vrátite, kdesi v podvedomí si vytváraš program: Budem šťastná, až keď sa k sebe vrátime. Skús si nanútiť inú myšlienku: Budem šťastná, aj keď tu nie je. Veď som bola šťastná dávno predtým, ako som ho spoznala…

unsplash.com

To sú tie dôvody, pre ktoré ti odporúčam spáliť všetky mosty…

A pretrhnúť všetko, čo ťa s ním spája. Samozrejme, ak máte tri deti, tak je trochu ťažšie. Deti páliť nemusíš, ale aj v tomto prípade sa tie mosty spáliť dajú. Nestriehni na sociálnych sieťach, aký odkaz ti tam nechá. Nepýtaj sa vašich spoločných známych, či sa o tebe nezmienil. A preboha, nestalkuj ho pred domom… Vlastne dá sa to napísať aj lepšie – nerob žiadne blbosti, aké zvyknú po rozchode robiť filmové hrdinky.

Áno, viem, bolesť je zvláštna priateľka. Sadne si na teba, nie a nie odísť a stále ti do všetkého brble. Tvári sa, že je tá najmúdrejšia, že je vlastne sama sebe tým najlepším liekom, a keď budeš počúvať jej rady, všetko bude v poriadku. Drahá, never jej. Chce ťa okašľať. Tá bolesť nevie o živote nič a zo zúfalstva na teba skúša svoje chabé finty.

Preto maj vlastnú hlavu a nepodľahni jej… 

Radšej sa sama seba úprimne spýtaj, či naozaj chceš, aby sa ten dotyčný vrátil. Či si náhodou nezaslúžiš niekoho, kto k tebe zapasuje viac. Či by ti nebolo lepšie, ak by si začala žiť a aby ťa niekto nový stretol v ešte lepšej verzii, ako si teraz. 

Ja si myslím, že áno. Bolo by to lepšie. Lepšie pre teba. Ale je to môj názor a nechcem sa tváriť ako tá najmúdrejšia. No vieš… Všetkým, čím si teraz prechádzaš ty, som si prešla aj ja. A hoci nemám patent na pravdu, mám svoje skúsenosti, ktoré mi ukazujú, že čakať, že sa raz k niekomu znovu vrátim, rozhodne nie je dobrý nápad.

Coverphoto: Photo by Andrey Zvyagintsev on Unsplash

O tom, ako sa po rozchode vyliečiť, je aj Miina kniha Stretni sám seba. Kúpiť si ju môžete v každom dobrom kníhkupectve alebo v našom eshope TU.

Facebook komentáre